rama

Të paktën të kishte imituar Ciprasin

Postuar në 10 Janar, 2019 20:46

Shqipëria është në hall për ministër të Jashtëm. Të paktën kështu duket pas refuzimit të presidentit për të dekretuar Genti Cakën në vend të Ditmir Bushatit. Një hall që në fakt është më shumë në kokën e Edi Ramës, jo sepse është i shqetësuar për punët e jashtme të Shqipërisë, por për kapriçot e tij të dukjes dhe pallavrat e rilindjes kombëtare e ndërkombëtare që tani nuk pijnë më ujë sado mundohet të bëjë seriozin dhe të gjithëditurin, ku ata  që nuk e kuptojnë njëherë janë studentët, njëherë minitatorët, njëherë infermierët, njeherë ambasadorët e kështu me radhë.

Policia ndihmon bashkëqeverisjen në fakultete (Video)

Postuar në 09 Janar, 2019 13:24

Studentët kanë bojkotuar sërish auditoret këtë të mërkurë. Momente tensioni ka patur në Universitetin Politektnik kur studentët tentuan të nxjerrin bankat në korridor. 

Rojet e sigurisë së Universitetin lajmëruan më policinë për bllokimin e ambienteve.

Edhe në Fakultetin e Histori –Filologjisë studentët bllokuan korridoret. Studentët kanë vendosur që të qëndrojnë brenda fakulteteve në shenjë protestë, ndërsa një pjesë kanë vijuar marshimin para kryeministrisë, ambasadës amerikane dhe ministrisë së Arsimit.

Një sistem i bojkotuar jo vetëm për tarifat

Postuar në 08 Janar, 2019 18:53

Masivitetin e ditëve të dhjetorit nuk po e shohim në protestat e studentëve të fillim-Janarit, por sistemi Universitar vijon të jetë në kolaps edhe pas aplogjisë së kryeministit që u shoqërua me shkarkimin e 8 ministrave. 

Protesta e studentëve megjithatë ka dy zhvillime të rëndësishme, bojkotin e auditoreve dhe zhvendosjen e protestës para ambasadës amerikane, e cila nuk është prononcuar deri më tani për çështjen e studentëve, ndryshe nga Bashkimi Europian që sugjeroi dialog mes qeverisë dhe studentëve. 

Shqipëria po sfilon!

Postuar në 28 Dhjetor, 2018 19:23

Me ndryshimet që bëri në kabinet, kryeministri Rama shqepi praktikisht qeverinë si të kishte në dorë gërshërën e rrobaqepësit, zanat që siç ka thënë do ta ushtrojë pasi të ketë dalë nga politika.  

Si amator kuptohet, ashtu siç ka vepruar edhe në politikë, qoftë me qeverisjen ashtu edhe me njerëzit që vuri në karriget e ministrave.

Kjo jo vetëm për faj të tij, por edhe të partisë që e prezantoi si flamurtar të ndryshimit të madh, të cilin e nisi që nga bezja e flamurit, duke i theksuar ngjyrën nga rozë në pink, gjithmonë me të njëjtën perspektivë atë të stilistit.

Sondazhet e brendshme, elektorati gri mbi PS e PD

Postuar në 27 Dhjetor, 2018 11:23

“Kemi bërë gabime dhe kemi nevojë të vetëkorrigjohemi tha kryeministri Rama pas një mbledhje të kryesisë së PS pak ditë më parë”. Nuk është një fjali që Edi Rama do ta thoshte me kaq përulësi nëse shifrat që i kanë dhënë në dorë për mbështetjen e elektoratit nuk do ishin në kuota alarmante.

Reflektimi që me shumë gjasë do shoqërohet me këputje kokash në kabinet është  thjesht një përpjekje publiçitare për të rikuperuar imazhin e një partie që ka firo të mëdha në popullaritet vetëm 1 vit pas fitores së zgjedhjeve.

Çeçua i dialogut firmosi (Video)

Postuar në 26 Dhjetor, 2018 13:44

Nuk firmos pa dialoguar thoshte kryeministri Rama në takimet e improvizuara me freshistë që mblidheshin në sallat e auditorëve për t’u prezantuar si përfaqësi studentësh që nuk kishin zgjedhur gjuhën e rrugës por të komunikimit.

Cili do ishte mendimi i mikut të artistit-kryeministër për Teatrin Kombëtar?(video)

Postuar në 26 Dhjetor, 2018 11:50

Para disa javëve kritikun dhe popullarizuesin e njohur të artit dhe sidomos pikturës, Vittorio Zgarbi të vinte në Tiranë. Të takohej me kryeministrin Edi Rama që vdes të përmendet si artist në rrethe të tilla dhe më vonë një status të Zgarbit që shkruante se Shqipëria është një vend më i mirë përderisa drejtohet nga një artist.

Kapsolla e Unazës bëhet çështje te Erdogan (Video)

Postuar në 23 Dhjetor, 2018 18:16

Edi Rama nuk bën shaka. Sidomos tani që çelësat i Ministrisë së Brendshme i dredh një gjeneral ushtrie, njëkohësisht edhe ish-këshilltari i tij i sigurisë, zoti Sandër Lleshaj. Zyra për shtyp e zotit Rama përcolli një tjetër trill propagandistik përmes ERTV-së ku shfaqi pritjen që  kryeministri i rezervoi oficeres së patrullës Shqiponja, Ina Nuku, e cila dëmtoi duart nga kapsolla që hodhën banorët e Unazës së re në Protestën e 22 Nëntorit para parlamentit.

Shvejku i radhës! (Video)

Postuar në 20 Dhjetor, 2018 22:07

Pa marrë asnjë përgjegjësi për atë që ka llomotitur pa doganë kur kërkonte votat si aspirant për kryeministër Edi Rama pranoi publikisht se ka gënjyer për buxhetin e arsimit, të cilin e kishte premtuar se në vitin e parë të mandatit do e çonte në nivelin 5% të GDP-së.

Ai u tha këtë të enjte  studentëve të arkitekturës se e ka patur si pikë të programit të vitit 2013 buxhetin 5% të arsimit,  por nuk mund ta përmbushë në terma afatshkurtër.

Mbrojtje për dy manarët milionerë të Unazës (Video)

Postuar në 19 Dhjetor, 2018 20:22

Teksa ka dalë zbuluar me 3 tenderat skandalozë të  Unazës së Madhe, qeveria nuk heq dorë nga propaganda se është transparente me milionat që jep lartë e poshtë për ndërtim rrugësh.

Në rolin e udhëheqësit që jep porosi dhe detyra, Rama dërgon materiale të isnpektimeve në Bay Passin e Fierit, ku informohet nga Drejtori i Rrugëve Afrim Qëndro dhe ministri Damian Gjiknuri si këta dy tekonkratë të shquar po u kursejnë shqiptarëve lekë dhe kohë me kontratat e ripara dhe tenderat e rrugëve.

Pages

Subscribe to RSS - rama