Papa

Papa: Ndjej se Zoti po kërkon ndryshimin e Kishës. Klerikalizmi, perversioni më i madh

Postuar në 17 Tetor, 2018 18:53

Papa Françecku deklaron se Kisha Katolike ka nevojë për ndryshime dhe se madje tanimë sipas tij një gjë të tillë e kërkon edhe Zoti. Në një bashkëbisedim me jezuitë të vendeve Balltike, Papa është pyetur ndër të tjera edhe se çfarë mund të bëhet që ai të ndihmohet në misionin e tij. Përgjigja e Bergolios pasyqron dinamikën e politikës së tij në krye të Vatikanit që ka provokuar jo pak debate. Kësaj radhe Françesko ka përcjellë politikën e tij si vullnet të Zotit.

Adete familjare me Papa Françeskun

Postuar në 17 Shtator, 2018 19:10

Ilir Meta shpërndau për mediat fotografi dhe tekst nga takimi i tij me Papa Françeskun.

Një rast që edhe ai e shfrytëzoi më shumë si adet familjar sesa si një mundësi për të përfaqësuar në rend protokollar Presidentin e Shqipërisë. 

Vrapin për t'i vjedhur bekimin Papës për familjen e ka bërë edhe çifti Rama gjatë vizitës së tij në Tiranë.

Ka mbetur në memorien e shqiptarëve vrapi i Lindës dhe Edit me Zahon në krahë drejt Dhomës së Aeroportit "Nënë Treza" ku do të takonin Papa Françeskun. 

Festa e Kishës Katolike në Nju Jork skandalizon Vatikanin

Postuar në 15 Shtator, 2018 19:35

Fotografitë e dërguara në bisedat ëhatsApp të shumë priftërinjve dhe këngëtarëve për ngjarjen e organizuar majin e kaluar në Muzeun Metropolitan në Nju Jork, bënë që Papa Françesku të autorizojë fillimin e hetimit kundër mjeshtrit të korit të Kishës, Massimo Palombella dhe drejtorit administrativ Michelangelo Nardella, i cili u pezullua më pas nga shërbimi. Ankesat u dërguan nga shumë prindër në sekretariatin e shtetit të Vatikanit.

Hap derën e Kishës edhe për homoseksualët?

Postuar në 21 Maj, 2018 18:58

 Papa Francesco ka provokuar reagime të shumta sërish pas një deklarate që thuhet se ka bërë në prani të një personi që i përket komunitetit LGBTI.

Një kapitull i ri për Kishën*

Postuar në 24 Dhjetor, 2017 12:47

 Dy papë të mëdhenj që kisha mundësinë t’i njihja perronalisht dhe me të cilët kam mundur të dialogoj në disa raste, Gjon Pali II dhe Benedikti XVI, e kanë mbyllur me dinjitet një epokë të gjatë në historinë e Kishës. Me Papa Françeskun zë fill një kapitull i ri i historisë së kristianizmit. Tema e epokës së maparëshme ishte përshtatja me modernitetin. Ky proces, i vështirë dhe i dhimbshëm për shumë krisitianë, pati një mbyllje të lumtur sipas mendimit tim, në debatin filozofik mes kardinalit Ratzinger dhe filozofit Jürgen Habermas, në Mynih të Bavarisë në vitin 2003.

A janë lutur gabim të krishterët për 2000 vjet?

Postuar në 08 Dhjetor, 2017 22:44

Papa Françesku tha më 8 dhjetor se Lutja e Zotit, më e rëndësishmja në fenë e krishterë që besohet se është thënë dikur nga vetë Krishti, është përkthyer keq për një kohë të gjatë dhe dëshiron që ajo të rishikohet.

Papa është marrë me të ashtuquajturën "peticioni i gjashtë" i Lutjes së Zotit, i cili tradicionalisht është recituar si "Dhe mos na udhëhiq në tundim", me arsyetimin se Perëndia nuk do të kërkonte të çonte asnjë person në kryerjen e një mëkati.

Papa: Kam frekuentuar gjashtë muaj psikologun

Postuar në 02 Shtator, 2017 15:30

Përfaqëson Zotin në Tokë për të krishterët por në moshën 42 vjeçare i është drejtuar psikanalistit. Papa Françesku ka zbuluar në një bisedë me sociologun Dominique Wolton, përvojën e tij si pacient. 
Gjatë kësaj periudhe, Bergoglio sqaron se ka frekuentuar një mjeke psikanaliste me origjinë hebreje për të sqaruar disa gjëra. Kjo ka ndodhur në vitet 1978 - 1979. 
"Kur ishte duke vdekur më thirri. Jo për lutjet dhe shërbesat, meqenëse ishte hebreje, por për një dialog spiritual. Ishte një person shumë i mirë”, shprehet Papa. 

Videolajm/Trump viziton Vatikanin, takim me Papa Françesko

Postuar në 24 Maj, 2017 08:57

Presidenti amerikan Donald Trump ka vizituar Selinë e Shenjtë në Vatikan, pas vizitës në Arabinë Saudite dhe Izrael. Trekëndëshi fetar ka qenë me sa duket tema e parë e vizitës së Trump, i cili gjatë fushatës elektorale lëshoi shumë fjalë pa kontroll. Vizita rregullohet nga një protokoll preciz që shihet qartë në video e cila shoqërohet me komentet e televizionin të Vatikanit.

Kçira e Pukës me një punishte që prodhon reçel edhe për Papën

Postuar në 18 Prill, 2017 15:34

Kçira e Pukës prodhon reçel që eksportohet në Vatikan dhe konsumohet edhe nga Papa Françesku. Në një botë si kjo e jona, që garantohet nga etiketat dhe standardet, oreksi I Papës dhe gustot e tij janë garanci mbi garancitë. Televizioni Publik Shqiptar I ka kushtuar sot një kronikë këtij fshati, kronikë të cilën e nis me shurdhërinë e Ëikipedias për këtë punë të mirë të zonjave të fshatit.

Vendosja e bustit të Papës në Tiranë, akt i paarsyeshëm. Jemi popull me tri fe...

Postuar në 13 Shkurt, 2017 22:33

Rexhep Qosja ka dhënë sot një intervistë për emisionin “Dritare” në Vizion Plus.  Ai ka folur për një sërë çështjesh duke dhënë ato vlerësime që janë të njohura tashmë. Qosja ka vlerësim thuajse maksimal për Edi Ramën, që sipas tij ka dëshirë për modernizimin e Shqipërisë. Në listën e vërejtjeve akademiku kosovar rendit ndërhyrjen e Ramës në çështjet fetare, duke tërhequr vëmendjen në një aspekt delikat të jetës publike shqiptare. Thotë Qosja:

Pages

Subscribe to RSS - Papa