rama

Shkelës të dyshuar të Ligjit. Ministri organizon "çunat problematikë" për zgjedhjet

Postuar në 17 Qershor, 2019 17:07

Damian Gjiknuri është sërish lajm. Ndodh ça ndodh në këtë vend, ai del përherë në qendër. Njëherë me tendera, njëherë me koncesione, tani me përgjime. Zotëria sipas gazetës “Bild” siguron për zgjedhjet lokale në Dibër një furgon me “çuna problematikë” që “të jenë për çdo rast”. Ai ja referon këtë një drejtori në Ministrinë e Brendshme, Arben Keshi, që është drejtor i Qendrës për të Huajt që hyjnë Ilegalisht në Shqipëri. 

Në sulm frontal ndaj Ilir Metës, Xhafaj e Majko refuzojnë shkarkimin

Postuar në 16 Qershor, 2019 17:50

Edi Rama po përshkallëzon sulmin ndaj Presidentit Ilir Meta duke e akuzuar si ideatorin e gjithë lëvizjes së opozitës për të djegur mandatet dhe bojkotuar zgjedhjet. Ndaj presidentit, Rama artikuloi edhe një akuzë të rëndë, duke e quajtur antieuropian, teksa deklaroi  nga Pusteci se kishte sqaruar gjithçka me Presidentin e Maqedonisë së Veriut,  Stevo Pendarovski.

Basha merret i pandehur, Meta merr drejtimin e krizës në emër të opozitës

Postuar në 13 Qershor, 2019 18:42

Në kulmin e krizës politike, Prokuroria ka bërë një akt që mesa duket do shtojë tensionet . Organi i akuzës ka lëshuar një fletëthirrje për kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ku në cilësinë e të pandehurit, ai do të njoftohet për akuzën lidhur me kontratat e lobimit të kësaj force politike në Shtetet e Bashkuara

Teoria e relativitetit demokratik(Video)

Postuar në 13 Qershor, 2019 17:37

Teksa parlamenti miratoi me 100 vota pro dhe 7 kundër rezolutën për shkeljet e Presidentit, kryeministri  parashtroi para deputetëve teorinë e tij unikale pse zgjedhjet pa opozitën janë demokratike.

Zoti Rama e quan veten viktimë dhe pushtetin e tij pasojë. Por sipas tij ky fatalitet që buron nga aktet e kundërshtarëve fatmirësisht është në të mirën e kombit. Në të mirën e Kombit sepse sipas zotit Rama fati i Shqipërisë mbetet në duart e një kryeministri dhe mazhorance të provuara për mirëqeverisjen e gabimeve pa dashje.

Kryeministri shqiptar po humbet mbështetjen në Berlin dhe në Bruksel

Postuar në 13 Qershor, 2019 12:04

Zhvillimet politike në Shqipëri i ka komentuar në një intervistë pr Deutusche Welle, korrespondentini gazetës Frankfurter Allgemeine Zeitung, Matthias Rüb. 

Në komentet e veta për situatën, gazetari në fjalë thotë se dekreti shfuqizues i datës së zgjedhjeve është kushtetues, se zgjedhjet pa opozitën në këtë moment nuk do të ishin të pranueshme dhe se për qeverinë shqiptare tashmë ka edhe një problem tjetër:

FotoLajm/Mbështetje publiçitare

Postuar në 12 Qershor, 2019 12:54

Pjesëmarrja e presidentit Meta dhe kryeministrit Rama në ceremoninë e 20-vjetorit të festimeve për ndërhyrjen e NATO-s në Kosovë fitoi edhe një tjetër kontekst që lidhet me krizën politike në Shqipëri dhe qëndrimin që po mbajnë Shtetet e Bashkuara për këtë situatë.

Rastësi protokollare ose jo në krah të kryeministrit Rama gjatë ceremonisë ishte ulur Zv/ndihmës sekretari amerikan i Shtetit Methju Palmer, i cili u pa të bisedonte më të, ndërsa dy vende më tutje presidenti Meta qëndronte i veçuar.

Shqipëria meriton injorancën e zyrtarëve të BE-së: Zgjedhjet mbahen në prill

Postuar në 11 Qershor, 2019 23:07

Presidenti i Komisionit Europian, Jean Claude Juncker mendon se zgjedhjet në Shqipëri janë në fund të prillit. E ka thënë në konferencë me kryeministrin Rama. Lapsus? Jo. Thjesht Shqipëria meriton injorancën e një zyrtari të BE-së dhe atletet e kryeministrit. Kujtoni konferencën për shtyp mes Jahjagës dhe ish-presidentit të KiE-s, Van Rompuy:

E dashur, si e keni emrin?

Atifete. 

Zbardhet takimi i Ramës me ambasadorët: Kryeministri jashtë realitetit

Postuar në 11 Qershor, 2019 10:17

Dy deklaratat e zëdhënëses së Komisionit Europian, Koçijançiç dhe kreut të radhës së OSBE-së, Lajçak që populli shqiptar të votojë brenda afateve, reflektoi pozicionin e tyre afër qeverisë lidhur me krizën. Nuk dihet sa ky pozicion është i ndikuar nga ambasadorët, të cilët Rama i thirri dje në zyrë për t’u kërkuar mbështetje. Nga zyra për shtyp e kryeministrit, por edhe nga selitë e huaja diplomatike nuk pati ndonjë njoftim mbi këtë takim, por mediat e huaja kanë zbardhur detaje.

Një lloj Saliu tjetër!

Postuar në 09 Qershor, 2019 00:14

Reagimi i Edi Ramës pas  lajmit për tërheqjen e dekretit të zgjedhjeve nga Presideti nuk lë shumë hapësirë për të shpresuar në një ekuacion politik të parashkruar. Jemi në kushtet kur kryeministri bën gaztorin ndonëse është para një situate ku edhe faktori ndërkombëtar është në kllapi për t’i dhënë dum një situate të papreçedentë.

Zaev: Negociatat, Rama kërcënon Europën me çështjen e Kosovës

Postuar në 06 Qershor, 2019 12:32

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, deklaroi nga Brukseli  se Holanda dhe Franca kanë më shumë rezerva për nisjen e negociatave me Shqipërinë, ndërsa shtoi se gjermanët frikësohen nga kërcënimet e palës shqiptare se vendimi mund të ndikojë për jostabilitet në rajon, sidomos në Kosovë.

Pages

Subscribe to RSS - rama