arrestimi

Video/Arrestohet, Navalny, opozitari kryesor i Putin

Postuar në 26 Mars, 2017 17:06

Alexei Navalny, opozitar i presidentit rus, Vladimir Putin, është arrestuar sot gjatë një proteste anti korrupsion. Navalny ka organizuar protestën përmes blogut të tij dhe në qendër të saj ishte kryeministri Dimitri Medvedev, i vënë në qendër të akuzave se drejton një perandori të vërtetë pasurish të patundshme.

Hakerimi “kalon” në Rusi, arrestohet specialisti kryesor i FSB-së për sigurinë kibernetike

Postuar në 27 Janar, 2017 01:21

Hakerat rusë të instruktuar nga Kremlini u bënë çështje kryesore e zgjedhjeve presidenciale amerikane, por një zhvillim i fundit në Rusi mund të ndryshojë optikën rreth kësaj teme. Mediat ruse raportojnë se policia e këtij vendi ka arrestuar së fundmi një nga specialistët kryesorë për sigurinë kibernetike në Shërbimin Federal të Sigurisë(FSB), i cili akuzohet se u ka kaluar informacione shërbimeve sekrete amerikane. Një ngjarje që risjell klimën e Luftës së Ftohtë.

Asnjë fjalë për Vuçiç. “Arrestimi i Haradinajt, çështje komplekse”

Postuar në 06 Janar, 2017 19:55

Kryeministri Edi Rama ka publikuar sot një opinion – qëndrim  mbi arrestimin e Ramush Haradinajt. Në asnjë prej rreshtave të tij nuk përmendet Beogradi zyrtar apo Aleksander Vuçiç, i cili në konferencën për shtyp të para dy ditëve deklaroi se do të kërkohet ekstradimi.

Arrestimi i Haradinajt, ministri i Drejtësisë Manjani, letër homologut francez

Postuar në 06 Janar, 2017 14:59

Qeveria shqiptare, krahu i Lëvizjes Socialiste për Integrim, ka reaguar zyrtarisht për arrestimin e Ramush Haradinajt në Francë.

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, i ka dërguar një letër homologut francez Jean- Jacques Urvous, përmes së cilës vë në dukje se ish-kryeministri i Kosovës është liruar nga akuzat për krime lufte nga Gjykata e Hagës.

Arrestimi i Haradinajt, ministri i Jashtëm i Shqipërisë: Franca të qartësojë situatën duke e liruar menjëherë

Postuar në 05 Janar, 2017 10:29

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, ka përcjellë sot përmes faqes së tij në Facebook një qëndrim për arrestimin e Ramush Haradinajt në Francë. Bushati e cilëson aktin të dënueshëm, pasi ai bazohet në një urdhër arresti të vitit 2004.

"Klemend Balili – mocioni i vërtetë i besimit për qeverinë"(video)

Postuar në 22 Dhjetor, 2016 12:38

Një interpelancë e kërkuar sot nga disa deputetë me kryeminstrin Edi Rama, ka devijuar në akuza për implikim tërësor të qeverië në aktivitet kriminale. Ndoënse një nga kërkuesit e interpelancës, Ben Blushi, e lidhi refuzimin e KE-së për Shqipërinë me krimin dhe korrupsionin, Edi Rama, refuzoi ta pranonte si argument duke vazhduar me tezën se kusht mbetet vetting. Në diskutim e sipër, deputeti i LIBRA-s, ish-drejtues në PS, ka deklaruar se një shembull që flet se përse negociatat nuk hapen është edhe ai i Klemend Balilit.

Lirimi i Lulzim Berishës/PS-PD-LSI, në një kazan

Postuar në 21 Dhjetor, 2016 23:31

Astrit Kotaj, drejtor i Burgut të Durrësit është arrestuar pas urdhër arrestit të lëshuar nga prokuroria  e këtij rrethi. Shkak është lirimi nga i Lulzim Berishës për të cilin Kotaj akusohet se ka bërë përllogaritjen e kohës së qëndrimit të Berishës në burg, në mënyrë të parregullt. Kjo ka çuar në pranga Kotajn, një njeri i Lëvizjes Socialiste për Integrim.  

Një miliarder në pranga për korrupsion

Postuar në 20 Dhjetor, 2016 22:14
Beny Steinmetz, pasuria e të cilit vlerësohej dikur në 8 miliardë dollarë është arrestuar në Izrael me akuzën e korruptimit në Afrikë, ku ai kishte disa miniera. Emri i tij doli në skandalin e Letrave Panameze, ndërkohë që në vitin 2007 u zbulua se ai kishte fshehur në një llogari bankare në bankën zvicerane HSBC 100 milionë dollarë. Pasuria e tij aktualisht vlerësohet në 1.3 miliardë dollarë. Një mik i ngushtë me Ehud Barak dhe Ehud Olmert, dy ish-kryeministra të Izraelit, Steinmetz është vënë nën pranga. 
 

Gënjyen për 7 muaj

Postuar në 16 Dhjetor, 2016 13:53

Sot Ministria e Drejtësisë ka zbardhur të gjithë kronologjinë e korrespondencës për çështjen Balili, të cilën po e sjellim më poshtë të plotë. Konfirmohet se Klement Balili është shpallur në kërkim ndërkombëtar më 17 maj dhe ai nuk është vënë në arrest. Poshtë kronologjisë po sjellim atë çfarë ka thënë kryeministri, drejtori I Policsë për këtë çështje të cilën e cilësuan suksesin e tyre, sukses I cili nuk u kurorëzua dot me kapjen e personit kryesor.

A është i besueshëm ambasadori Lu?

Postuar në 14 Dhjetor, 2016 11:48

Ambasadori amerikan në Tiranë, Donald Lu, ka marrë pjesë në analizën e punës vjetore të Avokatit të Popullit. Aty Lu ka folur me tone disi të ashpra për situatën e krimit dhe korrupsionit në vend duke kërkuar arrestimin e Klemend Balilit. Madje sipas Lu, ambasada ka 7 muaj që pret arrestimin e këtij personi, ndonëse kjo është hera e parë që diplomati në fjalë prek emrin e Balilit. 

Pages

Subscribe to RSS - arrestimi