rama

Rama: Po shpëtojmë iranianët siç bëmë me hebrenjtë

Postuar në 29 Tetor, 2019 19:21

Pjesëmarrës në Samitin e 4 Euro-Arab që u mbajt në Athinë, kryeministri shqiptar, Edi Rama deklaroi se Shqipëria është e rrezikuar nga terrorizmi, pasi hapi kufirin për mijëra iranianë që kërkuan strehim në Shqipëri për të shmangur përndjekjen nga regjimi i Teheranit.

"Kjo është ajo që Shqipëria ka bërë gjithmonë"- shtoi ai, duke theksuar se "Kështu kemi vepruar në edhe në Luftën e Dytë Botërore me hebrenjtë. Ne dolëm nga lufta  me një numër më të madh hebrenjsh sesa kishim në fillim.  Nuk u dorëzuam asnjë të vetëm nazistëve".

I çliruar nga "kompleksi Tsipras", Rama viziton Athinën pas gjashtë vjetësh në detyrë

Postuar në 29 Tetor, 2019 15:22

Kryeministri Edi Rama ka vizituar më në fund Athinën në kuadër të një takimi dypalësh me kryeministrin grek, konservatorin Kyriakos Mitsotakis. Në vizitë atë e shoqëron, ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku, e cila bashkë me z. Rama e njeh greqishten përderisa në media është raportuar se ajo ka jetuar për një kohë në Greqi.

Vizita e z. Rama ka ende axhendë të panjohur siç ndodh rëndom, por në krye të prioriteteve qëndron marrëveshja për kufirin. 

A u përdor Albin Kurti në Tiranë?

Postuar në 28 Tetor, 2019 18:09

5 orët e takimit informal të Albin Kurtit me Edi Ramën mbrëmjen e së premtes prodhuan më së shumti lajmin se Edi Rama është kundër shkëmbimit të territoreve. Të paktën këtë fragment veçuan mediat në Shqipëri nga deklaratat e kreut të Vetëvendosjes mbi përmbajtjen e takimit mes tyre në kryeministri.

Deklarata nuk duket dhe aq naive, por është hedhur në publik me premisën e garancive që përcjell figura e zotit Kurti si një lider radikal dhe i besueshëm kur bëhet fjalë për integritetin e Kosovës.

Dy ngjarje, dy reagime të Berishës dhe një mjegull 24 vjeçare

Postuar në 27 Tetor, 2019 17:15

Sa herë që ka një keqkuptim në politikë, apo ka një klimë ku shantazhi është vënë në veprim, në skenë dalin akuza të vjetra të cilat synojnë mjegullimin e gjykimit të opinionit, tërheqjen e vëmendjes dhe mbi të gjitha paralajmërimin e kundërshtarit. Këto javë në media, në “mënyrë të beftë” dolën në sipërfaqe çështja e dhunimit të dikurshëm të Edi Ramës, me fotot përkatëse, çështja e Remzi Hoxhës, por edhe ndonjë çështje aktuale, si kundërpeshë e tyre, e trajtuar në mënyrë evasive me fjali të tipit: kush është biznesmeni që…njeh Metën dhe Berishën?

Shqipëria hyri nga dritarja përmes Kryeministrit dhe e nxorën nga dera

Postuar në 26 Tetor, 2019 17:45

Këshilltarja e ish-kryeministrit të Kosovës, Meliza Haradinaj Stublla tregon në profilin e vet në Facebook këtë grimcë humoristike nga takimi informal i Berlinit ku u hodh edhe propozimi i presidentit francez, Macron që Kosova të heqë taksën kundrejt liberalizimit të vizave. 

Misteri “Macron”, veto Shqipërisë për azilantët, premtim liberalizimi për kosovarët

Postuar në 25 Tetor, 2019 00:13

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka sqaruar dje gjatë një diskutimi në “Opinion” pozicionin e tij mbi akuzat që I janë bërë nga ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, sipas të cilit Rama, Thaçi dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç do të ndanin mes tyre 10 miliardë euro në këmbim të konsensusit për ndarjen e Kosovës. Rama nuk ka preferuar të japë një përgjigje direkte, por ka zbuluar propozimin e presidentit francez Emmanuel Macron për Kosovën. 

Pas derës së Ramës

Postuar në 24 Tetor, 2019 18:36

Politika i është futur punës me kokë për të bërë detyrat e shtëpisë që ka u ka lënë në tavolinë “zyshë” Merkeli me shpresën e një pikëtakimi që mban në lojë të dyja palët, të diskretituara sipas mënyrës së tyre.

“Doing Business 2020”,  ku po përfundon Shqipëria e Edi Ramës

Postuar në 24 Tetor, 2019 17:34

Shqipëria u rendit në vendin e 82 në rang global për klimën e të bërit biznes nga raporti i Bankës Botërore “Doing Business 2020”,  me një rënie 19 vende krahasuar me vitin 2019. Përveçse Shqipëria është e fundit në Europë, renditet edhe ndër vendet me përkeqësimin më të lartë të klimës së biznesit brenda një viti.

Për në Athinë, kokëulur dhe me dilema!

Postuar në 23 Tetor, 2019 17:03

Pas 6 vitesh si kryeministër Edi Rama do vizitojë për herë të parë Greqinë javën e ardhshme, por sërish jo në një vizitë zyrtare. Megjithatë kreu i qeverisë shqiptare shkon në Athinë me kredite të dobëta, ndryshe nga pak vite më parë kur i trashte zërin zotit Vangjel. Si për ironi të fatit, vizita e tij në Athinë përkon përvjetorin e vrasjes në Bularat të Konstandin Kacifës, ngjarje për të cilin prokuroria shqiptare nuk ka ende një raport zyrtar, duke tejkaluar çdo afat të ligjshëm.

E di ish-ministrja e Mbrojtjes pse e spostuan?

Postuar në 21 Tetor, 2019 19:21

Shumica socialiste po zhvillon një monolog publik për sa i përket një çështjeje të stisur siç është dorëheqja e kryeministrit Rama. Monolog sepse ndonëse shumëkush dëshiron largimin e kryeministrit aktual, askush nuk beson se një gjë e tillë do të ndodhë. Korit të vullnetarëve të detyruar i është shtuar edhe ish-ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli e cila në një prononcim për Top-Channel e ka argumentuar kështu se përse Rama nuk ka pse të japë dorëheqjen: 

Pages

Subscribe to RSS - rama