Qeveria

Etilda, njeriu i fundit i një qeverie humanoidësh

Postuar në 10 Shkurt, 2019 14:23

Ndoshta është postuar qëllimisht, ndoshta fotografi i ministrisë së Drejtësisë është femër dhe ka parë te kjo shkrepje Etildën jo ministren, ndaj edhe e ka hedhur në faqen e saj në Facebook. 

Ministrja Gjonaj është ndoshta imazhi i fundit i njeriut normal në qeverinë e z. Rama, që përbëhet nga individë që jetojnë në turlinë e përditshme të prezencës mediatike, servilizimit ndaj shefit, recitimit formal të arritjeve të shkëlqyera të ekzekutivit, apo edhe përparimit të pandalshëm të Shqipërisë.

Genti s’na tha asgjë të re

Postuar në 02 Shkurt, 2019 12:48

Zyra për shtyp e kryeministrit është kujdesur që të nisë fushatën publiçitare për ministrin pa dekretuar të Punëve të Jashtme, Genti Cakaj. Ajo ka përcjellë një njoftim për praninë e  zotit Cakaj në takimin dyditor të ministrave të Punëve të Jashtme të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian dhe vendeve kandidate që u mbajt në Bukuresht. Në prononcimin për mikrofonin e qeverisë, Cakaj tha se Shqipëria po lavdërohet, por nëpër rreshta la të kuptohet se dialogu politik do jetë vendimtar për negociatat, kriter që vështirë të plotësohet.

Shqiptarët shesin Haradinajn për të mbajtur Vuçiçin

Postuar në 30 Janar, 2019 17:14

Mbijetesa e Qeverisë Haradinaj e varur nga pezullimi i tarifës

Këtë titull e sheh tashmë në faqet online shqip, që i mëshojnë një ideje që e kërkon shkakun e krizës politike në Kosovë te vendimi i qeverisë së z. Haradinaj për vendosjen e tarifës 100% për mallrat serbe. 

Beni iku bashkë me PPP-të e pakërkuara

Postuar në 22 Janar, 2019 14:34

Parlamentit i është dërguar një projektligj për heqjen e mundësisë ligjore për koncesione që i mundësuan qeverisë të nënshkruajë mbi 1 miliardë euro kontrata vitet e fundit.

“Ky projektligj përcakton se  që pas datës 1 korrik 2019 nuk do të jetë më e mundur të propozohen nga sektori privat projekte koncesioni/PPP, në formën e propozimit të pakërkuar për ndërtimin, operimin, mirëmbajtjen dhe rehabilitimin e rrugëve nacionale me rëndësi të veçantë”-shkruhet në relacionin shpjegues.

Qeveria lë me gisht në gojë Gener 2, anullon Thumanë-Kashar

Postuar në 21 Janar, 2019 14:46

Në daljen e parë për mediat si ministre e Infrastrukturës, Belinda Balluku njoftoi tërheqjen e qeverisë nga projekti i rrugës Thumanë-Kashar. Ky segment që financohej nga projekti 1 miliardë dollarë ishte në pritje të nënshkrimit të kontratës me kompaninë “gener 2” të biznesmenit, Bashkim Ulaj.

“Kam vendosur ndërprerjen e partneritetit publik privat për aksi Thuman-Kashar, dhe këto fonde do të shkojnë për “Paktin për Universitetin” për ndërtimin e infrastrukturës”- shtoi ndër të tjera Balluku.

Pakti i pamundur, në grevë edhe pedagogët

Postuar në 18 Janar, 2019 22:30

Qeveria nuk po arrin të normalizojë situatën në Universitete, të paralizuara që prej fillimit të dhjetorit kur dhe nisi protesta e studentëve. Pjesa që vazhdon t’i rezistojë, mesa duket ka qëllimin politik për të rërzuar Ligjin për Arsimin e Lartë dhe kjo shkon përtej një lëvizje tarifash dhe kushtesh më të mira në konvikte.

Komedia e radhës!

Postuar në 16 Janar, 2019 20:47

Shumica në parlament noterizoi ndryshimet në qeveri, në një seancë që konfirmoi nivelin banal që i kanë imponuar rendit politik tri parti (PS-PD dhe LSI).

Deputetët e Lulzim Bashës dhe Monika Kryemadhit u paraqitën si mbrojtës të parlamentarizmit, duke nxitur një debat të stisur, nisur nga pretendimi se mazhoranca refuzoi një seancë me debat për ministrat e rinj.

Alibi dhe shantazhe "ekskluzive" me amerikanë në Prishtinë dhe Tiranë

Postuar në 14 Janar, 2019 14:46

Klan Kosova, televizion i cili drejtohet nga Baton Haxhiu, ka publikuar sot një material ekzkluziv siç e quan, sipas të cilit rezulton se SHBA-të kanë kërkuar nga qeveria e Kosovës të heqë tarifën 100% për mallrat serbë. Sipas këtij televizioni, kërkesa është përpiluar nga Këshilli i Sigurisë Kombëtare të SHBA-ve dhe Departamenti i Shtetit Amerikan e përmes së cilës bëhet e qartë se Kosova duhet ta heqë taksën.

Mbështetja e SHBA-ve për Kosovën nuk është e pakushtëzuar. Kosova për momentin e bart barrën e rrezikimit të dështimit dialogut

Punë (nuk) ka, atë ta gjen qeveria

Postuar në 13 Janar, 2019 21:35

Qeveria shqiptare ka ndërmarrë së fundmi një nismë që synon të përfshijë në sistemin e administratës shtetërore student të ekselencës. Për këtë qëllim është hapur edhe një portal i ri, punetembare.al.

Top-Channel njofton sot se nga 803 vende të lira në administratë ka patur 100 aplikime, ndërkohë që niveli i pagave varion nga 48 mijë lekë në 75 mijë lekë të reja bruto.

Thellohet skandali, DH Albania u ndihmua nga autoritetet për liçencimin

Postuar në 09 Janar, 2019 19:16

Në fund të dhjetorit, duke folur për rastin e kompanisë DH Albania, kryeministri Rama deklaroi se “kompani që hyjnë me letra të falsifikuara nëpër tendera ka në të gjithë botën. Një qeveri, një ministri, një ministër nuk gjykohen nga fakti nëse hyn apo nuk hyn një kompani me letra të falsifikuara. Gjykohen nga mënyra sesi reagojnë në momentin kur fakti konstatohet… Përsa i përket rastit në fjalë, ku është korrupsioni që ka ndodhur, që të jem unë i qartë? Si?” u shpreh ai.

Pages

Subscribe to RSS - Qeveria