rama

Broshura e Air Albania: Ushqimi në përputhje me parimet islame

Postuar në 02 Maj, 2019 12:51

“Me meritë, pa paterica pushteti, “Air Albania” mban flamurin shqiptar dhe përfaqëson çdo shqiptar. Në fokus do të jetë udhëtari dhe nevojat e tij”.  Kjo ka qenë deklarata e ish-drejtoreshës së  Albcontrol, Belinda Balluku (tani ministre e Infrastrukturës) në qershor kur u inagurua themelimi i “Air Albania”.

PostSamiti i Berlinit/Vuçiç autorizon mbrojtjen e Ramës dhe zhvlerësimin e Haradinajt

Postuar në 01 Maj, 2019 18:05

Presidenti serb Aleksander Vuçiç është hedhur në sulm pas akuzave publike që kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj bëri dje rreth presionit politik në bllok për heqjen e taksës 100% ndaj mallrave serbe. Ai ka autorizuar kreun e Komitetit Parlamentar për Kosvën, Milovan Drecun që të propagandojë idenë se pas qëndrimeve të Haradinajt nuk qëndron vullneti politik i këtij të fundit, por se ky qëndrim është thjesht pjesë e një loje të koordinuar mes tij dhe presidentit Hashim Thaçi, të dy sipas Drecun nën diktatin dhe drejtimin e Tiranës, pra Edi Ramës. 

Yes, Sir!

Postuar në 12 Prill, 2019 19:02

Takimi i radhës mes kryeministrit shqiptar, Edi Rama dhe homologut të tij grek Tsipras u zhvillua në kuadër të formatit që imponoi samiti i Dubrovnikut, ku në fokus ishte bashkëpunimi i 16+1 i vendeve të Europës Juglindore me Kinën.

Ky takim vjen pas telefonatës së pak ditëve më parë, ku Tsipras i bëri të qartë kreut të qeverisë shqiptare se lojrat me pronat e minoritetit mund t’i kushtojnë veton Shqipërisë në samitin e Qershorit për çeljen e negociatave.

Të iku perimetri!

Postuar në 11 Prill, 2019 14:50

Sa herë i duhet të justifikojë diçka për ta interpretuar se nuk është ajo që duket, kryeministrit i kthehen në bumerang teorizimet që bën lartë e poshtë. Të gjithë e dëgjuam sesi u shfaq si turist televiziv në Porta a Porta duke thënë se protestat e opozitës  shtrihen në një perimetër  jo shumë se kilometër në qendër të Tiranës, me pasoja mbi imazhin e vendit në prag të sezonit turistik.

Ja çfarë ka deklaruar Rama për t’u mbushur mendjen gazetarëve italianë se protesta e opozitës është një anormalitet i imponuar në 1 km katror.

Palmer, çfarë negocioi në Tiranë

Postuar në 08 Prill, 2019 20:01

Ka krijuar shumë pështjellim vizita në Tiranë e zv/ ndihmes sekretarit të shtetit per Euroazinë, Mathy Palmer. Pa ndonjë dijeni mbi axhendën e tij, mediat në Tiranë e komentuan si një përpjekje të SHBA-ve për të zgjidhur krizën politike, por ky fakt nuk është konfirmuar nga asnjë burim deri më tani.

Mazllëmi ynë!

Postuar në 05 Prill, 2019 09:55

Si mund të lexohet heshtja e qeverisë ndaj një lajmi që qarkulloi në të gjitha mediat e vendit fqinj lidhur me një telefonate të Edi Ramës me kryeministrin grek, Aleksis Tsipras? Qeveria greke doli me një deklaratë, ndërsa mediat në Athinë zbardhën këtë paragraf nga biseda.

Del Teoria e Ditës së Gjykimit

Postuar në 03 Prill, 2019 13:14

Tërheqja e kryeminstrit dhe shpallja e zgjedhjeve të parakohshme duket se janë çështje kohe. Zoti Rama por edhe të tjerë brenda mazhorancës janë të ndërgjegjshëm se mbajtja e zgjedhjeve lokale në këto kushte është një rrugë pa krye që nuk ka për t’i dhënë zgjidhje situatës. Koha në dispozicion mesa duket do shfrytëzohet për ta shitur tërheqjen jo si disfatë  apo dorëzim i Edi Ramës por si reflektim i pavarur i elitës politike të socialistëve.

Falenderimi i një bashkëpunëtori!

Postuar në 29 Mars, 2019 21:57

Vangjush Dako po bëhet gati të dalë nga skena. Të mos jetë më në vitrinën e Rilindjes, por të kalojë në prapavijë, atje ku përfunduan pa zhurmë “mëkatarët” e elitës socialiste që po t’i referohemi një thënie të ish-ambasadores amerikane në Kosovë, e kanë dhi punën”.

Kryeministri i paketave!

Postuar në 28 Mars, 2019 18:56

Kryeministri që kemi flet shumë, çdo ditë, nuk mbaron së foluri, madje është në inflacion me fjalën. Është një nga shpërdoruesit më të mëdhenj të saj. Ka 6 vjet që flet me orar pa orar.Ka luksin të merret me batuta dhe të përsërisë veten, edhe pse ata që ka përballë, audienca thjesht bën rolin e spektatorit.

Nuk ka rëndësi se çfarë thotë Rama, e rëndësishme është që ai të mendojë se po e dëgjojnë. Dhe në këtë pikë të ftuarit janë aktorë ekselentë, madje po t’u japësh mikrofonin vetësugjestionohen. Në fund të fundit e ndjejnë veten në një kategori me kryeministrin.

Një tjetër bllof publiçitar!

Postuar në 26 Mars, 2019 21:45

Në 2 Prill  2019 ishte parashikuar që Shqipëria dhe Kosova të eliminonin kufijtë, sipas marrëveshjes së firmosur në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive nëntorin e vitit të kaluar. Këtë objektiv e shpalli vetë kryeministri shqiptar Edi Rama në fjalimin euforik që mbajti në Pejë, ku madje i bëri edhe karshillëk anglishtfolësve të Brukselit.

Pages

Subscribe to RSS - rama