Papa

Fotolajm/Hegjemonia e koronavirusit

Postuar në 27 Mars, 2020 20:03

Papa Françesku ka bërë një lutje në sheshin Shën Pjetër pa praninë e njerëzve. Zot mos na braktis në furtunën e tanishme! 

 

Mëngjarashi

Postuar në 12 Janar, 2020 00:52

 

Marrëdhënia e komplikuar e Salvinit me Papën, një betejë për shpirtin e Italisë

Postuar në 24 Qershor, 2019 16:27

 

Pak ditë më parë, ndërsa fliste në një takim elektoral në Foligno, një qytet i vogël në Italinë qendrore, zëvendëskryeministri italian, Matteo Salvini, tha se ndihej si babai i "60 milionë italianëve". Kryebashkiaku liberal i Milanit, Giuseppe Sala, u përgjigj se ai nuk do ta donte atë si xhaxha. Por Salvini nuk po fliste si politikan: Ai po fliste si një udhëheqës fetar.

Lajmet e rreme për një papë që gjithnjë ka dalë në mbrojtje të jetës

Postuar në 20 Maj, 2019 15:45

Fake News është prej kohësh një nga fjalët që e dëgjojmë shpesh. Në momentin që marrim një lajm, gjëja e parë që duhet të bëjmë është të pyesim nëse është fals apo jo. Teknikat e falsifikimit janë të shumta. Rasti më i rëndë është njoftimi për një ngjarje, një fatkeqësi apo sulm që nuk ka ndodhur kurrë; atribuimi i një krimi apo një manovre kriminale personave ose grupeve që nuk janë përgjegjëse për të ose përgjegjësia e të cilëve nuk është konstatuar me siguri, si në rastet e masakrave çnjerëzore. Gënjeshtra  të turpshme, por efektive në zhurmën e tyre imponuese.

I paqartë shenjtërimi i Alojzije Stepinac. Papa: Duhet sqaruar e vërteta historike

Postuar në 08 Maj, 2019 12:49

Papa Françesku ka folur për ish-kardinalin e Kishës Katolik Kroate, Alojzije Stepinac, për të cilin ka thënë se ishte një njeri i përshpirtshëm dhe se ishte kjo arsyeja që Kisha Katolike e lumturoi atë.

Por në një moment të caktuar gjatë procesit të kanonizimit kishte disa pika të paqarta, historike

ka shtuar Papa në një prononcim për gazetarin kroat të Vecernji List, Silvije Tomasevic.

Video/Papa refuzon që besimtarët t'i puthin unazën

Postuar në 26 Mars, 2019 18:30

Papa Francesku ka refuzuar disa herë që besimtarët të puthin unazën e tij papale gjatë një ceremonie në Basilica della Santa Casa. Në video duket qartë bezdia e Bergolios ndaj aktit në fjalë dhe heqja e dorës çka ka krijuar situate disi të sikletshme.

Puthja e unazës shihet si shenjë respekti për Papën, por një prej ndihmësve të tij tha se “ndonjëherë ai e pëlqen këtë gjë, ndonjëherë jo”.

Papa Françesku: Fitoni pavarësinë nga konsumizmi!

Postuar në 25 Dhjetor, 2018 10:04

Papa Françesku u bëri thirrje besimtarëve në botën e zhvilluar  të aspirojnë një jetë të pavarur nga konsumizmi. Ai  denoncoi rritjen e hendekut mes të pasurve dhe të varfërve.

"Le të pyesim: A na duhen me të vërtetë të gjitha këto objekte materiale dhe mënyra komplekse për të jetuar? A mund të qëndrojmë pa të gjitha këto sende ekstra të kota dhe të jetojmë një jetë shumë më të thjeshtë?"- tha Papa Françesku

Papa: Homoseksualiteti është në modë

Postuar në 02 Dhjetor, 2018 21:44

"Homoseksualiteti është një "modë" pas së cilës janë të pritur edhe klerikët"- thotë Papa Françesku, duke e bërë të qartë se meshkujt homoseksualë nuk duhet të jenë anëtarë të klerit të Kishës Katolike.

"Çështja e homoseksualitetit është një çështje shumë serioze që duhet të identifikohet që nga fillimi kur përzgjidhen kandidatët për klerikë"- shprehet më tej Papa Franncesku duke iu referuar priftërinjve të ardhshëm.

Mesazhi i Papës në audiencën për Skënderbeun

Postuar në 20 Nëntor, 2018 12:24

Ikja nga Shqipëria është një tipologji e shoqërisë shqiptare që prej viteve të Skëndërbeut, për të cilin Papa Françesku mbajti një audiencë në sallën Klementinë të Vatikanit.  

Fjalimin e tij, kreu i Kishës Katolike e nisi me një mesazh domethenës për udhëheqjen politike dhe jo vetëm. Shqetësimi i tij ka të bëjë me mungesën e perspektivës që ofron Shqipëria, përgjegjësi direkte e "elitës" që drejton dhe qeveris.

Papa: Ndjej se Zoti po kërkon ndryshimin e Kishës. Klerikalizmi, perversioni më i madh

Postuar në 17 Tetor, 2018 18:53

Papa Françecku deklaron se Kisha Katolike ka nevojë për ndryshime dhe se madje tanimë sipas tij një gjë të tillë e kërkon edhe Zoti. Në një bashkëbisedim me jezuitë të vendeve Balltike, Papa është pyetur ndër të tjera edhe se çfarë mund të bëhet që ai të ndihmohet në misionin e tij. Përgjigja e Bergolios pasyqron dinamikën e politikës së tij në krye të Vatikanit që ka provokuar jo pak debate. Kësaj radhe Françesko ka përcjellë politikën e tij si vullnet të Zotit.

Pages

Subscribe to RSS - Papa