reforma

“Kjo që po ndodh është e vështirë të kuptohet nga njerëz normalë”

Postuar në 21 Korrik, 2016 14:18

Sot ka dhënë një intervistë për Deutsche Welle eurodeputeti gjerman, Knut Fleckenstein, i cili ka qen një ndër negociatorët. Sipas tij, kjo që po ndodh është e ndërlikuar.

Zoti Fleckenstein çfarë menduat sot kur u zgjuat pasi patë zhvillimet në Shqipëri, apo ishit informuar që dje?

Voto, ose ke për ta parë...

Postuar në 21 Korrik, 2016 12:46

Kryetari i Kuvendit Ilir Meta deklaroi sot gjatë fjalës së tij se po aplikohet shantazh me sms ndaj deputetëve. Nga kush? Sipas faqes “lapsi.al” presionin po e aplikon ambasada amerikane me përfaqësues të vet. “Lapsi” përcjell edhe një tekst drejtuar një kryetari të një partie të vogël: “i nderuar zoti...Ne ju presim nesër në selinë e ambasadës deri në ora 12 00 për t i'u informuar për pasojat që do të keni nëse nuk votoni pro reformës në drejtësi. Duke ju falenderuar për bashkëpunimin...”.

Nuk ka më asistencë për reformën, por një lojë pushteti

Postuar në 21 Korrik, 2016 12:24

Dje eurokomisioneri Johannes Hahn shpërndau një propozim që u pranua nga të gjithë protagonistët politikë: Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit me rol rekomandues, i inkuadruar në Kushtetutë dhe rekomandimet e tij pa detyrim ligjor. Palët shpallën: u arrit konsensusi.

Nga mbrëmja nisën edhe numrat. PS-ja bojkotoi komisionin, shpërndau lajme të rreme se PD-ja ka kërkuar gjëra të reja, të cilat nga sa u mor vesh ishin lojë interepretimi për vetingun, i cili nuk ka sesi të ketë dy standarde.

Meta: Një reformë me 94 vota rrëzohet në Gjykatën Kushtetuese

Postuar në 21 Korrik, 2016 11:53

Meta u bëri sot thirrje të gjithë aktorëve politikë e diplomatikë që të arrijnë konsensusin për reformën në drejtësi, në mënyrë që ajo të votohet me konsensus sa më të gjerë. Në qoftë se pas arritjes së konsensusit, tha ai, Berisha, apo Topalli, apo ndonjë tjetër nuk e votojnë reformën, le të mbajnë përgjegjësi individuale. Ai garantoi se 20 votat e LSI-se janë depozituar në Uashington, por në qoftë se reforma miratohet vetëm me 94 vota, ajo mund të rrëzohet në Gjykatën Kushtetuese, për shkelje proceduriale. Kjo deklaratë bie ndesh me thirrjen e SHBA-se për votim individual të reformës.

Enigma e një kërkese të PD-së

Postuar në 21 Korrik, 2016 00:44

Ministri i Drejtësisë Ylli Manjani, pjesë e grupit negociator të mandatuar nga tryeza e kryetarëve të partive, ka dhënë këtë prononcim pas mbledhjes së sotme.

Z. Manjani a keni një produkt nga komisioni negociator përsa i përketreformës në drejtësi pasi z. Xhafaj ka thënë që nuk ka një finalizim të njëmarrëveshje të negociatorëve dhe a është rënë dakord që përveçse dyinstitucionet të jenë edhe dy të tjerat sipas vetingut?

Ambasada amerikane: "Basha ka paraqitur një kërkesë të re". Por nuk thotë se çfarë

Postuar në 20 Korrik, 2016 22:30

Ambasada amerikane në Tiranë ka shërndarë sot një deklaratë për shtyp, të parën pas arritjes së konsensusit paradite. Thuhet në deklaratë: 

"Vendimmarrja do të jetë ekskluzivisht në duart e shqiptarëve"

Postuar në 20 Korrik, 2016 17:09

Propozimi i Johannes Hahn duket se ka gjetur miratim të plotë nga opozita shqiptare. Ka shprehur mbështetje publike për të edhe ish-kryeministri Sali Berisha, një nga njerëzit kryesorë të PD-së, i cili thuajse nuk është prononcuar gjatë këtyre ditëve. Berisha e ka cilësuar konsensusin si arritje mbi parimet e të drejtave: 

Natyrisht që fituan të gjithë, por jo njësoj...

Postuar në 20 Korrik, 2016 16:02

Sugjerimi i Komisionerit të BE-së për Zgjerimin, duket të ketë zgjidhur ngërçin e reformës në Drejtësi. Çelësi ishte inkuadrimi i Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit në Kushtetutë dhe dhënia e tij e një roli rekomandues pa detyrime ligjore. Është ndryshim SUBSTANCIAL nga drafti që i jepte ONM-së të drejta vendimmarrëse dhe kjo është e vërtetë pavarësisht se çfarë do të thonë. Kryeministri Edi Rama, njeriu që miraton çdo gjë që i thotë BE-SHBA, deklaroi sot se:

Letra e eurokomisionerit Hahn: ONM, inkuadrohet në Kushtetutë. Vetëm rol rekomandues

Postuar në 20 Korrik, 2016 14:47

Eurokomisioneri Johannes Hahn ka nisur sot një e-mail propozim që duket se realizon një zgjidhje të pranueshme mbi propozimin hibrid të Nuland. Sipas këtij propozimi Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit do të jetë subjekt i Kushtetutës, por me të drejta rekomanduese dhe jo ligjërisht të detyrueshme. Është një hap që reflekton shqetësimet e PD-së. Edhe për rrëzimin e kandidaturave ONM-ja duhet të japë arsyetim. 

Edhe komunitetet fetare luten për konsensus. Paqja e Zotit qoftë me ju!

Postuar në 20 Korrik, 2016 11:26

Vëmendja e gjithë opinionit publik duket se është e fokusuar në maratonën e negociatave për reformën në drejtësi dhe dilemat se çfarë vendimi do të marrë parlamenti ditën e enjte. Komunitetet e Krishtera Shqipërisë (Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipërisë, Kisha Katolike në Shqipëri dhe Vëllazëria Ungjillore e Shqipërisë) kanë dalë me një deklaratë, ku i bëjnë thirrje sensit të përgjegjësisë të faktorëve dhe liderëve politikë, që të gjejnë me patjetër një konsensus për këtë reformë ashtu siç edhe faktori ndërkombëtar është duke theksuar.

Pages

Subscribe to RSS - reforma