Qeveria

Lutja e Knut-it!

Postuar në 21 Shkurt, 2019 11:14

E kapur në befasi nga vendimi esktrem për djegien e mandateve qeveria dhe kryeministri kanë marrë rolin e suflerëve që duan ta importojnë satbilitetin nga jashtë.

Dhe për këtë zyra për shtyp e qeverisë ka intervistuar raportuesin për Shqipërinë, Knut Fleckestein. Zoti Knut, i shqetësuar për të ardhmen e shqiptarëve i është adresuar opozitës me një lutje, të mos djegin mandatet.

Lutja e Knut-it!

Përjashton zgjedhjet e parakohshme, por mund të ndërrojë rrugës

Postuar në 18 Shkurt, 2019 10:10

Edi Rama nuk ka ndërmend të shkojë në zgjedhje të parakohshme edhe pse opozita është drejt djegies së mandateve. Në një intervistë për të përditshmen italiane Corriere della Sera, ai thotë se ka kontratë me popullin dhe se nuk mund t’i nënshtrohet presionit të pakicës parlamentare.

Nevoja për një opozitë ekstrapartiake

Postuar në 17 Shkurt, 2019 00:52

Dy protestues me petka të vjetëruara e të pluhurosura, hypur në një motor papaç kinez, ai mbrapa me një kazëm të ndryshkur në dorë, po kthehen duke sharë e mallkuar me zë të lartë. Nuk merret vesh nëse e kanë me Lulzimin qe s’ka bythë, apo me Ramën qe shkon e ben antimiting në Vlorë siç bëjnë mubarakët e Lindjes së Mesme kur ndjejnë terrenin tu rrëshqasë nën këmbë. Gjithsesi protestuesit janë të zhgënjyer me sa duket, ngaqe qeveria nuk ra as sot.

Mbetet opozita e ankesave në Platformën e Bashkëqeverisjes

Postuar në 16 Shkurt, 2019 22:32

 

Protestoni paqësisht!

Kjo thirrje po dëgjohet nga të katër anët në këto orë. Atë e artikulojnë demkat e partisë, analistët militantë, gazetarë që po mbushin dekadën që shkruajnë të kundërtën e asaj që mendojnë, amatorë të Facebook-ut. Por këtë tezë po e riqarkullojnë me forcë dhe këmbëngulje edhe pushtetarët. Zv.kryeministri, kryeministri, ministri i Brendshëm, kryetari i Bashkisë së Tiranës, kryetari i Grupit Parlamentar të PS-së, etj..

Tsipras lë detyrën e ministrit të Jashtëm. Ministria e Jashtme i besohet Giorgos Katrougalos

Postuar në 15 Shkurt, 2019 13:27

Kryeministri grek, Alexis Tsipras, ka bërë së fundmi disa ndryshime në kabinetin qeverisë. Sipas mediave të vendit fqinj, Tsipras ka zëvendësuar pesë zv.ministra në qeverinë e tij dhe ka dhënë dorëheqje nga roli i tij si ministër i Jashtëm, që e mori pas dorëheqjes së Nikos Kotzias.

Ministri i Jashtëm i ri do të jetë Giorgos Katrougalos, aktualisht ministër në detyrë. Për çështjet europiane, ministre alternative do të jetë Sia Anagnostopoulou.

Elftheria Hatzigeoriou do të jetë zv. ministre për Maqedoninë dhe Thrakën dhe zëvendëson në këtë detyrë, Katerina Notopoulou.

Zoti Soreca, merrni një shtëpi me qera tek Astiri!

Postuar në 14 Shkurt, 2019 14:13

Në një intervistë për Deutsche Welle, ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë Luigi Soreca ka thënë ndër të tjera se:

E megjithatë Ne duhet të protestojmë

Postuar në 13 Shkurt, 2019 12:06

Opozita parlamentare në Shqipëri ka paralajmëruar se do të protestojë më 16 shkurt kundër qeverisë. Përfaqësues të saj kanë dalë në seri për të njoftuar lloj lloj skenarësh, mes të cilëve edhe ai më i dashuri për mëmëdhetarët: populli do marrë në dorë fatet e saj. Si një konglomerat formacionesh politike që e ndjejnë se nuk kanë këllqe, mundësi dhe as kapacitet për të çuar në radikalizimin e protestës si akt politik i përgjegjshëm, opozita po ja lë në topin në derë popullit. Që në këtë rast mund të jenë militantë të saj që do të testojnë ndonjë gjë të papritur.

Tarifa ndaj Serbisë nuk është politikë anti-amerikane

Postuar në 12 Shkurt, 2019 19:51

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë përshkallëzuar së fundmi qëndrimin e tyre zyrtar kundër qeverisë së Ramush Haradinajt. Përmes një letre të publikuar në mediat kosovare pranë Hashim Thaçit, zv.ndihmës sekretari i Departamentit Amerikan të Shtetit, Matheë Palmer u drejtohet tre drejtuesve kryesorë të shtetit të Kosovës, Presidentit, Hashim Thaçi, kryeministrit Ramush Haradinaj dhe kreut të Kuvendit, Kadri Veseli, me një mesazh shumë të qartë për domosdoshmërinë e heqjes së tarifës për malrrat serbe.

Në fillim kontratat, po u ankua njeri shohim e bëjmë

Postuar në 12 Shkurt, 2019 11:46

Pak javë më parë, ministrja  e re e Infrastrukturës që zëvendësoi Damian Gjiknurin, doli me një vendim për pezullimin e kontratave të HEC-ve që nuk ishin bërë ende funksionale. Por nuk kaluan disa ditë dhe ministri i Mjedisit dhe Turizmit Blendi Klosi, shfaqet me një interpretim hibrid mbi atë çfarë do të ndodhë. Në takimin me disa banorë të Labinotit ai tha tekstualisht:

S'keni parë gjë akoma!

Postuar në 11 Shkurt, 2019 22:28

Ishte çështje kohë që qeveria e Rilindjes të dilte lakuriq. Me zë dhe me figurë, ku siparin e hapi Shukriu i Dibrës me të cilin kryeministri i moralit të ri, u kap me brekë në duar. Kjo pavarësisht cinizmit për të mohuar çdo shfaqje dallkauke, që për hir të së vërtetës nuk ka të bëjë vetëm me qeverinë, por me një realitet me kompleks të cilit qeveria i mbivendos moralin "ne jemi ndryshe". Aty ku kryeministri dhe shpura e sqimatarëve krijojnë bindjen se mbi akuzat mund të prevalojë forca e imazhit të tyre, zararet dhe pushtllëqet me uniformë bjerrin çdo iluzion tjetër.

Pages

Subscribe to RSS - Qeveria