facebook

Sërish “friend” me Australinë

Postuar në 23 Shkurt, 2021 10:32

Facebook do të rikthejë faqet australiane të lajmeve pasi të negociojë me qeverinë ndryshimet në projektligjin që detyron gjigantët e teknologjisë të paguajnë për përmbajtjen që mediat postojnë në platformë.

Australia dhe grupi i mediave sociale janë në një ngërç për më shumë se një jave, pasi qeveria prezantoi ligjin që sfidon dominimin e Google në Facebook dhe Alphabet Inc në tregun e përmbajtjes së lajmeve.

Facebook dorëzohet, do t'i bindet ligjit të ri të Turqisë

Postuar në 18 Janar, 2021 22:28

Pak javë pasi Turqia paralajmëroi sanksione në rast se Facebook nuk do të respektonte ligjin e ri në vend, rrjeti social është dorëzuar. Facebook  ka njoftuar emërimin e një përfaqësuesi ligjor në Turqi. Rrjeti social amerikan, së bashku me kompanitë e tjera të mëdha dixhitale, si Twitter dhe YouTube, ishin ndëshkuar me gjoba në vlerë miliona dollarë për mosrespektim të ligjit, në fuqi që nga tetori. OJQ-të dhe opozita turke e kanë kundërshtuar këtë ligj.

Syrgjynosje dixhitale për Donald Trump

Postuar në 09 Janar, 2021 14:57

Google dhe Apple kanë nxjerrë Parler, një media sociale, nga shitja në dyqanet e tyre online. Facebook dhe Tuiter kanë vendosur bllokimin e Donad Trump, me arsyetimin se ai përfaqëson një rrezik të madh. Në Kongresin amerikan ka ethe të mëdha për të shkarkuar Presidentin që ka ende 13 ditë në detyrë me frikën se ai është i papërgjegjshëm.

Pushteti që varet nga Facebook

Postuar në 08 Janar, 2021 03:08

Vendimi i platformave dixhitale të mediave sociale për të bllokuar komunikimet e presidentit Donald Trump përbën një dëshmi të forcës përcaktuese që ato kanë në balancën e pushtetit dhe në mobilizimin e njerëzve për kauza të ndryshme. Sot ky mobilizim po konsiderohet si i rrezikshëm për demokracinë, si kërcënim për të ardhmen dhe si katalizator ndaj urrejtjes ndaj establishmentit.

Facebook heq opsionin "Like" nga faqet

Postuar në 06 Janar, 2021 23:05

Facebook ka njoftuar se do të heqë opsionin “Like” nga faqet e veta të ridizenjuara e që përdoren nga figura publike. Sipas njoftimit zyrtar, në faqet e përdorura nga artistë, fiura publike, apo marka të ndryshme biznesi do të lihet vetëm opsioni i ndjekësve - folloëers si dhe do të vendoset një hapësirë e dedikuar për News Feed, ku përdoruesit do të mund të bashkohen në diskutime, ndërveprojnë me ndjkeësit. Arsyeja që ka dhënë Facebook është jobindëse:

Gjigantët e teknologjisë kundër kompanisë izraelite që prodhon softuerë spiunë

Postuar në 24 Dhjetor, 2020 18:44

Gjigantët e teknologjisë, si Microsoft dhe Google, i janë bashkuar Facebook-ut në në një padi ndaj NSO Group, një kompani me bazë në Izrael, e përmendur shpesh për shitjen e mjeteve të mbikëqyrjes "të rrezikshme" qeverive të huaja.

Facebook shfrytëzon Brexit-in për të shmangur ligjet europiane për mbrojtjen e të dhënave

Postuar në 17 Dhjetor, 2020 16:50

Facebook do t’i zhvendosë të gjithë përdoruesit e saj në Mbretërinë e Bashkuar, duke dalë kështu jashtë juridiksionit të ligjeve të BE-së për privatësinë.

Ndryshimi hyn në fuqi vitin e ardhshëm dhe vjen pas një lëvizjeje të ngjashme të njoftuar në shkurt nga Google. Këto kompani dhe të tjera i kanë zyrat qendrore për Europën në Dublin. Por dalja e Britanisë së Madhe nga BE-ja do ta ndryshojë marrëdhënien e saj ligjore me Irlandën, e cila mbetet në Union.

Facebook adopton parimin e punës së Endri Fugës

Postuar në 09 Nëntor, 2020 04:09

Nëse në vitin 2016 u njohëm me fermentin propagandistik “Rusia ndërhyri në zgjedhjet presidenciale amerikane”, kësaj radhe manifestimi i ndërhyrjes është gati brutal dhe tejkalon edhe paturpësinë e çdo fletushke të së majtës markisiste. Në momentin që në SHBA pritet të certifikohet rezultati i zgjedhjeve të 3 nëntorit, Facebook, kompania kryesore në rrjetet sociale ka nisur të asistojë rivalin demokrat të Donald Trump, duke tentuar të izolojë kauzën ligjore të këtij të fundit.

Konsultimi Publik, mision i pamundur. "Qytetarët" preferojnë llogjet në Facebook

Postuar në 11 Tetor, 2020 19:43

Kryeministri Edi Rama ka postuar 7 orë më parë në faqen e tij në Facebook një postim të tillë:

Kjo është një adresë në dispozicionin e secilit e secilës prej jush për të çuar me video, nga celulari juaj, çdo pyetje që të dëshironi mbi çdo çështje të punës a të familjes suaj, komunitetit tuaj apo vendit tonë, që ka lidhje me qeverinë.

Ju mirëpres me kënaqësi dhe me kënaqësi do t'ju përgjigjem edhe unë, për gjithçka kam në dorë të them a të bëj për ju.

Në 8 vjet partneritet strategjik u ndërtua një xhami, u deportuan gulenistë dhe u publikuan disa foto

Postuar në 14 Shtator, 2020 18:46

Me Presidentin e Turqisë, mikun e çmuar Rexhep Taip Erdogan, në një nga bisedat gjatë qëndrimit në rezidencën e tij verore në Marmaris, ku folëm gjerësisht për marrëdhëniet mes Shqipërisë e Turqisë, sfidën e kohës për fuqizimin e ekonomisë në kushtet e përballjes me Covid-19, ecurinë e bashkëpunimit dypalësh, si edhe situatën në rajonin e Ballkanit Perëndimor

Këtë njofton në Facebook kryeministri i vendt Edi Rama. U bënë tetë vjet që ky njofton se ka lidhur ca marrëveshje me Turqinë, madje ka folur edhe për një partneritet strategjik.

Pages

Subscribe to RSS - facebook