arrestimi

Arrestimi i kreut të Bashkisë së Pustecit/Prokuroria Speciale në Maqedoni dhe Byroja e Shqipërisë

Postuar në 12 Shkurt, 2016 13:41

Disa media po raportojnë aktualisht arrestimin në Resnjë të Maqedonisë të Edmond Themelkos, kryetar i Bashkisë së Pustecit në Shqipërië. Akuza është: manipulim zgjedhjesh(http://www.balkanweb.com/site/arrestohet-ne-maqedoni-kryebashkiaku-i-pus...). Në kushtet kur situata e arrestimit është ende e paqartë, vlen të nënvizohet se precedenti i Maqedonisë, apelon edhe më shumë për vlerën që ka Byroja Kombëtare e Hetimit, me të cilën politika në Tiranë po luan pisët.

Arrestohet biznesmeni Sait Fishta

Postuar në 07 Shkurt, 2016 23:18

Është arrestuar sot në mbrëmje Sait Fishta, biznesmen dhe ish-kandidat i PS-së në zgjedhjet e fundit. Po kështu Fishta ka qenë më herët kandidat edhe me Lëvizjen Socialiste për Integrim.
Sot paradite mediat njoftuan se u vendos sekuestro preventive për 9 pallate në Velipojë, që ishin ndërtuar nga Fishta. Ndalimi është bërë me urdhër të prokurorisë në Shkodër.

http://www.m.lapsi.al/lajme/2016/02/07/arrestohet-sait-fishta-kandidati-...ër-deputet-në-shkodër#.VrfCCq-kqrU

“Ka zyrtarë të tjerë nën hetim. Ekspertiza e KLSH-së, më e mira”

Postuar në 02 Shkurt, 2016 03:38

Prokurori i Përgjithshëm, Adriatik Llalla, ka qenë i ftuar mbrëmë në “Top-Story”. Llalla, i vendosur së fundmi në qendër të vëmendjes, ka dhënë përgjigje për shumë çështje të aktualitetit politik. Ai ka shpjeguar angazhimin e Prokurorisë për hetimin e disa ngjarjeve: 21 janarin, arrestimin e Spiro Kserës, ish-ministër i Çështjeve Sociale, apo edhe përgjimin Meta-Ismailaj. Llalla ka deklaruar se Ilir Meta është përgjuar që në vitin 2008, pra në kohën kur në detyrë ishte Ina Rama.

Arrestimi i Spiro Kserës merr vërejtjen e parë politike: “I paditur prej një viti. U arrestua pa u marrë në pyetje”

Postuar në 31 Janar, 2016 14:16

Dje, pra një ditë pasi ish-ministri i Punës dhe Çështjeve Sociale, Spiro Ksera, u arrestua, Partia Demokratike doli me një deklaratë ku shprehte neutralitetin dhe kërkonte “hetim të paanshëm”. “Partia Demokratike mbështet dhe inkurajon çdo hetim dhe akt të drejtësisë në luftën kundër korrupsionit. Partia Demokratike nuk bëhet pengesë e asnjë hetimi ndaj zyrtarëve apo ish-zyrtarëve të saj në asnjë rast dhe e vlerëson luftën ndaj korrupsionit si jetike për vendin. Në lidhje me ndalimin e z.

Asnjë përgjegjësi për mos arrestimin e gardistëve në 21 janar. Kështu përfundon kur proteston për Edi Ramën dhe PS-në

Postuar në 23 Janar, 2016 13:54

Prokuroria e Pargjithshme urdhëroi arrestimin e gardistëve që më 21 janar 2011 ishin pjesë e repartit mbrojtës të Kryeministrisë dhe Policia e Shtetit nuk e zbatoi urdhrin. Ky akt perceptohet zakonisht si puç, por prokuroria e Adriatik Llallës memdon ndryshe. Për një linjë institucionale veprimi, thuajse automatike, organi i akuzës nuk ka gjetur asnjë përgjegjësi te ish-drejtuesit e Policisë së Shtetit, Hysni Burgaj, Agron Kuliçaj dhe Saimir Muça.

Ka shtet: Arrestohet për kasolle bagëtish pa leje

Postuar në 13 Janar, 2016 19:01

Një qytetar është arrestuar pasi siç bëhet e ditur po përpiqej të ndërtonte një kasolle pa leje. "Sipas njoftimit të Policisë, 80-vjeçari J. S. ishte duke ndërtuar një kasolle për bagëtitë, por nuk kishte marrë leje për të. Ndaj, i moshuari është arrestuar nga Policia për ndërtim të paligjshëm", njofton policia. Në kohën kur akuzat për vjedhje e përgjime kanë mbytur ekrane e media, policia arreston dikë për kasolle pa leje. Nuk dihet se sa është dëmi i vlerësuar që ka shkaktuar ky shtetas dhe sa ditë do të rrijë në burg me shpenzime shtetërore, pa llogaritur shpenzimet e gjyqit.

Në emër të OSHEE-së dhe moralit për të bërë shtet

Postuar në 16 Dhjetor, 2015 12:19

OSHEE-ja mund të jetë institucioni që i ka kthyer buzëqeshjen kryeministrit për rezultatat e “mahnitshme” të aksionit kundër vjedhësve të energjisë, por nga terreni vijnë shembuj që kompromentojnë moralin e qeverisë me prerogativën e të bërit shtet.

Dita e të Drejtave të Njeriut, kritika për politikën penale, sjelljen e policisë dhe regjistrimin e popullsisë

Postuar në 10 Dhjetor, 2015 17:02

Sot është Dita Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut dhe në këtë kuadër janë organizuar disa aktivitete. Partia Bashkimi për të Drejtat e Njeriut ka organizuar tryezë të rrumbullakët, në të cilën kryetari i saj, Vangjel Dule ka përsëritur vërejtjet për “mungesën e një regjistrimi të popullsisë  në Shqipëri sipas standardeve dhe parametrave të Këshillit të Europës si edhe faktin  se jemi i vetmi vend që aspirojmë integrimin ne familjen europiane dhe nuk kemi ende një ligj integral për të drejtat e minoriteteve”.

Arrestimet në Prishtinë dhe “arrestimet” në Tiranë

Postuar në 30 Nëntor, 2015 01:56

Arrestimi i Albin Kurtit po detonon një tërbim propagandistik në Kosovë i shërbyer si kauzë përcaktuese e lirisë dhe demokracisë. Rexhep Qosja flet madje për një Bastijë, duke invokuar një revolucion eventual në një shtet që s’ka as 8 vjet ymër.

Lirohet pas 30 vjetësh Ronald Pelton, spiuni sovjetik që kaloi sekrete të NSA-së

Postuar në 26 Nëntor, 2015 00:09

Autoritetet amerikane kanë liruar nga burgu këtë të martë, Ronald Pelton, ish-punonjës i NSA-së, i cili u kaloi sovjetikëve informacione sekrete. Pelton hyri në lidhje me ambasadën sovjetike në SHBA, në vitin 1979, një vit pas dorëheqjes nga detyra. 35 mijë dollarë u pagua Pelton nga sovjetikët në këmbim të informacioneve që ai u kaloi për Operacionin Ivy Bell, i cili synonte të përgjonte komunikimet ushtarake sovjetike që kryheshin përmes kabllove të vendosur nën ujë në oqean.

Pages

Subscribe to RSS - arrestimi