ndertimi

Piramida e Keopsit/Zbulohet në Detin e Kuq porti i parë në botë dhe “arkiva e papiruesve” që shpjegon ndërtimin. Bie miti i Herodotit për shfrytëzimin e skllevërve(foto)

Postuar në 23 Nëntor, 2016 22:50

Si janë ndërtuar pirmadiat? Ja një pyetje që ushqen një industri të tërë kinematografike, dokumentarësh dhe pse jo, përbën gjenezën e konspiracioneve me alienët që në librat fetarë zëvendësohen me engjëjt me fuqi të jashtëzakonshme. Më enigmatikja, patjetër që është Piramida madhe e Gizës, e quajtur e Keopsit, për nder të faraonit Khufu, që sundoi Egjiptin në vitet 2580 – 1550 p.e.s.

HEC-et në Valbonë, Rama: Do të ketë vetëm 2, nuk do të ndërtohen diga

Postuar në 27 Tetor, 2016 16:09

Në seancën e sotme parlamentare, kryeministri Rama u ndal në çështjen e HEC-eve. Rama tha se qeverisja e shkuar i shkaktoi plagë vendit me lejet e dhëna.
“Ish-kryeministri nga Valbona do ndërtonte aty 11 HEC-e. Edhe në Theth vendosi të ndërtojë 5 HECE-e. Janë plagët që ju shkaktuat me keqqeverisjen tuaj”, ka thënë Rama.
Kryeministri ka nënvizuar se, 6 HEC-et e Thethit u anuluan nga qeveria e tij, “që ndoqi të gjitha procedurat”.

Drejt Tiranës së kullave...(video)

Postuar në 10 Tetor, 2016 11:46

Kryetari i Bashkisë, Erjon Veliaj, ka prezantuar sot hollësi të planit urbanistik të Tiranës. Një qytet ku mishmashi i historisë dhe tekave të atyre që kanë drejtuar është bashkuar me paditurinë, imitimin dhe rrëmujën e një shteti në tentativë. Veliaj duket se e ka ndarë mendjen për një Tiranë të kullave të larta. Dhe kjo në ndryshim nga ajo që u tha në fushatë ku ak fliste për fëmijët, punësimin dhe hapësirat e gjelbra. Në një leksion të shpejtë mbi arsyetimin inteligjent, kryetari i Bashkisë së kryeqytetit shqiptar ka thënë:

Tirana e lartësive të reja/Pallat 24- katësh te këndi i lojrave “7 xhuxhat” (Rruga e Elbasanit)

Postuar në 21 Shtator, 2016 15:10

Një pallat 24-katësh pritet të ndërtohet te këndi i lojrave “7-xhuxhat” në kryeqytet duke pakësuar në këtë mënyrë hapësirat e dedikuara për fëmijët. Përveç të vegjëlve nga ky ndërtim preken dhe banorët e pallateve aty pranë të cilët thonë për "Tema Tv" se nuk do të lejojnë punimet. Ata shprehen se ankesën e tyre e kanë paraqitur në Bashki dhe Kryeministri por nuk kanë marrë asnjë përgjigje.

Rruga e Arbrit, Ministria e Financave sugjeron partneritet publik – privat për financimin e ndërtimit

Postuar në 17 Shtator, 2016 12:31

Rruga e Arbrit parashikohet të nisë vitin që vjen. Kësaj radhe shpresohet se do të nisë me të vërtetë, pasi një gënjeshtër për së dyti për banorët e zonës, do të ishte tepër edhe për një pushtet që fiton me 4 000 vota diferencë.

Gjatë fushatës për zgjedhjet e parakoshme lokale në Dobër, kryeministri, Edi Rama, deklaroi se rruga nuk ishte bërë deri më sot për shkak të mungesës së parave. Kryeministri nuk zuri në gojë hapjen e procedura e me kinezët, miratimin e një ligji të veçantë etj..

Peripeci për të shkuar dhe për të pushuar në Durrës

Postuar në 02 Shtator, 2016 15:02

​Si çdo vit, u nisëm nga Amerika për të kaluar pushimet në plazhin e Durrësit, ku kemi blerë një apartament në katin e sipërm të një pallati, i cili ka një verandë të madhe ku ndien freskinë dhe aromën e detit si dhe sheh pamjen e bukur të tij. Nga Amerika, me më pak shpenzime, mund t'i kalosh pushimet në zonën e Karaibeve, apo në vetë Amerikën, ku ka plazhe të mrekullueshme e plot aktivitete zbavitës, por ne nostalgjinë e kemi për vendin dhe njerëzit tanë.

Akuza/Ka një vendim prishjeje për pallatin, deputeti Sadri Abazi i shton edhe një kat pa leje

Postuar në 20 Gusht, 2016 14:10

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, shkruan sot në Facebook se deputeti i PS-së Sadri Abazi ka shtuar një kat pa leje në pallatin e tij në Tiranë.

Polifonia e gënjeshtrave verore

Postuar në 17 Gusht, 2016 14:42

Nuk dihet për ç’arsye muajit gusht i ngjisin kaq shumë polemikat. Këtë vit ka shumë të tilla: për futbollistë tradhëtarë, për tradhëti në koalicionin e qeverisë, ka polemika për isopolifoninë ku edhe aty janë identifikuar maskarenjtë e radhës. Natyrisht agjentët imunitarë, aktivistët, propagandistët, mbrojtësit profesionistë të popullit dhe lavdisë së tij, vetëveprojnë, me iniciativë, pse ashtu ua kërkon ndërgjegja. Të paktën kaq dimë ne, e kaq shohim.

Zhvillim së bashku me natyrën! Në vëmendje ndërtimi i HEC-eve

Postuar në 31 Korrik, 2016 15:07

Zonat e mbrojtura (ZM) shpallen si të tilla për integritetin e tyre, pra për gjendjen e paprekur të tyre, krahasuar me zona të tjera të vendit, për biodiversitetin e lartë, për habitatet e rralla dhe shumë të ndjeshme nga ndërhyrjet jo miqësore të njeriut.

Kalaja e Lezhës, Ministria: Do ta ndjekim çështjen deri në Kushtetuese. Subjekti privat nuk ka kontratë

Postuar në 24 Korrik, 2016 21:42

Ministria e Kulturës deklarohet e vendosur që të ndjekë të gjithë hapat ligjorë për sa i përket çështjes së hapur me kalanë e Lezësh. Rruga që mbetet është vijimi i procesit gjyqësor, të cilin siç shprehet sekretarja e Përgjithshme e Ministrisë, do të ndiqet edhe në deri në Gjykatën Kushtetuese. “Ministria e Kulturës do të vazhdojë të ndjekë të gjitha hapat ligjore të parashikuara në lidhje me kundërshtimin e vendimeve të Gjykatës së Apelit, duke iu drejtuar Gjykatës së Lartë e po të jetë e nevojshme edhe Gjykatës Kushtetuese apo dhe më larg.

Pages

Subscribe to RSS - ndertimi