facebook

A janë ruajtur të dhënat e Facebook në serverat kinezë?

Postuar në 06 Qershor, 2018 13:51

Indinjatë të madhe ka shkaktuar në Kongresin Amerikan zbulimi se Facebook ka lejuar kompaninë e prodhimit të pajisjeve smartphone "Huawei" të hyjë në të dhënat e përdoruesve. 

The New York Times raportoi të dielën se Facebook ka lejuar dhjetra prodhues të pajisjeve  smartphone të kenë qasje në të dhënat e përdoruesve të Facebook pa pëlqimin e tyre, duke i lejuar këto kompani që të jenë në gjendje të zhvillojnë një aplikacion të Facebook për pajisjet e tyre Android ose Iphone.

Akuza të reja për Facebook

Postuar në 31 Maj, 2018 10:11

Facebook po përballet me akuza të reja, pas skandalit të rrjedhjes së të dhënave personale të Cambridge Analytica. Sipas padisë së bëra nga Qendra Evropiane e të Drejtave Digjitale, punonjësit e Facebook injoruan dispozitat e miratuara dhe manipuluan përmes njoftimeve të rreme përdoruesit e tyre që të pranonin me nxitim kushtet e tyre.

A po kërkon Facebook të diktojë përmbajtjen dhe kodin etik të mediave?

Postuar në 03 Maj, 2018 14:00

Facebook ka disa ditë që po njofton se do të bëjë ndryshime të mëdha në softin e vet sidomos për pjesën që ka të bëjë me privatësinë. Mike Schroepfer, shefi i operacioneve teknike të Facebook ka sqaruar se një ndër ndryshimet është fshirja e të dhënave që shkojnë më shumë se një vit në broëser, çka i lejon përdoruesve të kenë garanci më shumë se jeta e tyre nuk do të jetë e ngarkuar në serverat e një kompanie. 
Po kështu Facebook njofton se do të njoftojë përdoruesit për aplikacionet që përdorin në mënyrë që të kenë të drejtë të zgjedhin. 

Forbes: Tjetër skandal me të dhënat e Facebook

Postuar në 17 Prill, 2018 22:44

Revista amerikane Forbes paralajmëron një tjetër skandal të Facebook të ngjashëm me atë të “Cambridge Analityca”, e cila shfrytëzoi të dhënat e mbi 87 milionë përdoruesve për qëllimet e fushatës së Donald Trump.

Zuckerberg shfajësohet për skandalin

Postuar në 10 Prill, 2018 13:52

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg la në valixhe xhinset dhe bluzën e zakonshme dhe zgjodhi të veshë një kostum të errët me kravatë ngjyrë vjollcë gjatë seancës në senatin amerikan, ku u thirr për të shpjeguar se si të dhënat personale të 87 milion përdoruesve të Facebook arritën në duart e kompanisë Cambridge Analytica

“Ka ardhur koha që platformat si @facebook të japin llogari”

Postuar në 08 Prill, 2018 17:23

Presidenti dhe shefi ekzekutiv i Facebook, Mark Zuckerberg do të përgjigjet të martën dhe të mërkurën pyetjeve të deputetëve dhe senatorëve në Uashington për skandalin me kompaninë Cambridge Analytica dhe përdorimin e të dhënave personale të 87 milion përdoruesve në fushatën zgjedhore të Donald Trump.

Parlamentarët amerikanë dëshirojnë një kornizë më të mirë ligjore për grupet e teknologjisë, të cilat nuk mund të menaxhojnë në mënyrë efikase volumin e të dhënave personale të përdoruesve të tyre.

“Fiasko e Facebook, por edhe Twitter keqpërdoret”

Postuar në 29 Mars, 2018 10:47

"Në Facebook dhe Twitter, shpesh nuk është vendi i mirë për të gjetur dikë." Me  këtë shprehje tipike, shpikësi i World Wide Web (WWW), Sir Timothy Berners-Lee, një nga figurat më të rëndësishme të botës teknologjisë moderne,  bëri publike shqetësimet e tij rreth përdorimit të mediave sociale si një mënyrë për të ushtruar ndikimin politik, nga përdorimi i të dhënave personale apo reklamave gri.

"Pandemia" anti-Facebook(foto)

Postuar në 24 Mars, 2018 19:02

Pas skandalit me Cambridge Analytica, një fushatë e vërtetë kundër Facebook ka nisur në media. "The Guardian" dhe "Mashable" janë ndër më agresivet, ndërkohë që "The Economist" shfaqet me një koertinë të goditur. 

"Dështim epik", thuhet në të. Më poshtë disa imazhe që ilustrojnë këtë luftë ndaj rrjetit në fjalë. 

Gabime dhe gënjeshtra, Zuckerberg detyrohet t’i pranojë

Postuar në 21 Mars, 2018 23:58

Në vazhdën e skandalit me keqpërdorimin e të dhënave të përdoruesve të Facebook nga kompania Cambridge Analytica, CEO i Facebook, Mark Zuckerberg pranoi se " janë bërë gabime" nga kompania e tij në menaxhimin e kësaj çështje.

Kreu i gjigandit amerikan mori përgjegjësi personale për vjedhjen e të dhënave personale të pesëdhjetë milionë përdoruesve të Facebook nga Cambridge Analytica, duke thënë se " unë jam themelues i Facebook dhe në fund të ditës unë jam përgjegjës për atë që ndodh në platformën" .

“Kjo krizë mund të çojë në shkatërrimin e Facebook”

Postuar në 21 Mars, 2018 12:19

Një nga mnentorët e Mark Zuckerberg dhe investitor i hershëm në Facebook, Roger McNamee thotë se kriza e tanishme e kompanisë, me skandalin e Cambridge Analytica, mund të çojë në shaktërrim të plotë.

Ata nuk kanë bërë as hapin e parë. Të pranojnë që ka një problem

është shprehur ai gjatë një interviste për Christiane Amanpour në CNN.

Pages

Subscribe to RSS - facebook