reforma

Integriteti, shtyllë e zhvillimit normal të Bashkësisë Feare Islame në RMV

Postuar në 19 Shkurt, 2020 19:02

 

Plani i integritetit është hapi i parë i çdo institucioni, i çdo sistemi normal, i çdo organi shtetëror, qeverie apo digasteri qeveritar që pretendon zhvillimin dhe funksionimin e vet mbi parimet e njerëzores. Këto parime sublimohen në një rregullore që quhet kodi etik i cili shpreh, para së gjithash, përkushtimin për menaxhim me integritetin. 

I kritikuar brenda dhe jashtë Francës, por mbetet shpresa e Europës

Postuar në 09 Shkurt, 2020 01:44

Ritmi me të cilin punon presidenti Emanuel Macron i bën të tjerët të turpërohen. Ndërsa kryeministri britanik, Boris Johnson, merrte pjesë në një festë me alkool në Downing Street në prag të Brexit, presidenti punëtor i Francës po bënte një apel si burrë shteti për popullin britanik. Macron bëri thirrje për hapjen e një kapitulli të ri në atë që ai e përshkroi si një marrëdhënie "të pakrahasueshme" të farkëtuar me "gjak, liri, guxim dhe beteja". Francezët "e dinë se çfarë u detyrohen britanikëve", shkroi ai. Kjo ishte një nxitje dinake.

Këshilli Politik miraton dokumentin me 12 pika për zgjedhjet. Opozita kërkon ndarjen e shtetit nga partitë

Postuar në 27 Janar, 2020 13:04

Këshilli Politik, ose më saktë grupi i punës mes shumicës dhe opozitës joparlamentare ka rënë dakord për një dokument me 12 pika që presupozohet se i hap rrugë garantimit të zgjedhjeve të ndershme. Për këtë qëllim grupi i punës ka miratuar edhe një Metodologji që shërben edhe për arritjen e afateve. Ndarja e shtetit nga partitë është një temë e përfshirë në diskutim duke hapur kështu një parantezë që legjitimon akuzat e deritanishme të opozitës.

Mero Baze: Në Shqipëri nuk ka drejtësi

Postuar në 22 Janar, 2020 14:36

Dje botuesi i gazetës “Tema”, Mero Baze shkruante për ata që sipas tij janë përgjegjës për 21 janarin 2011 dhe përpjekjet e tyre që t’i shpëtojnë drejtësisë. Baze vë në dukje se ka të tjerë që po qesëndisin Edi Ramën se nuk futi dot në burg Sali Berishën dhe Ilir Metën duke kaluar më tej në “qartësimin e disa gjërave”. Dhe këto gjëra në fakt janë vetëm një gjë: Në Shqipëri nuk ka drejtësi.

I legjitimuari Gjiknuri: Ky vend është shumë i vogël për t’u ndarë

Postuar në 16 Janar, 2020 23:16

Opozita deligjitimoi Parlamentin. Kjo është mbrojtja nga kampi i Lulzim Bashës. Në këtë ditë që opozita artikuloi këto alibi në media u shfaq Damian Gjiknuri, duke folur për bashkim dhe bashkëpunim. 

Unë vetëm jam mësuar me akuza. Nuk është gjë e mirë. Akuza politike ka mbi çdo politikan. Më gjej një që nuk është i akuzuar. Në rastin tim, nuk kam akuzë penale, nëse fjala tërmet përbën vepër penale. Mua nuk më bën përshtypje, jam i gatshëm të ndërtoj ura kompromisi. Kam dëshirë të punoj me të gjithë kolegët, pavarësisht akuzave politike.

"BE na frenoi të kryenim eksperimentin shqiptar të vetting-ut"

Postuar në 23 Nëntor, 2019 10:37

Naiv dhe më pak diskret nga sa duhet kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev përforcon dyshimet se as vetë Bashkimi Europian nuk kishte garanci për suksesin e reformës në drejtësi që ka nisur zbatimin në Shqipëri. Ai pranoi ne nje interviste per A2 CNN se ishte Brukseli që e frenoi në nisjen e këtij procesi në Maqedoninë e Veriut për shkak të skepticizmit mbi ecurinë e kësaj reforme në Shqipëri.

Reformë në Drejtësi edhe në Ukrainë?

Postuar në 22 Shtator, 2019 20:04

Një debat i hapur së fundmi mbi një telefonatë të presidentit amerikan Donald Trump me  homologun ukrainas Zelenskiy ka ekspozuar në një farë mënyre edhe “humorin” me të cilin administrata amerikane trajton  parimet e së drejtës në vende që konsiderohen demokraci në zhvillim apo aleatë të tyre.

Nga Ramaformë në reformë. Mic Sokoli rehabiliton komplotin sorosian

Postuar në 22 Korrik, 2019 16:00

Sot presidenti i Republikës Ilir Meta, poston në faqen e tij në Facebook një koment të vetin mbi reformën në drejtësi. Shkruan z. Meta:

Në datën 16 korrik i njëjti njeri, ose institucion, varet si e sheh, shkruante një gjë krejt tjetër. Ai konsideronte se Reforma ishte katandisur në Ramaformë. Ja disa pasazhe në fund të të cilave z. Meta paralajmëronte me fjalën: VIJON

Cicërimat pa vlerë të ambasadorit Soreca

Postuar në 03 Korrik, 2019 12:46

Sot ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luixhi Soreka u ka bërë thirrje palëve politike të angazhohen urgjentisht në një dialog politik për të kapërcyer situatën aktuale. Sipas tij, si qeveria, ashtu edhe opozita duhet të tregojnë pjekuri dhe të përqendrojnë përpjekjet e tyre në objektivat që lidhen me vendimin e Komisionit në Tetor për çeljen e negociatave.

Në një seri postimesh në rrjetin social tuiter diplomati europian thotë se është koha për të ecur përpara me reformat e sundimit të ligjit.

PS pranon nisjen e debatit për ndryshimin e sistemit zgjedhor

Postuar në 24 Maj, 2019 14:09

Paralelelisht me tentativat që po bëhen për të shtyrë datën e zgjedhjeve lokale, mazhoranca duket se po bën lëvizjet e saj që ky diskutim të mos përfshijë zhvillimin në të njëjtën kohë edhe të zgjedhjeve të përgjithshme parlamentare.

Komisioni i Posaçëm Parlamentar për Reformën Zgjedhore që drejtohet nga Damian Gjiknuri dhe Rudina Hajdari lëshoi një njoftim sipas të cilët mazhoranca është e hapur të nisë diskutimin për ndryshimin e sistemit zgjedhor, çka nënkupton zhbërjen e marrëveshjes së 2008 mes Berishës e Ramës për ndryshimin e Kushtetutës.

Pages

Subscribe to RSS - reforma