arrestimi

Policia heziton të arrestojë Balilin. CNN Greek: Ka lidhje të forta politike, nuk guxojnë ta prekin

Postuar në 12 Maj, 2016 00:28

Shteti shqiptar është nën akuzë se po i ofron mbrojtje politike Drejtorit të Transportit Rrugor të Sarandës, Klemend Balili, i akuzuar dhe shpallur në kërkim nga policia greke si një prej organizatorëve të trafikut ndërkombëtar të drogës. Të paktën kështu thotë rrjeti prestigjoz CNN në seksionin grek, në lajmin me titull: “Mbrojtje politike për baronin e kartelit të Ballkanit”, ku i referohet një takimi dypalësh mes policisë greke dhe asaj shqiptare.

Arkitekti i Stadiumit Kombëtar (me kullën hotel), i arrestuar për korrupsion në Itali në 2008

Postuar në 22 Prill, 2016 22:31

Marco Casamonti, i cili i prezantua si arkitekti i kompanisë “Archea” që projektoi stadiumin e ri kombëtar të Shqipërisë rezulton i arrestuar në Itali për korrupsion në vitin 2008. La Repubblica shkruante në atë kohë se nga hetimet e zhvilluara prej prokurorit Giuseppe Quattrochi, u zbulua implikimi i arkitektit Marco Casamonti në një tender 98 mijë eurosh për rikonstruksionin e një ndërtese në komunën Terranova Braçiolini.

Rama sqaron rolin e Tahirit në arrestimin e Shullazit

Postuar në 21 Prill, 2016 12:31

Arrestimi i Emiljano Shullazit dominoi sencën e sotme plenare. Kryeministri Edi Rama bëri të ditur nga foltorja e Kuvendit se personazhi i njohur i botës së krimit, u arrestua nga policia dhe se cdo pretendim i opozitës për arrestim nga Prokuroria është i dështuar. "Në fakt, e vërteta edhe sikur të ishte kështu përsëri nuk do të ishte kundër asaj që po them unë. Sepse normalisht arrestimet bëhen pas sulmeve në prokurori.

Kush e arrestoi Shullazin? Politika ka dy qëndrime

Postuar në 17 Prill, 2016 17:45

Ka nisur një replikë në distancë mes dy palëve politike për çështjen “Shullazi”. Pas arrestimit të personit në fjalë, kryetari i PD-së, Lulzim Basha ka deklaruar se ky akt u krye në kushtet e një presioni nga SHBA. Akuzat e ngritura ndaj Shullazit ishin për gjobvënie dhe kanosje dhe në fakt nuk kishin të bënin me kërcënimin e kandidatit për rektor të Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni, çka provon se ndaj shtetasit në fjalë ka patur ankesa në vijimësi.

Tatimet e Tiranës me drejtor të ri

Postuar në 15 Prill, 2016 16:11

Stefanaq Kote do të jetë drejtori i Drejtorisë së Tatimeve për Tiranën. Lajmi bëhet i ditur nga “Tema Tv” që thekson se Kote është një person “një përvojë të gjatë në këtë sektor”. Ai zëvendëson Androkli Kokthin, i arrestuar në muajin shkurt me akuzën për korrupsion, ende në gjykim.

Arrestohet aktivisti i Vetëvendosjes. Reagimi: “Arsye, vetëm sepse është shtetas i Shqipërisë”

Postuar në 22 Mars, 2016 15:47

Lëvizja Vetëvendosje poston në profilin e vet në “Facebook” se është arrestuar “aktivisti Arbër Zaimi, shtetas i Republikës së Shqipërisë”. Arsyet që jep partia e Albin Kurtit janë interesante: “Policia e Kosovës, sapo arrestoi aktivistin e VETËVENDOSJE!-s, Arbër Zaimi, vetëm për shkak sa ka shtetësi të Republikës së Shqipërisë. Siç po duket, Qeveria e Kosovës është e vendosur që të largojë nga Kosova secilin qytetar të Republikës së Shqipërisë, dhe po aq e vendosur që të lehtësojë intervenimet e ndryshme, legale dhe ilegale të Serbisë.

Arrestohet Visar Ymeri, pa pranga dhe show siç ndodh në Shqipëri (Video)

Postuar në 02 Mars, 2016 11:19

Policia e Kosovës ka arrestuar mëngjesin e kësaj të mërkure kreun e Lëvizjes Vetvendosje, Visar Ymeri. Arrestimi është bërë në mëngjes herët në banesën e tij në Prishtinë dhe lidhet me një sulm të Ymerit ndaj një deputeti në vitin 2012. Ajo që bie në sy është se ndryshe nga sa ndodh në Shqipëri me arrestimet “politike” policia e Kosovës qëndron larg shout duke e shoqëruar kreun e Vetvendosjes pa pranga drejt Gjykatës. 

Brazili përdor tjetër gjuhë nga SHBA/Arrestohet përfaqësuesi i “Facebook” për Amerikën Latine. Refuzoi dorëzimin e të dhënave për një hetim trafiku

Postuar në 01 Mars, 2016 22:02

Në SHBA FBI-ja po vazhdon betejën ligjore me kompaninë “Apple” për dekodimin e një telefoni që i përket një personi të dyshuar si i përfshirë në aktet terroriste dhjetorin e kaluar. Por krejt ndryshe veprohet në Brazil. Policia ka arrestuar zv.presidentin e “Facebook” për Amerikën Latine, Diego Dzodan, i cili ka refuzuar vazhdimisht të zbatojë një vendim gjykate që urdhëronte dorëzimin e të dhënave të nevojshme për një hetim për trafik droge.

Ishte Cani që hoqi Canin

Postuar në 18 Shkurt, 2016 17:47

Është arrestuar pasditen e sotme drejtori i Drejtorisë së Tatimeve në Tiranë, Androkli Kokthi. 40 vjeçari ishte në hetim disa mujor nga Krimi Ekonomik në Drejtorinë e Policisë së Tiranës që edhe ka kërkuar arrestimin. Prokuroria ka lëshuar urdhrin dhe Kokthi ndodhet në pranga me akuzën e shpërdorimit të detyrës me mallrat e sekuestruara. Kokthi është një drejtues i njohur në Tatime dhe jo pak i përfolur. Para një viti një punonjës i tij e akuzonte për vonesa në kontrollin e subjekteve, duke shkaktuar evazion. Këtu video e këtij denoncimi:

Goditet Lëvizja “Vetëvendosje”, në pranga Glauk Konjufca (Video)

Postuar në 16 Shkurt, 2016 09:10

Policia e Kosovës arrestoi mëngjesin e sotëm Glauk Konjufcën, kreun e grupit parlamentar të Lëvizjes “Vetëvendosje”. Ai akuzohet për shkatërrimin e makinave të Euleksit në vitin 2009. Kontrollet u kryen edhe në shtëpitë e Xhelal Sveçlës dhe Sali Zybës, por pa mundur ti gjejnë. Shtëpia e Zybës, sic raportohet në faqen online të Gazetës Express, ndodhet pranë asaj të themeluesit të Vetëvendosjes, Albin Kurtit.

Pages

Subscribe to RSS - arrestimi