arrestimi

Z. Braçe kërko arrestimin e Kelment Balilit…nëse mundesh! Ose zbardhjen e “firmës false” nga Erjon Veliaj

Postuar në 06 Dhjetor, 2016 12:58

Sot në disa media u publikuan pjesë nga diskutimet e zhvilluara në Grupin Parlamentar të Partisë Socialiste mes të cilave spikaste një propozim I Erjon Braçes që “të arrestojmë ndonjë drejtor të LSI-së”. Ose për ta shkruar saktë: “LSI-së t’i arrestojmë ndonjë drejtor”. Lajmi është i vërtetë si frymë politikë sepse këtë praktikë ka ndjekur kjo parti që në kohën e përplasjeve në vitin 2001. Ndërkohë, Braçe, citohet që të ketë përgënjeshtruar sot lajmin përmes një postimi në Facebook. Shkruan kryetari I Komisionit Parlamentar të Ekonomisë:

Erdogan nuk merret me monologje. Thjesht i arreston gazetarët

Postuar në 31 Tetor, 2016 14:32

Presidenti turk Erdogan vazhdon linjën e goditjes së medias kritike. Turqia e tij tanimë po shndërrohet në  një vend me një vektor, atë të pushtetit, duke likujduar në emër të luftës kundër puçistëve çdo shenjë rezistence.

Së fundi është arrestuar kryeredaktori i gazetës opozitare “Cumhuriyet”Murat Sabuncu dhe janë lëshuar urdhër arreste për 13 gazetarë.  

Prag lufte kibernetike mes Rusisë e SHBA-së. Hakeri rus arrestohet në Çeki për sulm ndaj Hillary Cliton

Postuar në 19 Tetor, 2016 14:46

Një qytetar rus i cili kërkohej në lidhje me sulmet e kibernetike kundër Shteteve të Bashkuara raportohet të jetë arrestuar nga policia çeke. Arrestimi u bë në bashkëpunim me FBI-në, ndërkohë që Interpoli kishte lëshuar alarm të kuq për të dyshuarin. Shtetasi rus u ndaluar në një hotel Pragë, por zëdhënësi i policisë  çeke nuk pranoi të japë informacion të mëtejshëm në lidhje me arrestimin.

Urdhri i Mjekut kundër arrestimit të dy gjinekologëve. E njëjta përmbajtje me deklaratën e Ministrisë së Shëndetësisë

Postuar në 18 Shtator, 2016 18:12

Urdhëri i Mjekut nuk e ka pritur mirë arrestimin e dy mjekëve të materniteti Koço Glozheni për vdekjen e 35 vjeçares Aida çajko, nënë e dy fëmijëve në muajin e nëntë të shtatzanisë. Në një deklaratë të këtij Urdhri vihet në dukje nxitimi i policisë për të kryer arrestimin e dy mjekëve.

Tensioneve serbo-kroate u shtohet edhe një histori spiunazhi

Postuar në 02 Shtator, 2016 22:15

Tensionet mes Serbisë dhe Kroacisë kanë arritur një tjetër moment kritik, pasi Agjencia Serbe e Informacionit dhe Sigurisë ka arrestuar një qytetar me shtetësi serbe dhe kroate, i cili akuzohet për spiunazh për favor të Zagrebit zyrtar.

“B92” referon ndërkohë një portal kroat, “index.hr”, sipas të cilit, personi në fjalë ka jetuar deri në vitet ’90 në Kroaci e mandej është zhvendosur në Serbi.

Status satirik për Erdoganin, ambasada turke në Kosovë kërkon arrestimin e Berat Buzhalës

Postuar në 26 Korrik, 2016 23:02

Ambasada turke në Kosovë ka kërkuar nga autoritetet e Kosovës arrestimin e gazetarit Berat Buzhala për një status satirik në Facebook. Lajmi është njoftuar edhe nga vetë gazetari, i cili ka përcjellë edhe një reagim të posaçëm. Ngjan një kërkesë krejt absurde nga një shtet që nuk po di ku janë kufijtë e vet. Pa mohuar se kjo qasje është një provë force kundër gulenistëve shqiptarë që sipas Ankarasë zyrtare janë të shumtë. Pra është një kërkesë që favorizohet, pse jo nxitet edhe nga bota shqiptare.  E gjitha në kurriz dhe si faturë e lirisë së shtypit. 

Arrestohen dy policë, kultivonin kanabis në Pukë

Postuar në 12 Korrik, 2016 17:33

Shërbimi i Çështjeve të Brendshme pranë Ministrisë së Punëve të Brendshme ka vënë në pranga 2 punonjës policie të Komisariatit Pukë, për shkak se akuzohen për “Kultivim bimësh narkotike” dhe “Shpërdorim detyre”.

Dy të arrestuarit që mbajnë gradën “inspektor”, Bib Kol Luka, 48 vjeç dhe Gjergj Mark Dodani, 51 vjeç, dyshohen se kanë raportuar të dhëna të rreme për kultivimin ose asgjësimin e bimëve narkotike në zonën ku kryenin shërbimin.

Sollaku: Një personalitet si Rroshi nuk mund të arrestohet për falsifikim (Video)

Postuar në 13 Qershor, 2016 23:19

Partia Socialiste nuk reagoi ndaj arrestimit të Elvis Rroshit, por një gjykim e dha avokati i kryebashkiakut të Kavajës, ish-kryeprokurori Theodhori Sollaku. Ekspertizën juridike Sollaku nuk e ndan nga rëndësia politike e çështjes, duke thënë se një personalitet si Elvis Rroshi i votuar nga populli nuk mund të arrestohet për falsifikim.  

Arrestohet Elvis Roshi

Postuar në 13 Qershor, 2016 19:11
Elvis Roshi, apo Ervin Roshi, kryetar i Bashkisë së Kavajës është tashmë çështje e drejtësisë shqiptare. Ai është arrestuar sot pasdite në qytetin e Kavajës me urdhër të Prokurorisë së Përgjithshme "pas një hetimi nga Prokuroria, nën akuzën e falsifikimit të dokumentave, për formularin e vetëdeklarimit të Dekriminalizimit".
 

Posedim i marijuanës, ndalohet në Suedi djali i Mehmet Shehut, Skënder Shehu

Postuar në 17 Maj, 2016 20:11

Disa media po raportojnë se Skënder Shehu, djali i ish-kryeministrit Mehmet Shehu, është arrestuar në Suedi, për posedim të lëndëve narkotike – marijuanë. “Është arrestuar në Stokholm të Suedisë djali i ish-kryeministrit të Shqipërisë, Mehmet Shehu. Nga informacionet e fundit rezulton se arrestimi i Skënder Shehut ka ardhur pasi policia ka gjeti një sasi të konsiderueshme marijuane në banesën e tij. Nga burime policore zyrtare mësohet se në këtë çështje rezulton i përfshirë edhe një person tjetër”, shkruan Top-Channel.

Pages

Subscribe to RSS - arrestimi