rama

Përgjigje me pamje nga lart!

Postuar në 15 Dhjetor, 2018 12:37

Për momentin peshorja e imazhit është në anën e kryeministrit sa i takon masës që vazhdon të ketë përballë nga ajo që nisi si protestë e studentëve, por që ditët e fundit duket se ka rënë në duart e PD-së.

Me letra në rregull nuk regjistron dot pronën. Me letra false merr 30 milionë euro

Postuar në 14 Dhjetor, 2018 22:40

Fiks Fare raportoi sot një rast në Bërzhitë për një qytetare e cila nuk arrinte të regjistronte dot pronën e saj në hipotekë edhe pse dokumentet i kishte të gjitha të sakta. Në një prononcim për FF, përgjegjësi i Zyrës së Kadastrës në NJësinë Administrative përkatëse, Sami Gjana thotë se:

Edhe pse hipoteka e ka të gjithë dokumentacionin e plotë na kërkon sërish info

Puç, shuplakë, moral, premtime....

Postuar në 13 Dhjetor, 2018 11:25

Protesta e studentëve u zhvendos këtë të enjte përballë parlamentit që u mblodh në seancën e radhës, në një situatë ku qeverisë i është vënë ultimatum për të plotësuar 8 pika për çështje të arsimit të Lartë.

Ashtu si qeveria është kapur gafil me këtë protestë, edhe  studentët vazhdojnë të jenë pa kokë dhe pa artikulime politike për momentin, ndonëse protesta i është imponuar axhendës politike dhe mediatike në vend.

Kryeministri në reagimin e radhës  nga foltorja e parlamentit foli për shuplakë ndaj qeverisë, puç kundër qeverisë, predikoi moral dhe u ofrua për dialog.

Divorc Rama-Veliaj

Postuar në 12 Dhjetor, 2018 11:06

Ka shumë aludime se kush qëndron pas protestës së studentëve ose më saktë kush po përpiqet ta përdorë atë në funksion të qëllimeve të caktuara politike.

Në të gjitha daljet apo reagimet e tij zoti Rama ka përmëndur Lulzim Bashën dhe Monika Kryemadhin, por edhe aktorë të paspecifikuar që i ka emërtuar komshinjtë.

Spekullimet nuk kanë munguar se kujt i referohet zoti Rama me emërtimin komshinjtë. Dekriptimi lidhet me situatën dhe një aleancë të Monika Kryemadhit dhe Erion Veliajt kundër zotit Rama.

Rama reagon për protestën: S'marr ultimatume

Postuar në 11 Dhjetor, 2018 11:17

Kryeministri Rama ka reaguar për protestën e sotme masive të studentëve, ku pranon parimisht se është dakord me 8 pikat e tyre, por ripërsërit thirrjen për dialog.

Postimi i Plotë i Rames:

‪Kjo s'është një lojë force, as një lojë kungulleshkash dhe as një lojë e ka kush e ka. Vazhdojeni protestën sa të doni, po ngrini urën e komunikimit me qeverinë. Unë ju pres në çdo orë që të doni dhe jam gati të punoj me ju, jo për t'i dhënë përgjigje pozitive 8 pikave po e po, por për ta kthyer këtë moment, në çeljen e një faze të re transformimesh për universitetin.

Ejani ke daja! 110 minutat e monologut pa rezultat

Postuar në 10 Dhjetor, 2018 16:39

Në 110 minuta monolog kryeministri sfidoi protestën e studentëve duke i ftuar për dialog dhe duke rënë parimisht dakord për ishikimin e tarifave të studimit.

“I gatshëm për të shkuar me tek kërkesave tuaja për tarifat. Jo vetëm 50%, por tua subvencionoje shteti 100% atyre me 9 dhe 10 dhe atyre ne ndihme ekonomike. Por ama duhet dialog, se nuk zgjidhen ne eter. Por nuk bëhet kështu, o ba dua lekë. Do u themi të gjithë që taksat tuaja do përdoren për këta studentë” - deklaklaroi kryeministri.

Recepsionisti i Unazës, saga e tenderit 18.8 mln euro

Postuar në 09 Dhjetor, 2018 21:35

Avdjol Dobi, por edhe noterja që ka vërtetuar si origjinale dokumentacionin e sjellë nga kompania DH Albania, e cila rezulton fituese e tenderit prej 18.8 milion eurosh të lotit të parë të segmetit të Unazës së Madhe nga pjesa e “Pallatit me Shigjeta” deri te “Rrethrrotullimi i Sheshit Shqiponja” janë dy personat që prokuroria është e detyruar të thërrasë për llogari të hetimeve që ka nisur.

Kukuvajka jonë!

Postuar në 09 Dhjetor, 2018 21:23

Edi Rama do jetë të hënën në fejsbuk për të sqaruar miletin mbi vizionin e tij për reformën në arsim dhe problemet që nuk i ka zgjidhur dot deri tani.

Më nje tjetër shfaqje në kufijtë e karagjozllëkut politik ai pranoi se ka nevojë për një strategji të mirëkopsitur që ta bidisë njëherë e mirë këtë punë siç e do vendi dhe kuvendi.

Monologut nuk i mungoi artifici i interpretimit nga dora vetë, ndonëse bashkë me Linditën protesta e studentëve i kapi në gjumë dhe të papërgatitur. Edin me halle tenderash që vlejnë miliona euro dhe jo kacidhe tarifash si ato të studentëve.

Video/Nuk kërkoi falje, zgjodhi rrugën e Ramizit

Postuar në 07 Dhjetor, 2018 13:29

Zakonisht kryeministri Edi Rama kërkon falje kur e sheh punën keq. Kërkoi falje për Kushtetutën që e katandisi në një rreckë, u kërkoi falje kuksinaëve.

Por sot ai ka vendosur të përmbushet si politikan duke imituar Ramiz Alinë që 28 vjet më parë pranoi të takonte studentët që më pas u bënë pjesë e partive politike. Me këtë rast Rama ka shansin t'i vjedhë përfundimisht PD-së datën, 8 dhjetor, të cilën e ka uzurpuar si të vetën, ndonëse studentët e injoruan ftesën e tij për dialog në studio.

Katrougalos: I parakohshëm një takim i Tsipras me Ramën

Postuar në 03 Dhjetor, 2018 18:26

Qëndrimi i Greqisë për mbrojtjen e të drejtave të minoritetit grek në Shqipëri mbetet i panegociueshëm. Kështu deklaroi zv/ministri i Jashtëm grek George Katrougalos në një konferencë me korrespondentët diplomatikë në Ministrinë e Jashtme.

"Ne presim të shohim zbatimin e legjislacionit mbi pakicat që është miratuar nga fqinjët. Kjo për ne është një element kyç, jo vetëm pse mbrojtja e pakicës sonë është një prioritet kombëtar, por edhe për perspektivën evropiane të Shqipërisë"- tha zv/ministri Jashtëm, duke iu përgjigjur interesimit të gazetarëve.

Pages

Subscribe to RSS - rama