rama

Shqipëria meriton injorancën e zyrtarëve të BE-së: Zgjedhjet mbahen në prill

Postuar në 11 Qershor, 2019 23:07

Presidenti i Komisionit Europian, Jean Claude Juncker mendon se zgjedhjet në Shqipëri janë në fund të prillit. E ka thënë në konferencë me kryeministrin Rama. Lapsus? Jo. Thjesht Shqipëria meriton injorancën e një zyrtari të BE-së dhe atletet e kryeministrit. Kujtoni konferencën për shtyp mes Jahjagës dhe ish-presidentit të KiE-s, Van Rompuy:

E dashur, si e keni emrin?

Atifete. 

Zbardhet takimi i Ramës me ambasadorët: Kryeministri jashtë realitetit

Postuar në 11 Qershor, 2019 10:17

Dy deklaratat e zëdhënëses së Komisionit Europian, Koçijançiç dhe kreut të radhës së OSBE-së, Lajçak që populli shqiptar të votojë brenda afateve, reflektoi pozicionin e tyre afër qeverisë lidhur me krizën. Nuk dihet sa ky pozicion është i ndikuar nga ambasadorët, të cilët Rama i thirri dje në zyrë për t’u kërkuar mbështetje. Nga zyra për shtyp e kryeministrit, por edhe nga selitë e huaja diplomatike nuk pati ndonjë njoftim mbi këtë takim, por mediat e huaja kanë zbardhur detaje.

Një lloj Saliu tjetër!

Postuar në 09 Qershor, 2019 00:14

Reagimi i Edi Ramës pas  lajmit për tërheqjen e dekretit të zgjedhjeve nga Presideti nuk lë shumë hapësirë për të shpresuar në një ekuacion politik të parashkruar. Jemi në kushtet kur kryeministri bën gaztorin ndonëse është para një situate ku edhe faktori ndërkombëtar është në kllapi për t’i dhënë dum një situate të papreçedentë.

Zaev: Negociatat, Rama kërcënon Europën me çështjen e Kosovës

Postuar në 06 Qershor, 2019 12:32

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, deklaroi nga Brukseli  se Holanda dhe Franca kanë më shumë rezerva për nisjen e negociatave me Shqipërinë, ndërsa shtoi se gjermanët frikësohen nga kërcënimet e palës shqiptare se vendimi mund të ndikojë për jostabilitet në rajon, sidomos në Kosovë.

Nuk ka ditur gjë apo ka gënjyer?!

Postuar në 05 Qershor, 2019 23:28

Edi Rama sot u fsheh, nuk bëri asnjë koment mbi përgjimet që publikoi gazeta gjermane "Bild" për implikimin e zyrtarëve lokalë të Bashkisë së Durrësit në deformimin e votës në zgjedhjet e 2017.

Ndoshta i tronditur nga materialet që kanë ekspozuar lidhjet kriminale të bahkëpunëtorëve të tij të afërt, zoti Rama këtë radhë nuk nxori zonjën Gjylameti për të akuzuar Bild-in si gazetë e paguar nga Partia Demokratike. Tirazhi i gazetës është më i madhi në Europë dhe zoti Rama është i ndërgjegjshëm për diskretitimin e qeverisjes së tij në sytë e ndërkombëtarëve.

Kazani Avdylaj-Rama-PS, Bild publikon përgjimet

Postuar në 05 Qershor, 2019 12:55

Gazera Gjermane “Bild” ka publikuar një seri përgjimesh që tregojnë për lidhjet e grupit kriminal të Avdylajve në Shijak me kryebashkiakun e Durrësit, por edhe zyrtarë të tjerë të Partisë Socialiste me të cilët diskutojnë për punësime, blerje votash dhe lista kandidatësh.

Pjesë e përgjimeve të publikuara nga BILD  janë bisedat me Vangjush Dakon, por edhe ajo e Astrit Avdylajt me vëllanë e deputetit të PS-së, Ilir Ndraxhin.

Aleanca për Teatrin: Koha për t’u përballur fizikisht me qeverinë

Postuar në 04 Qershor, 2019 13:14

Aleanca per Mbrojtjen e Teatrit, paralajmëron përballje fizike me qeverinë pas botimit në fletoren zyrtare të  vendimit per shembjen e godinës së Teatrit.

Në një reagim të saj thuhet se çështja e Teatrit po vërtetohet si një histori grabitjeje nga dyshja Rama-Veliaj kundër interesit të publikut dhe në favor të klientëve të qeverisë.

Deklarata e plotë:

Kryeministri nuk ka asnjë tagër të flasë për datën e zgjedhjeve

Postuar në 26 Maj, 2019 12:23

Kryeministri i Shqipërisë deklaron nga letra në letër (janë bërë pesë deri më tani) se askush nuk mund të shtyjë zgjedhjet e 30 qershorit. Edhe në letrën e sotme(në të pestin xhevahir) për kreun e PD-së, kryeministri e vë në dukje këtë gjë: 

Përplasje Shqipëri-Kosovë për tarifat, Haradinaj i jep dy muaj kohë Ramës

Postuar në 23 Maj, 2019 17:27

Prishtina paralajmëron qeverinë shqiptare se mund të rrisë tarifat për mallrat shqiptare nëse nuk hiqen  barrierat ndaj importeve nga Kosova. Qeveria e Haradinaj ka protestuar fuqishëm ndaj Tiranës, pasi marrëveshja bilaterale për liberalizimin e importeve të miellit, birrës dhe patateve nga Kosova nuk është zbatuar plotësisht.

Burime të mediave në Kosovë thanë se Haradinaj i ka dhënë dy muaj kohë qeverisë shqiptare për heqjen e tarifave për tre produktet e sipërpërmendura, duke kërcënuar se në të kundërt do të përdorë masa të ngjashme me ato ndaj Serbisë.

Basha del me paketë propozimesh për krizën

Postuar në 22 Maj, 2019 20:55

Pa kaluar 2 orë nga letra e hapur publike që kryeministri i Shqipërisë Edi Rama i drejtoi kreut të PD-së për t’u ulur në një dialog pa kushte, ku madje linte të hapur diskutimin nga ana e Bashës për datën e zgjedhjeve, ky i fundit duket i palëkundur për të mos hyrë ne negociata me kreun e qeverisë.

Basha foli nga Durrësi për një paketë propozimesh që shmang çdo Pazar me zotin Rama për zgjidhjen e krizës.

Pages

Subscribe to RSS - rama