facebook

Zbardhen rregullat e brendshme të Facebook për moderimin e përmbajtjes së postuar

Postuar në 22 Maj, 2017 08:40

Gazeta britanike “The Guardian” publikon sot një investigim mbi rregullat e brendshme të Facebook, rrjeti më I madh social, I cili është akuzuar shpesh për keqpërdorim të dhënash dhe qasje jo të mirë ndaj privatësisë. Gazeta deklaron se ka parë 100 materiale të brendshme, manuale etj., të cilat normojnë rregullat e punës së Facebook, duke nisur që nga kontrolli I materialeve pornografike, urrjejtja, dhuna etj.. 4500 moderatorë përmbajtjeje dhe plaifikim për rekrutim të 3000 të tjerëve, ky është personeli që modern atë që postohet.

KE gjobit me 110 milionë euro Facebook. Mashtroi në momentin e blerjes së WhatsApp

Postuar në 18 Maj, 2017 10:01

Koomisioni Europian ka gjobitur Facebook me 110 milionë euro për mashtrim apo keqinformim lidhur me blerjen e programit të komunikimit telefonik WhatsApp. Lajmi është bërë publik përmes një postimi në Twitter nga Komisionerja për Konkurencën, Margrethe Vestager, e cila ka referuar një njoftim zyrtar të KE-së.

Kartolinat e manipulimit

Postuar në 12 Maj, 2017 11:02

Kush ka nevojë për propagandë dhe këmbëngulje propagandistike? Mund të merret me mend, ose pushtetet e reja që duan të legjitmohen, ose pushtetet që janë në krizë. Shqipëria e ka përjetuar këtë fazë me fundin e pushtetit të PPSh-së, por edhe atëherë në mbledhje dhe takime kërkohej të diskutoheshin probleme.

Oborri Mediatik që gjallon pas Katundit Mediatik

Postuar në 13 Prill, 2017 13:05

Së fundmi në portale të ndryshme online, por edhe në faqet e televizioneve vihet re një praktikë “gazetarie” që sugjeron për lexuesin bisedat që kryeministri zhvillon me komentues të ndryshëm në profilin e tij në Facebook. Përveç ndonjë rasti kur thuhet ndonjë gjë me vlerë, apo përcillet ndonjë mesazh, kjo praktikë “pune” nuk justifikohet as për interesin publik dhe as për kriterin profesional. Së pari shumica e portaleve që transmetojnë këto qyfyre politike qëndrojnë në klikime poshtë numrit të ndjekësve të kryeministrit Rama në Facebook. I cili ka sot më shumë se 1 milionë ndjekës.

Kongresi amerikan u lejon ISP-ve të shpërndajnë të dhëna pa miratimin e përdoruesve

Postuar në 30 Mars, 2017 09:23

Një hap mbrapa në ruajtjen e privatësisë online. Kështu cilësohet ndërhyrja që bëri së fundmi Kongresi amerikan për shfuqizimin e një ligji të administratës Obama që u kërkonte ISP-ve – pra transmetuesve të internetit -  që të merrnn konsensusin e përdoruesve përpara se të ndanin me palë të treta historikun e kërkimit prej tyre në internet. Mbështetësit e kësaj nisme thonë se kjo do të rrisë konkurencën, pasi dihet se gjurma e kërkimit në internet lidhet me interesat e përdoruesit, punën dhe prirjet e tij, duke krijuar një profil i cili optimizohet mandej për qëllime të ofertës online.

Politika e “pakuptueshme” e Facebook

Postuar në 13 Dhjetor, 2016 10:02

Craig Murray, ish- ambasador i Britanisë së Madhe në Uzbekistan në vitet 2002-2004, personazh i njohur publik për prononcimet e tij kundër vendimeve të perëndimit për të mbështetur qeveri të korruptuara, sjell në vëmendje një dukuri që flitet pak. Politika e administratorëve të rrjeteve sociale në shpërndarjen e postimeve të përdoruesve. Kritika e Murray vjen ndërkohë që po diskutohet shumë për rolin e këtyre mediave në zgjedhjet amerikane dhe ajo vë në diskutim spekullimet se mediat sociale u përdorën për qëllime antiamerikane.

Demokracia dixhitale/ Facebook dhe Google, dy manipulatorët e mëdhenj të kohës sonë

Postuar në 13 Nëntor, 2016 10:49

U fol shumë që me rastin e fitores së Barack Obamës, por së fundmi kjo është temë kryesore e ditës. Fjala është për ndikimin e internetit dhe rrjeteve sociale në ndikimin e zgjedhjeve, duke imponuar në zgjedhjen e njerëzve një variabël të ri që kushtëzon “lirinë” e tyre. Algoritmet e përdorur nga Facebook dhe Google nuk janë të qartë për shumëkënd dhe madje larg interesit të tyre, por partitë duhet të jenë të shqetësuara. Fitorja e Trump, si akt finalizues i një ngjarjeje të paimagjinueshme e ka përforcuar perceptimin për rolin e aktorëve të tillë si Google dhe Facebook.

Facebook humb 3 miliardë dollarë për vetëm një ditë

Postuar në 05 Nëntor, 2016 11:02

Themeluesi i Facebook-ut, Mark Zuckenber, ka humbur 3 miliardë dollarë për vetëm një ditë. “Bloomberg” raporton se ky kjo është një nga humbjet më të mëdha në histori të një investitori që është shënuar brenda vetëm një dite.
Aksionet e Facebook-ut ranë për 6 për qind pasi financieri kryesor, drejtori i kompanisë, David Vehner paralajmëroi investirorët se kompaninë e pret ngadalësim i rritjes të të ardhurave , pasi nuk ka më edhe aq shumë hapësire në “feed/news feed” për publikimin e shpalljeve.

Edhe Facebook mbështet fushatën e kandidatit republikan, lëvizja Trump do të vazhdojë edhe pas zgjedhjeve kundër parimeve të "Reganizmit"

Postuar në 01 Nëntor, 2016 10:42

Investitori miliarder i teknologjive Peter Thiel, i cili ka marrë kritika për mbështetjen ndaj Donald Trump, tha  se lëvizja që ka krijuar kandidati i republikanëve për Presidencën do të vazhdojë edhe nëse humbet garën për Shtëpinë e Bardhë më 8 nëntor.

A ka një fushatë censure kundër faqeve online?

Postuar në 18 Tetor, 2016 22:21

Faqja në Facebook ‘Çmendina Dublim’ duket se është viktima e radhës sa i përket censurimit të materialeve që shpërndan. Grupi i njohur për ironinë dhe sarkazmën në video dhe fotomontazhe ka rënë sot pre e fshirjes së një fotografie nën preteksin se ka dhunuar të drejtat e pronës intelektuale të dikujt tjetër.

Pages

Subscribe to RSS - facebook