Qeveria

Thumanë - Kashar, kumar me paratë publike

Postuar në 20 Mars, 2019 21:34

Padia e kompanisë Gener 2 në pronësi të biznesmenit Bashkim Ulaj për konçesionin e rrugës Thumanë Kashar, bart në vetvete dyshime se kemi të bëjmë me një koordinim me qeverinë.

Kjo të paktën për tri arsye:

Presidenti "dekreton" Mosbindjen Civile ndaj qeverisë. Ambasadorët e huaj dalin jashtë loje

Postuar në 20 Mars, 2019 13:48

Sot Presidenti i Republikës Ilir Meta ka deklaruar publikisht se kriza e tanishme politike është shumë e thellë dhe se vendi rrezkohet të bjerë nën sundimin e një junte me natyrë ushtarake. Po kështu kreu i shtetit ka deklaruar se në gjykimin e tij Parlamenti i Shqipërisë ka vetëm 85 deputetë të ligjshëm, ndërkohë që ka folur për më shumë se 1 milionë shqiptarë të cilët jaë të pastër dhe mund të thirren për të votuar ligje.

Qeveria spanjolle vendos heqjen e Francos nga mauzoleumi shtetëror

Postuar në 18 Mars, 2019 02:41

Qeveria e majtë e Spanjës kanjoftuar se do të zhvendosë eshtrat e ish-Diktatorit Francisco Franco nga mauzoleumi shtetëor në periferi të Madridit. Është një vendim që është shtyrë disa herë, por kësaj radhe Madridi zyrtar ka dhënë si datë konkrete 10 qershorin 2019.

Franco do të zhvarroset dhe do të hiqet nga vendprehja në Luginën e të Rënëve për t’u rivarrosur pranë varrit të së shoqes, Carmen Polo në varrin familjar në Mingorrubio El Pardo që ndodhet në një varrezë shtetërore.

Protesta, e vetmja gjë reale në një vend pa Gjykatë Kushtetuese, pa Parlament dhe me një qeveri personale

Postuar në 16 Mars, 2019 16:42

Si ta komentojmë protestën e sotme? 

Së pari duhet të shquajmë rrezikun e dëmtimit të saj së pari nga paqartësia e drejtuesve. Por ky është rrezik minimal pasi në fund të fudnit opozita ja doli që të sigurojë pjesëmarrje masive dhe të dëshmojë qëndresë.

Së dyti duhet ta ruajmë protestën – për hir të mirë leximit jo si të tillë në vetvete – nga përpjekja për ta paraqitur si pa vlerë dhe aspektet banale të saj.

Qeveria nuk komenton në shqip raportin anglisht të DASH

Postuar në 14 Mars, 2019 15:00

Qeveria shqiptare ka vendosur të mos bëjë asnjë koment për raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit që e përkufizonte Shqipërinë thuajse njësoj si në vitin 2013 dhe qeverinë si të korruptuar në të gjitha nivelet e saj. Është një heshtje “anglezi” që nuk i shkon qeverisë së cicmiceve me çdo portal.

Aktualiteti i një përkufizimi të para 90-vjetëve

Postuar në 12 Mars, 2019 13:20

Fragmenti i mëposhtëm është i famshëm në mjedisin letrar dhe politik të Shqipërisë. Por sado që ka kaluar shumë kohë që nga vitet ’20 të shekullit të kaluar, kur edhe fjala e Fan Nolit u bë publike, aktualiteti i saj është therës për vërtetësinë që përcjell. Dhe ndodh kjo për faktin e thjeshtë se Shqipëria, apo elita politike e saj nuk ndryshon. Është po ajo; hileqare, e paaftë, gënjeshtare, meskine dhe përherë në anakronizëm me kohën. Alibinë e ka kurdisur mire: ky popull nuk bëhet.

Po mendon për veten!

Postuar në 28 Shkurt, 2019 23:18

Shqipëria për meritë të klasës politike që e drejton vijon të trajtohet si ekzotike si për rrëmujën e organizuar që ka në çdo drejtim ashtu edhe për krizat që prodhon.

Misioni i Parlamentit Europian që erdhi në Tiranë nuk kishte për detyrë të jepte konsiderata për situatën e brendshme politike dhe as të jepte zgjidhje, por të analizonte përmbushjen e reformave në prag të vendimit të qershorit.

This is a miracle of fredoom!

Postuar në 28 Shkurt, 2019 18:38

Ndërkombëtarët dalin jo vetëm kundër mjeteve të përdorura nga opozita (djegia e mandateve dhe dhuna), por edhe kundër kauzës së tyre ..

Kjo fjali është titull kryesor në disa media dhe konkulzion i këtyre redaksive pas konferencës që dhanë në Tiranë eurodeputetët e Parlamentit Europian.

Nuk është ndonjë fragment i cituar nga moria e deklaratave që bënë eurodeputetët, të cilin thjesht këto media e kanë referuar, por një rezyme shumë-redaksionale mbi “shuplakën”  që mori opozita nga ndërkombëtarët.

Akuza e parë publike për konçesionin e dokumenteve të identifikimit

Postuar në 27 Shkurt, 2019 22:34

Pasi kaluan pesë vjet përballje me akuza, skandale, dyshime dhe mashtrime të konfirmuara, ish-ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqja, ka menduar të thotë diçka për konçesionet. Këto kanë qenë temë elektorale e Partisë Socialiste, e cila premtoi se do t’i anullonte. Me të ardhur në pushtet, gjuha ndryshoi. Socialistët thanë se kontratat nuk zhbëhen sepse Shqipëria do të shkonte në arbitrazh. Kjo është e vërtetë padyshim.

Padi ndaj qeverisë për Zagorinë. Por aktivistët dhe bashkia nuk kanë bërë asgjë për planin e zhvillimit

Postuar në 25 Shkurt, 2019 19:51

Një pjesë e shoqërisë civile që është lëshuar në mbrojtje të parkut të Zagorisë nga kërkimi i naftës nga Shell, po mendon paditë ndaj qeverisë si rrugë të mundhme. Në një prononcim për TemaTv, aktivisti Lavdosh Ferruni flet për një lumë padish, nëse qeveria nuk merr masa.

Por ndërkohë që vjen ky shqetëism, vetë përfaqësuesit e institucioneve dhe shoqëria cviile nk kanë hartuar planin e zhvillimit dhe menaxhimit të zonës, që është detyrim ligjor. Diçka që do ta bënte mbrojtjen e kauzës mjedisore më serioze nga pretendimet e disa personave.

Pages

Subscribe to RSS - Qeveria