rama

Zbardhet marrëveshja/Cakaj drejton OSBE-në. Ja çfarë do bëjë në këmbim

Postuar në 01 Janar, 2020 20:40

Sot Shqipëria ka marrë zyrtarisht drejtimin e OSBE-së. Ministri i Jashtëm në Detyrë Gent Cakaj ka dhënë njoftimin duke lënë të kuptohet se detyrën e kryesimit do ta ushtrojë ai. 

Kush gënjen nga këta të dy?

Postuar në 31 Dhjetor, 2019 14:22

Sot presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar për Minishengenin:

Në Novi Sad, Kosova ka qenë e përjashtuar. Kosova nuk e ka asnjë çështje të hapur me tre vendet e lartpërmendura, por çështje fondamentale për Kosovën dhe rajonin mbetet Serbia – si rrezik për paqen dhe stabilitetin në rajon dhe si aleati i vetëm i Rusisë në Ballkanin Perëndimor.

Të gjithë ne e dimë se Rusia synon destabilizimin e Ballkanit Perëndimor  duke paraqitur vonesa dhe pengesa që vendet e rajonit të mos integrohen në NATO dhe BE

Modeli unik i Minishengenit, bashkëjetesë pa u zgjidhur konflikti*

Postuar në 27 Dhjetor, 2019 09:52

 

Ndërsa po synohet të rrënohen barrierat mes Shqipërisë dhe katër vendeve të Ballkanit Perëndimor, po ngrihen barrierat mes Shqipërisë dhe Kosovës.

Kështu duket rezultati i deritanishëm i iniciativës mini-Shengen. Së fundmi, në Tiranë javën e kaluar u nënshkruan marrëveshje mes krerëve të Shqipërisë, Serbisë, Maqedonisë Veriore, Malit të Zi (në nivel krerësh shtetesh a qeverish) dhe Bosnjë-Hercegovinës me synim heqje barrierash në qarkullim mallrash e njerëzish më 2020-n.

Premtim i përmbushur: Zero probleme me fqinjët. Të gjitha problemet me shqiptarët

Postuar në 21 Dhjetor, 2019 18:31

Haradinaj është gënjeshtar dhe i është futur një rruge qorre. Albin Kurti do të shpëtojë botën. Hashim Thaçi ka marrë kthesë 360 gradë(ka dashur të thotë 180) dhe nuk po kupton të ardhmen. 

Këto janë përkufizime të kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama që po hyn në vitin 2020 me një premtim të përmbushur: Zero probleme me fqinjët. 

Paratë e shqiptarëve janë të pastra. Shpenzoji siç di ti!

Postuar në 14 Dhjetor, 2019 19:13

Ju premtoj se do të bëj çmos që çdo qindarkë e angazhuar për këtë sfidë të shpenzohet me mençuri dhe me ndershmëri. Do të bëj çmos që transparenca të jetë maksimale dhe këtu besoj se do t’ia dalim edhe falë Komitetit të Rindërtimit

Kështu është shprehur sot ndër të tjera kryeministri Edi Rama përmes një videomesazhi në Facebook. Njeriu që sot ka nga pas angazhimin e konferencave të donatorëve nuk garanton dot shpenzimin e financimeve duke pranur se abuzimi është pjesë e sistemit që drejton vetë. 

Tërmeti ishte me magnitudë 6.4, Goli i Kryeministrit me magnitudë të panjohur

Postuar në 09 Dhjetor, 2019 20:41

Tërmeti ra por mesa duket për kompanitë e sigurimeve ai ishte qar më vete. Kryeministri që ka kohë që po do sigurime të detyrueshme për shumëçka, kësaj radhe ka propozuar sigurime për tërmetet. Në mbledhjen e Komitetit të Rindërtimit, z. Rama ndër të tjera tha: 

Dako: Ato letrat Ramé

Postuar në 06 Dhjetor, 2019 01:38

Kryeministri Edi Rama ka qenë dje në mbrëmje në Durrës. Pasi ka folur me pasion sesi duhet vënë puna para, ish-kryebashkiaku Vangjush Dako i ka kujtuar se duhet "të bëjë gati ato letrat". Nuk dihet se cilat letra dhe nëse z. Rama i ka bërë gati, por mesa duket Dako nuk ka mundësi të komunikojë ndryshe veçse kur e takon kryeministrin shesheve. Më poshtë video: 

Komiteti i Rindërtimit, Shoqata e Ndërtuesve: Fatura do bjerë mbi qeverinë

Postuar në 01 Dhjetor, 2019 16:16

Pas tërmetit qeveria, më saktë kryeministri Edi Rama, ka krijuar një komitet për rindërtimin. Në krye do të jetë Arben Ahmetaj.

Tryeza e krijimit ka qenë pak e pazakontë, janë parë aty gazetarë, biznesmenë, ministra, bamirës.

Binzesmenti Artan Dulaku ka deklaruar se në Durrës disponohen 3500 banesa të lira dhe ato mund të shiten për të pastrehët. Z. Dulaku ka sqaruar se sipas Shoqatës së Ndërtuesve ndërtimet në Shqipëri janë bërë mirë dhe konform normave teknike dhe se nuk ka asgjë të vërtetë në spekullimet e bëra në media.

Një dashuri me epiqendër pushtetin

Postuar në 29 Nëntor, 2019 22:28

Kryeministri Edi Rama ka përsëritur sot nga Lezha se sfida e përballimit të tërmetit duhet kaluar bashkarisht. Me bashkarisht zoti Rama ka parasysh beniaminin e tij në Partinë Demokratike, Lulzim Basha, një video të të cilit e shpërndau dje përmes rrjeteve sociale. 

Atë që z. Rama nuk e thotë me gojë ka lënë ta thotë rekuizita e tij e kësaj parade postsizmike, më qartë xhupi i tij kuqezi. 

Zoti kryeministër po kujdeset që të luajë teatrin e bariut të shqiptarëve ndërkohë që po shfrytëzon momentin për të riaktualizuar tezat e tij të dashura të bashkqeverisjes me PD-në. 

Nëse kështu punon më i miri, atëherë jemi në hall kombëtar

Postuar në 28 Nëntor, 2019 14:11

Duke shpresuar se më e keqja kaloi dhe duke mbajtur në mendje viktimat e kësaj ngjarjeje është për të shënuar dhe shqyrtuar sjelljen, gatishmërinë dhe aftësinë e autoriteteve. 

Sot kryeministri raportohet të ketë thënë se po punon me mish e me shpirt dhe se ai për sa i takon e sheh veten si më të mirin në detyrën e tanishme. 

Është një vanitet prej oshënari të ngashëryer që i përplas qytetarëve shqiptarë të njëjtën fytyrë të propagandës dhe arrogancës që e njohin mirë prej vitesh. 

Pages

Subscribe to RSS - rama