reforma

AntiProletarët e Reformës dhe qeveria e absurdeve

Postuar në 17 Shkurt, 2017 13:42

Absurdi politik në Shqipëri është gjysmëqeveria që drejton Edi Rama. Themi gjysmëqeveria pasi jemi në pikën ku polemikat "pro" dhe "kundër" asaj që mund të quhet kryereforma e mandatit të parë të çiftit Rama-Meta po konsumohen brenda atij që quhet "Koalicioni për Shqipërinë Europiane". 

Nisin “arrnimet” e Vetting-ut, Rama heq njerëzit partiakë të reformës

Postuar në 16 Shkurt, 2017 18:34

Në të njëjtën ditë Drejtori i Përgjithshëm i Parandalimit të Pastrimit të Parave, Alket Hyseni si dhe Drejtori i Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar, Arben Seferi i kanë dorëzuar kryeministrit dorëheqjen. Me argumentin se largimi i tyre do të shërbejë për të eleminuar çdo alibi të atyre që i frikësohen reformës në drejtësi, të dy titullarët kanë hapur krahun me urdhër politik.

Ambasada e SHBA ndryshon tonin: Reforma në drejtësi, me mbështetjen e Ilir Metës

Postuar në 14 Shkurt, 2017 15:47

Janë ulur tonet mes kreut të Kuvendit Ilir Meta dhe ambasadës amerikane në Tiranë. Pas një takimi të zhvilluar sot mes Metës dhe ambasadorit amerikan, selia diplomatike në Tiranë ka shpërndarë këtë njoftim:

Mesazhi i Mogherini-t: Pakt kombëtar për zbatimin e reformës në drejtësi

Postuar në 11 Shkurt, 2017 10:11

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini tha në Uashington se shpreson që politikanët në Shqipëri të shfaqin unitet për zbatimin e reformës në drejtësi. Ajo vlerësoi votën unanime për reformën në drejtësi duke e quajtur miratimin, “një hap historik për vendin”. Por ajo tha se tani fokusi duhet të jetë tek zbatimi i saj.

Ndryshime në Kodin e Procedurës Civile për njoftimin e palëve dhe afatet

Postuar në 27 Dhjetor, 2016 09:00

Kodi i ri i Procedurës Civile parashikon disa ndërhyrje që synojnë të rregullojnë  problemin  e madh të afateve në gjykim dhe të njoftimit të palëve. Kjo vlen sidomos për çështjet civile ku ka një praktikë të akumuluar padrejtësie që shkon nga zvarritja e procesit deri të mosnjoftimi i njërës palë, apo edhe caktimi I ekspertëve. “Shqiptarja.com” raporton se me ndryshimet e tanishme i zgjerohen kompetencat nëpunësit gjyqësor lidhur me njoftimin e palëve, masat që duhet të marrë ai që ky njoftim të kryhet.

“Edi Rama, Azemi dhe Spartaku, donin të reformonin PD-në në vitin 93”. Kryeministri që sot është socialist: “Fake News. Ishim vetëm shokë”

Postuar në 09 Dhjetor, 2016 09:35

Statusi i kryeministrit Edi Rama me rastin e 8 dhjetorit:

Intervista/Interkonjeksioni me Kosovën, Serbia ka afat deri më 31 dhjetor. Më pas i drejtohemi Komunitetit të Energjisë

Postuar në 08 Dhjetor, 2016 13:08

Çështja CEZ, reforma në sektorin energjetik, projektet e HEC-ve të reja, këto janë disa nga tema e prekura në intervistën që ResPublica zhvilloi me ministrin e Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri. Ministri deklaron se problematikat e ngritura nga opozita nuk kanë adresojnë një qasje alternative për hapat që duhen marrë në sektor, as konstituojnë një politikë tjetër; sipas tij ato janë diversion që buron nga shqetësimi që sjell reforma në drejtësi.

“Armiqtë e brendshëm” dhe “miqtë ndërkombëtarë” të integrimit të Shqipërisë

Postuar në 02 Dhjetor, 2016 15:29

Do të hapen negociatat për anëtarësimin në BE”. “Na mbështet Gjermania”. “Në Ballkan veprojnë forca të tjera. Rusia ka strategji më kohezive se BE-ja”. “Nuk kemi folur për datë”. “Opozita bllokon integrimin, njollos Shqipërinë”. “Vettingu është kusht. Krichbaum flet në emër personal”.

Ky është jermi ku ka hyrë së fundmi mazhoranca me në krye kryeministrin, një jerm që jetësohet në improvizimin dhe shpikjen e përditshme të lloj-lloj “argumenteve” dhe artificash për integrimin e Shqipërisë.

PS-ja, e interesuar për alibi/Nuk ka nevojë për Pazar për Vettingun – rasti i numrave IMEI flet qartë

Postuar në 30 Nëntor, 2016 11:45

Për ata që duan të kuptojnë hallin ku e fut veten Edi Rama dhe mënyrën sesi do të dalë prej tij, lexoni atë që thotë Taulant Balla, ose Fatmir Xhafaj. I pari të bën edhe të qeshësh, kurse i dyti, të vdesësh së qeshuri. Pasi si jurist, ish-ministër I Drejtësisë dhe kryetar i Komisionit të Ligjeve, disa kapërcime nuk gëlltiten kaq kollaj kur i thotë z. Xhafaj që "i di gjërat mirë". 

Letra e Kokëdhimës për Edi Ramën: “Po e çon PS-në në çarje dhe në tharje”

Postuar në 25 Nëntor, 2016 11:10

Sekretari për Reformën Strukturore dhe Emigracionin në PS, Koço Kokëdhima, ka zbuluar për socialistët e njësisë numër 5 në Tiranë, një letër që ai ia ka dërguar kryetarit të PS-së, Edi Rama në mars të këtij viti. Më poshtë letra që dëshmon për një kundërvënie të madhe prej nga ku lexohet edhe nevoja që Edi Rama të lëvizë nga drejtimi i partisë:

Pages

Subscribe to RSS - reforma