reforma

“Nuk ka kthim prapa. Reforma do të zbatohet dhe BE-ja do të jetë shumë strikte në kërkesat e saj”

Postuar në 25 Korrik, 2016 19:31

Ambasadorja e Delegacionit të BE-së në Shqipëri, Romana Vlahutin, ka deklaruar sot nga Kukësi, ku ndodhej për një takim në Bashkinë e këtij qyteti, se reforma në drejtësi do të vihet në zbatim në mënyrë shumë rigoroze. Sipas saj, BE-ja do të jetë shumë strikte në monitorimin e këtij procesi.

“Duhet të miratohen 40 ligje. Vettingu zgjat 5 vjet”

Postuar në 23 Korrik, 2016 21:09

Procesi i vetingut të gjyqtarëve dhe prokurorëve do të zgjasë 5 vjet. Kështu shprehet kreu i Departamentit të Partisë Demokratike për Sigurinë, Rendin Publik dhe Luftën kundër Krimit, Enkelejd Alibeaj , i cili ka folur në një intervistë për “News24”. “Duhet të miratohen rreth 40 ligje. Procesi i vettingut do të zgjasë 5 vjet. Pavarësisht kërcitjeve politike që shoqëruan miratimin e paketës së ndryshimeve kushtetuese unë shoh një zhvillim të mirë: faktin që palët politike, shumica e tyre, gjetën kohën, mundësinë, maturinë, kryeneçësinë që një reformë kushtetuese duhet parë me sinqeritet.

Dhaskalët e triumfit të reformës dhe shpresa te një drejtësi "in vitro”

Postuar në 23 Korrik, 2016 19:14

Hahn e Mogherini kërkojnë të nisë menjëherë zbatimi i reformës, BE nuk nxitohet për hapjen e negociatave

Postuar në 22 Korrik, 2016 11:03

Miratimi me konsensus i reformës në drejtësi u përshëndet nga Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federika Mogerini, dhe komisioneri europian për Politikat Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociatave për Zgjerim, Johanes Han. Ata vlerësuan forcat politike që arritën konsensusin për një vendim të tillë historik, dhe theksuan se i rëndësishëm është zbatimi i saj.

Reforma u bë, ngrehina mbetet!

Postuar në 22 Korrik, 2016 10:50

Pas 18 muajsh konsultime dhe sidomos investimit & presionit të pashembullt perëndimor ndaj liderëve politikë reforma në drejtësi është duke u kaluar. Me siguri, militantët e palëve do thurin lavde për shefat e tyre. E kanë bërë dhe do ta bëjnë, pasi është e vetmja gjë që dinë të bëjnë. Por nëse ka një moment turpi në politikën shqiptarë, nëse ka një moment dështimi të elitave politike është pikërisht ky i sotmi: ata nuk janë heronjtë e ditës, ata janë turpi ynë dhe fatkeqësia jonë periodike.

"Partneriteti ynë tani është më i fortë"

Postuar në 22 Korrik, 2016 04:01

Pas miratimit në Kuvendin e Shqipërisë, ambasadori amerikan ka dalë me këtë deklaratë: "Miratimi i reformës në drejtësi, mbi të gjitha, është një fitore për popullin shqiptar. Përkushtimi juaj e ka bërë Shqipërinë një vend më të drejtë dhe më demokratik. Përgëzoj parlamentin për gjetjen e konsensusit nën trysni jashtëzakonisht të madhe.

ONM me rolin e një "portali" për KLP dhe KLGJ-në

Postuar në 21 Korrik, 2016 21:05

"Top-Channel" referon këtë përmbajtje të marrëveshjes së sotme për kandidatët e Këshillit të Lartë të Gjyqësor dhe atij Prokurorial.

Marrrëveshje. Ndoshta nuk e shkelin kësaj radhe

Postuar në 21 Korrik, 2016 19:06

Duket se palët kanë arritur një marrëveshje mbi mënyrën e zgjedhjes së anëtarëve  jogjyqtarë të Kolegjit të Lartë Gjyqësor dhe anëtarëve joprokurorë të Kolegjit të Lartë Prokurorial. Lajmi është bërë publik nga kreu i Kuvendit, Ilir Meta, i cili ka falenderuar kolegët e tij, Edi Rama dhe Lulzim Basha. Propozimi ka ardhur nga Donald Lu dhe Romana Vlahutin dhe nuk dihet mirë se ku konsiston teknikisht, por ai do të zbardhet në mbledhjen e Komisionit të Posaçëm që duhet ta miratojë atë paraprakisht e mandej të kalojë në seancë bashkë me pjesën tjetër të reformës.

Hahn sërish në skenë: Votoni sipas Marrëveshjes që ramë dakord

Postuar në 21 Korrik, 2016 18:11

Eurodeputeti Knut Fleckenstein ka përcjellë sot shqetësimin për situatën e krijuar duke i kujtuar klasës politike se propozimi i fundit i Johannes Hahn duhet votuar. “Propozimi i fundit në tavolinë. Këshilla ime: Lërini diskutimet dhe votojeni!”, shkruan ai pak orë më parë. Ndërkohë vetë Komisioneri për Zgjerimin, Johannes Hahn, u ka dërguar një e-mail Lulzim Bashës dhe Edi Ramës, dhe Ilir Metës përmes së cilës u njofton se votimi duhet të kalojë nga marrëveshja politike që u arrit me ndërmjetësimin e tij. “U surprizova nga lajmet e natës.

Na u tha se "reformën e do 91% e popullit". Po çfarë konkretisht?

Postuar në 21 Korrik, 2016 17:28

Sot është zhvilluar një protestë. Emisioni "Stop" ka pyetur njerëzit e pranishëm se për çfarë po protestojnë dhe nga përgjigjet kupton se fjala është për reformën në drejtësi. D.m.th ajo nuk përjashtohet si temë e protestës. Na është thënë se 91% e popullit do reformën. Me siguri që ata aty nuk janë i gjithë populli, por populli ama janë. Ndaj do patur kujdes me këto përqindjet se me sa shihet e dëgjohet populli, ky që proteston, e di se përse është aty, po nuk e di mirë çfarë është reforma në drejtësi.

Pages

Subscribe to RSS - reforma