arrestimi

Mafia e burgut Korydhalos, arrestohet avokati i njohur grek, Lykurezos

Postuar në 19 Prill, 2019 10:10

Njësitë e kundërterrorizmit në policinë greke kanë arrestuar dje një ndër avokatët më të njohur në end, Alexandros Lykourezos, bashkë me disa bashkëpunëtorë të tij. Akuza që ngrihet ndaj avokatit, i cili për një periudhë kohe mori në mbrojtje edhe interesat e familjes Katsifas në Bularat është përfshirje në atë që media greke e quan Mafia e Burgjeve dhe që kryesisht kryen aktivitetin në burgun e sigurisë së lartë të Korydhalos. 

Sudan/Në pushtet që nga viti 1989, ushtria rrëzon dhe arreston presidentin Omar al-Bashir

Postuar në 12 Prill, 2019 16:44

Pas 30 vjetësh në pushtet, presidenti i Sudanit, Omar al-Bashir është rrëzuar nga pushteti dhe ëhstë arrestuar nga ushtria. Ministri i Mbrojtjes së Sudanit, Awad Ibn Auf ka dalë në televizion për të njoftuar marrjen e kontrollit nga ushtria për një periudhë tranzitore dy –vjeçare deri në mbajtjen e zgjedhjeve të reja. Po kështu ai ka bërë me dije vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme për 3 muaj.

Arrestohet themeluesi i WikiLeaks, Julian Assange

Postuar në 11 Prill, 2019 15:40

Bashkëthemeluesi i WikiLeaks, Julian Assange, është arrestuar sot në Londër ku ishte strehuar në ambasadën e Ekuadorit për shtatë vjetët e fundit. Assange është arrestuar në bazë të një kërkese të bërë nga SHBA, ndërkohë që akuzat për ngacmim seksual bërë në Suedi, kanë rënë.

Arrestohet në Bolivi, Cesare Battisti, terroristi i organizatës Proletarët e Armatosur për Komunizmin

Postuar në 13 Janar, 2019 12:53

Është arrestuar në Santa Cruz de la Sierra të Bolivisë, Cesare Battisti, i shpallur në kërkim nga Italia që në vitin 1981. Ai ndodhej në Bolivi pasi ishte larguar nga Brazili në vitin 2018, për shkak se presidenti Michel Termer i revokoi statusin e rezidentit të përhershëm.

Luftë spiuanzhi SHBA-Rusi

Postuar në 31 Dhjetor, 2018 13:32

Klima e Luftës së Ftohtë duket se po rikthen edhe pasazhet e saj më të dukshme që është përballja e spiunazhit. Mediat e huaja raportojnë për arrestimin e një qytetari amerikan në Moskë në datën 28 dhjetor nga shërbimi sekret rus, FSB.

100 vjet si bandë, asnjë ditë si Polici(video)

Postuar në 22 Nëntor, 2018 13:05

Gënjeu për rrogën, pritet arrestimi i kreut të bashkimit Nissan-Mitsubishi-Renault

Postuar në 19 Nëntor, 2018 12:01

Tahmaja e madhe të lë pa gjë. Këtë thonë një fjalë e urtë e një zone në Shqipëri, e cila në fakt aplikohet universalisht. Kjo duket se vlen edhe për një VIP si puna e kreut të grupit të industrisë “Nissan”, Carlos Ghosn, që sipas një hetimi të brendshëm të kompanisë ka raportuar të ardhura më të ulëta nga sa janë në realitet.

Prokurorët po pyesin Carlos Ghosn, kreun e bashkimit Renault-Nissan –Mitsubishi dhe pritet që ata ta arrestojnë atë nën dyshimin e raportimit të të ardhurave false

raporton “France 24”.

Radhën pas Shullazit e ka Saimir Tahiri. Prokuroria nis hetimet, ish-ministri ndihmoi Gruevskin të kalonte nga Shqipëria

Postuar në 15 Nëntor, 2018 16:55

Merr përgjigje pyetja e ambasadës së SHBA se : Kush e ka radën pas Emiljano Shullazit që të dënohet. Burime nga Prokuroria e Përgjithshme  bëjnë me dije për redaksinë e “Të Kripura” se kalimi i Nikolla Gruevskit nga Tirana drejt Hungarisë është bërë me ndihmën e Sajmir Tahirit, ish-ministër i Brendshëm i Shqipërisë. Ndaj radha i vjen pikërisht atij. 

Si një person nën akuzë penale dhe nën hetim, Tahiri, që kalonte dikur kufirin me audin e famshëm, ka ofruar ndihmën e vet për ish-kryeministrin maqedonas që siç raportohet ka kaluar nga Hani I Hotit me pasaportë false.

Arrestohet ish-deputeti socialist Arben Çuko. Shoqërohet edhe Arben Ndoka

Postuar në 21 Tetor, 2018 18:16

Ish-deputeti socialist Arben Çuko është vënë në pranga për korrupsion. Në fillim të shtatorit ai u shkarkua si Drejtor i Përgjithshëm i Burgjeve, detyrë që e ushtroi për dy vjet.

Ai dyshohet se jepte lejeve për të burgosurit kundrejt parave. Sipas informacioneve Çuko është zbuluar nga përgjimet e një grupi të përfshirë në trafik droge.

Në njërin prej përgjimeve të anëtarëve të grupit kriminal të trafikut të drogës ka dalë emri i Çukos, që jepte leje për të burgosurit kundrejt pagesave, ndërkohë që ende nuk dihen se kush është përfituesi apo përfituesit.

Konfirmohet gjobvënia e tatimorit te PS

Postuar në 04 Tetor, 2018 12:58

Policia konfirmoi me anë të një njoftimi arrestimin e dy personave, mes të cilëve Artan Krojit, kryetari i Partisë Socialiste në njësinë Nr. 3 në Tiranë.  Ai akuzohet për korrupsion pasiv dhe shpërdorim detyre.

Pages

Subscribe to RSS - arrestimi