facebook

Facebook nuk është më një lojë...*

Postuar në 19 Mars, 2018 14:10

Zbulimi se Cambridge Analytica shfytëzoi të dhënat e 50 milionë profileve në Facebook për të shënjestruar votuesit amerikanë është i frikshëm. Por Cambridge Analytica nuk mund të përdoret si diversion për të neglizhuar të keqin e vërtetë në këtë histori” Facebook.

Është shumë e habitshme sesi Mark Zuckerberg ftohet të japë leksione në Harvard pa asnjë lloj skepticizmi, ndërkohë që kompania e tijrregullon fluksin e informacionit për miliona qenie njerëzore dhe monitoron ndërveprimet mes tyre.

Facebook merr atributet e një Kishe online: Lajme të mira, burime të besueshme dhe komunikim

Postuar në 12 Mars, 2018 10:58

Facebook njofton se ka bërë tre ndryshime të rëndësishme që prekin News Feed – pra shpërndarjen e lajmeve në timeline e përdoruesve gjatë muajit janar.

Ndryshimi i parë është ai që i jep prioritet lajmeve lokale. Sipas logjikës së Facebook, synimi është që të rritet ndërveprimi mes njerëzve dhe platforma e Zuckerberg merr kështu atributet e një Kishe të re të Komunikimit, që u rrëfen njerëzve udhën e duhur. Një mënyrë është pra të promovohen lajmet lokale, të zonës.

Gjermani, gjykata: Mbledhja e të dhënave personale nga Facebook, pa miratimin e përdoruesve

Postuar në 13 Shkurt, 2018 10:44

 Një gjykatë në Berlin ka shpallur me një vendim të vetin se mbledhja dhe përdorimi i të dhënave nga Facebook është në kundërshtim me ligjin gjerman.

Akuza u ngrit nga Federata e organizatave të Konsumatorit – VZBV – një përfaqësues i së cilës, Heiko Duenkel u shpreh ndër të tjera se “Facebook nuk jep informacion të mjaftueshëm për mbledhjen e të dhënave kur përdoruesi regjistrohet”.

Francë/Komentet agresive në Facebook, detyrojnë këngëtaren me origjinë siriane të tërhiqet nga "The Voice"

Postuar në 11 Shkurt, 2018 14:05

Një këngëtare e re myslimane, me origjinë siriane është detyruar të largohet nga show “The Voice” që organizohet në Francë, për shkak të komenteve shumë negative në rrjetet sociale.

Mennel Ibtissem mori vlerësime maksimale nga juria e “The Voice” për këngën “Hallelujah” të Leonard Cohen që e këndoi në anglisht dhe arabisht. Arsyeja e zemërimit dhe komenteve negative ishte paraqitja e saj me një shami në kokë çka provoi shumë zemërim te rrethet e së djathtës ekstreme dhe shekullare.

#unfriendfacebook - Jim Carrey fshin llogarinë dhe shet aksionet: "Facebook ndihmoi rusët"

Postuar në 08 Shkurt, 2018 11:22

Goditjet në imazh ndaj Facebook për shkak të ndihmës që platforma siguroi për ndërhyrjen ruse në zgjedhjet presidenciale amerikane të vitit 2016. Lojë politike apo jo, kjo ide tashmë është kthyer në bindje apo instrument për të kundërshtuar rolin që platformat si Facebook kanë fituar në ndikimin e vendimmarrjes politike dhe humorin e shoqërisë.

Aktori i njohur Jim Carrey ka njoftuar në Twitter se ka fshirë llogarinë e tij në Facebook dhe ka shitur madje aksionet e tij në kompani, duke bërë thirrje për të gjithë që të bëjnë të njëjtën gjë.

Dëshmia e Facebook në Kongres: Rusët krijuan 129 ngjarje në rrjet. 126 milionë amerikanë u ekspozuan...

Postuar në 26 Janar, 2018 14:25

Kompania Facebook Inc ka deklaruar në kongresin amerikan se agjentët rusë krijuan 129 ngjarje në rrjet gjatë zgjedhjeve të fundit presidenciale në SHBA. Dëshmia është depozituar me shkrim në formën e një deklarate ka shpjeguar se këto “ngjarje” të gjeneruara në rrjetet sociale u panë nga 338 300 përdorues të ndryshëm të Facebook dhe në to u regjistruan për pjesëmarrje 62 500 përdorues.

Murdoch: Facebook të paguajë mediat serioze

Postuar në 23 Janar, 2018 12:43

Manjati i medias Rupert Murdoch i bëri thirrje Facebook-it të paguajë një tarifë për mediat e konsideruara si "të besueshme". Një ditë më parë  Mark Zoukermbergk deklaroi se për të luftuar dezinformimin,  rrjeti më i madhi social do t'u japë përparësi lajmeve nga burime të besueshme.
Por Murdoch, pronar i News Corp, i cili  ndër të tjera, kontrollon edhe kanalin amerikan Fox, The ëall Street Journal, The Times i quan të pamjaftueshme propozimet e Zuckerbergut.

Facebook mbyll profilet e palestinezëve me direktiva nga Izraeli dhe SHBA

Postuar në 30 Dhjetor, 2017 20:00

Në shtator të vitit të kaluar, përfaqësuesit e Facebook u takuan me qeverinë izraelite për të përcaktuar se cilat llogari në Facebook të palestinezëve duhet të fshiheshin për shkak se ato përbënin "nxitje" të dhunës.

Facebook i kërkon falje familjes së Toto Riina-s (Foto)

Postuar në 23 Nëntor, 2017 09:24

Facebook i kërkoi falje familjes së bosit mafioz Toto Riina, pasi kishte fshirë disa mesazhe ngushëllimi për vdekjen e kreut të Cosa Nostra, e nxitur nga shqetësimet e disa përdoruesve të mediave sociale.Siç shkruhet në versionin elektronik të gazetës La Repubblica, një zëdhënës i Facebook tha agjencisë së lajmeve Associated Press se "mesazhet ishin fshirë gabimisht" dhe se u rishfaqën pas ndërhyrjes.

E papritur! Refuzohet Bashkëqeverisja, njerëzit vazhdojnë të denoncojnë te Berisha

Postuar në 13 Nëntor, 2017 13:46

Ish-kryeministri Sali Berisha vazhdon të korrë suksese me profilin e tij në Facebook. Sot përmes një postimi, ardhur sipas tij nga Prindi Dixhital, ai sjell në vëmendje rastin e disa fëmijëve në shkollën “Koli Sako” në Lushnje. Ja si e paraqet Berisha situatën në bazë të denoncimit që i ka ardhur:

Pages

Subscribe to RSS - facebook