rama

Rreze gëzimi në radhët e opozitës: Jemi dashnorja e preferuar e ShBA

Postuar në 03 Nëntor, 2019 20:58

Mediat pranë Partisë Demokratike kanë qarkulluar së fundmi një tip analize titulluar “Coup de Grace” nën autorësi të paqartë. Mesazhi i kësaj analize është i thjeshtë: Në ndryshim nga sa thuhet, opozita shqiptare i ka rregulluar punët me administratën Trump. Si ia ka dalë kësaj? Përmes ish-kryeministrit Berisha që ka premtuar të njohë grupimin MEK si qeveri në ekzil të Iranit dhe të ndërpresë marrëdhëniet diplomatike me Teheranin zyrtar. 

Pjesë e Trios

Postuar në 01 Nëntor, 2019 12:16

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj sërish  ka përmendur edhe kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama, si një nga personat e devotshëm që ka punuar për çështjen e shkëmbimit të territoreve Kosovë- Serbi.

Italia propozon komsion dypalësh për problemet e biznesit italian me administratën shqiptare

Postuar në 31 Tetor, 2019 18:41

Qeveria shqiptare dhe për më tepër administrata janë gjithmonë e më pak të besueshëm tek partnerët dhe në veçanti te investitorët e huaj. Këtë shqetësim  kryeministri italian Giussepe Conte e ngriti në vizitën që pati në Tiranë dhe pa kaluar pak javë e materializoi me krijimin e një komisioni të përhershëm dypalësh që do të marrë në shqyrtim problematikat më kryesore dhe kundërshtitë që ekzistojnë midis ndërmarrjeve italiane dhe administratës shqiptare.   Conte e theksoi këtë në konferencën që pati me zotin Rama në Romë, pasditen e kësaj të enjte.

Sikur qeverisja të vlerësohej si formular dekriminalizimi!

Postuar në 30 Tetor, 2019 03:36

Opinioni i interesuar për politikën u njoftua dje me haberin e radhës: Kajmaku, kryebashkiaku socialist i Vorës ka gënjyer në formularin e dekriminalizimit. Ai ka mbajtur emrin Jorgo Toto në Greqi. Dispozitat ligjore shqiptare e bëjnë të qartë: gënjeshtra në këtë rast të penalizon, pavarësisht se mund të mos kesh bërë asgjë në shkelje të ligjit.

Rama: Po shpëtojmë iranianët siç bëmë me hebrenjtë

Postuar në 29 Tetor, 2019 19:21

Pjesëmarrës në Samitin e 4 Euro-Arab që u mbajt në Athinë, kryeministri shqiptar, Edi Rama deklaroi se Shqipëria është e rrezikuar nga terrorizmi, pasi hapi kufirin për mijëra iranianë që kërkuan strehim në Shqipëri për të shmangur përndjekjen nga regjimi i Teheranit.

"Kjo është ajo që Shqipëria ka bërë gjithmonë"- shtoi ai, duke theksuar se "Kështu kemi vepruar në edhe në Luftën e Dytë Botërore me hebrenjtë. Ne dolëm nga lufta  me një numër më të madh hebrenjsh sesa kishim në fillim.  Nuk u dorëzuam asnjë të vetëm nazistëve".

I çliruar nga "kompleksi Tsipras", Rama viziton Athinën pas gjashtë vjetësh në detyrë

Postuar në 29 Tetor, 2019 15:22

Kryeministri Edi Rama ka vizituar më në fund Athinën në kuadër të një takimi dypalësh me kryeministrin grek, konservatorin Kyriakos Mitsotakis. Në vizitë atë e shoqëron, ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku, e cila bashkë me z. Rama e njeh greqishten përderisa në media është raportuar se ajo ka jetuar për një kohë në Greqi.

Vizita e z. Rama ka ende axhendë të panjohur siç ndodh rëndom, por në krye të prioriteteve qëndron marrëveshja për kufirin. 

A u përdor Albin Kurti në Tiranë?

Postuar në 28 Tetor, 2019 18:09

5 orët e takimit informal të Albin Kurtit me Edi Ramën mbrëmjen e së premtes prodhuan më së shumti lajmin se Edi Rama është kundër shkëmbimit të territoreve. Të paktën këtë fragment veçuan mediat në Shqipëri nga deklaratat e kreut të Vetëvendosjes mbi përmbajtjen e takimit mes tyre në kryeministri.

Deklarata nuk duket dhe aq naive, por është hedhur në publik me premisën e garancive që përcjell figura e zotit Kurti si një lider radikal dhe i besueshëm kur bëhet fjalë për integritetin e Kosovës.

Dy ngjarje, dy reagime të Berishës dhe një mjegull 24 vjeçare

Postuar në 27 Tetor, 2019 17:15

Sa herë që ka një keqkuptim në politikë, apo ka një klimë ku shantazhi është vënë në veprim, në skenë dalin akuza të vjetra të cilat synojnë mjegullimin e gjykimit të opinionit, tërheqjen e vëmendjes dhe mbi të gjitha paralajmërimin e kundërshtarit. Këto javë në media, në “mënyrë të beftë” dolën në sipërfaqe çështja e dhunimit të dikurshëm të Edi Ramës, me fotot përkatëse, çështja e Remzi Hoxhës, por edhe ndonjë çështje aktuale, si kundërpeshë e tyre, e trajtuar në mënyrë evasive me fjali të tipit: kush është biznesmeni që…njeh Metën dhe Berishën?

Shqipëria hyri nga dritarja përmes Kryeministrit dhe e nxorën nga dera

Postuar në 26 Tetor, 2019 17:45

Këshilltarja e ish-kryeministrit të Kosovës, Meliza Haradinaj Stublla tregon në profilin e vet në Facebook këtë grimcë humoristike nga takimi informal i Berlinit ku u hodh edhe propozimi i presidentit francez, Macron që Kosova të heqë taksën kundrejt liberalizimit të vizave. 

Misteri “Macron”, veto Shqipërisë për azilantët, premtim liberalizimi për kosovarët

Postuar në 25 Tetor, 2019 00:13

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka sqaruar dje gjatë një diskutimi në “Opinion” pozicionin e tij mbi akuzat që I janë bërë nga ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, sipas të cilit Rama, Thaçi dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç do të ndanin mes tyre 10 miliardë euro në këmbim të konsensusit për ndarjen e Kosovës. Rama nuk ka preferuar të japë një përgjigje direkte, por ka zbuluar propozimin e presidentit francez Emmanuel Macron për Kosovën. 

Pages

Subscribe to RSS - rama