rama

Hahn, makiazh qeverisë!

Postuar në 09 Nëntor, 2017 13:35

Komisioneri i Zgjerimit, Johanes Hahn i ndodhur në Tiranë në kuadër të një konference për lirinë e medias, i dha oksigjen qeverisë që ndodhet në pozita jo fort komode për shkak të skandalit me ish-ministrin Tahiri dhe dyshimet për implikimin e strukturave të policisë në trafikun e drogës. Zyrtari europian foli për progres në luftën kundër kanabisit dhe deklaroi se Shqipëria është në rrugën e duhur, por sipas tij rekomandimi pozitiv për hapjen e negociatave do të varet nga rezultatet e vetingut.

PD bllokon reformën zgjedhore, propozon qeveri antimafia

Postuar në 06 Nëntor, 2017 18:45

PD ka përshkallëzuar qëndrimin e saj në raport me shumicën socialiste, duke vendosur të bllokojë reformën zgjedhore dhe të përqëndrojë të gjitha energjitë në denoncimin e lidhjeve të qeverisë me krimin.

“Reforma zgjedhore do të fillojë atëherë kur vendi të ketë një qeveri antimafia, e cila në vend që të përdorë kriminelët dhe paratë e drogës për të blerë vota, t’i çojë ata para drejtësisë dhe ti lerë shqiptarët të vendosin të lirë me votën e tyre qeverisjen dhe qeverinë që dëshirojnë”

"Forca e ligjit" apo ligji i të huajve!

Postuar në 05 Nëntor, 2017 20:18

Plot 20 minuta fjalim të kryeministrit Rama në komunikimin e javës për t’iu thënë qytetarëve se më në fund forca e ligjit do të veprojë, pasi do të nisë një operacion për goditjen fatale të krimit të organizuar dhe lidhjeve të tij me politikën, ku do të jenë të përfshirë edhe partnerët ndërkombëtarë.

Rebusi: Saimiri në autobus

Postuar në 04 Nëntor, 2017 12:18

Saimiri tha se Ilir Meta i ka ngritur rengun me përgjimet dhe dosjen “Habilaj”

Por LSI po e kërkon drogën te radarët e ushtrisë dhe Mimi Kodheli

PD e lë Mimin në plan të dytë dhe merret me Saimirin.

PS përjashtoi Saimirin dhe e degdisi në statusin prej plebeji të barazisë para ligjit

Saimir tha se “nuk keni parë gjë akoma”. 

Sapo u zbulua se Saimiri është edhe drejtues mjetesh lundrimi. 

Profesioni i detarit u zbulua nga policia e Fatmir Xhafës në Elbasan. 

Policia rilindi në katër vjet, ndërkohë që ajo po spastrohet!!!

Operacion imazhi me ish-rezervistët që u gdhinë prefektë

Postuar në 01 Nëntor, 2017 18:17

Rrokadën e prefekteve kryeministri Rama e argumentoi me një fazë të re në luftën kundër kanabisit, pa dhënë detaje për objektivat, por duke thënë se roli i prefektëve do të ketë rëndësi të veçantë në këtë luftë.

Në funksion të këtij qëllimi ishte dhe përzgjedhja e 12 ish-ushtarakëve në rezervë si  prefektët e rinj të 12 qarqeve. Kryeministri zgjodhi t’i prezantojë vet emër për emër si një “trupë speciale” që do të rivendosë kontrollin qeveritar mbi territorin.

Faleminderit Don!

Postuar në 26 Tetor, 2017 13:10

Pritej me shumë interes qëndrimi i faktorit amerikan mbi çështjen Tahiri dhe më në fund Shtetet e Bashkuara folën, madje 2 herë brenda 12 orëve.

I pari zëvendës-ndihmës sekretari amerikan i shtetit Hojt Brajan Ji, i cili tha se  SHBA mbështet plotësisht prokurorët dhe gjykatësit, të cilët ndjekin hetimet, dënimet, kudo që ato çojnë, në nivele të larta apo të mëposhtme të administratës.

Por paragrafi që konfondoi nga deklarata e Ji ishte ky:

Kush është problemi? (Video)

Postuar në 25 Tetor, 2017 14:43

Kryeministri Rama ka debatuar me gazetarët jashtë sallës së kuvendit, pas seancës ku mazhoranca rrëzoi kërkesën e Prokurorisë për arrestimin e Sajmir Tahirit.

Kreu i qeverisë u shfaq nervoz duke akuzuar median se nuk po e bën punën siç duhet dhe se po përdoret në këtë çështje.

Dukshëm nervoz kryeministrit nuk i pëlqyen pyetjet dhe shtroi si problem raportimet në media. Nga video më poshtë mund të kuptohet më mirë kush është problemi.

Gjykatës me mandat politik, por s’japin prova as për komplotin

Postuar në 23 Tetor, 2017 10:35

Kreyeministri Edi Rama i kërkoi grupit parlamentar të jetë unanim në votimin për mosarrestimin e ish-ministrit të Brendshëm, Sajmir Tahiri. I pafajshëm apo jo? “Këtë nuk mund ta them”- deklaroi kryeministri “Është Gjykata që e vendos”.

Nga ana tjetër Rama sulmoi ashpër prokurorinë për mungesë provash, arbitraritet dhe amatorizmën në këtë çështje. Kreu i qeverisë foli për linçim politik që po i bëhet një prej bashkëpunëtorëve më të ngushtë në luftën kundër krimit.

"Shkarkimet duhet të kishin nisur nga Çako"

Postuar në 19 Tetor, 2017 14:49

LSI deklaroi se shkarkimi i zinxhirit drejtues të policisë së Elbasanit u bë për të hequr vëmendjen nga çështja "Tahiri". Kryetari i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili tha në një deklaratë për mediat se i shkarkuari i parë për ngjarjet e Elbasanit dhe trafikut duhet të ishte drejtori i Përgjighshëm i Policisë së Shtetit, Haki çako.

Basha: Tahiri ka fakte që implikojnë Ramën

Postuar në 19 Tetor, 2017 13:25

PS ka vendosur një status neutraliteti ndaj Tahirit, pas përgjimeve në dosjen Habilaj ku përmendet emri i ish-ministrit të Brendshëm. As mbrojtje dhe as distancim i qartë, qëndrim që hamendësihet se  është i kushtëzuar nga marrdhënia e Edi Ramës me ish-ministrin e tij, njëkohësisht edhe drejtues i Partisë Socialiste të Tiranës.

Pages

Subscribe to RSS - rama