ndertimi

Trefishohen lejet e ndërtimit në Tiranë

Postuar në 28 Shtator, 2017 15:55

Pas një rënie të ndjeshme në vivtet e fundit, sektori i ndërtimit ka nisur të fuqizohet sërisht. Të dhënat e INSTAT raportojnë për rritje të lejeve të ndërtimit për 6 mujorin e parë 2017 me afro 82 %, krahasuar me vitin e kaluar. Vendin kryesor e zë Tiranë, e cila ka trefishuar numrin e lejeve të ndërtimit  në këtë 6 mujor.    

TemaTv

Epopeja e shkollës "Betim Muço"

Postuar në 15 Shtator, 2017 11:07

Dje u përurua shkolla “Betim Muço”. Vendndodhja: Tiranë, Kombinat. Shkolla do të presë 1200 nxënës. A ka rëndësi për publikun përurimi i një shkolle? Sigurisht që ka. Por më rëndësi ka cilësia e arsimit përveç logjistikës. Por një shkollë ka më shumë rëndësi për komunitetin ku ndërtohet. Mirëpo nëse në Tiranë kryetar bashkie është një njeri si Erjon Veliaj, shkollës “Betim Muço” mund t’i jepet edhe rëndësi ndërkombëtare. Lajmin për përurimin e kësaj shkolle e kanë përcjellë dje në edicionet informative, të paktën dy televizionet kombëtare: Top-Channel dhe Tv Klan.

Kulla ikonike e Tiranës dhe analogjitë me debatin për Brexit

Postuar në 04 Shtator, 2017 13:17

Në 13 Prill të këtij viti, vetëm dy muaj para zgjedhjeve parlamentare, kuvendi miratoi një ligj për ndërtimin e të ashtuquajturës Kulla Ikonike në Tiranë  me lartësi 350 metra. Behet fjalë për një investim që kap vlerën e 250 milionë dollarëve dhe që ka si sipërmarrës të projëktit  kompaninë “Al Habtoor Investment LLC”, e regjistruar në Emiratet e Bashkuara Arabe, me seli në Dubai.

Thirrje antiturke në Prishtinë

Postuar në 01 Gusht, 2017 10:08

Në muret e Fakultetit të Filologjisë në Prishtinë, janë shkruar grafite me thirrje për vdekjen e Hashim Thaçit,  Shpend Ahmetit dhe Naim Tërnavës, drejtues i Komunitetit Mysliman të Kosovës. Thirrjet në mure, shprehin kundërshtimin për ndërtimin e “xhamisë turke” siç e quajnë, në Prishtinë. Më herët Ahmeti dhe Albin Kurti i VV-së janë akuzuar për lidhje me njerëz të mjedisit fetar, madje edhe fitorja e Shpend Ahmetit në Prishtinë, lidhet sipas disa analizave pikërisht me këtë gjë.

Kosovë/500 ha tokë bujqësore në vit transfomohen në truall ndërtimi

Postuar në 08 Maj, 2017 08:46

Disa komuna në Kosovë po njohin një rritje të shpejtë të transformimit të tokës bujqësore në tokë truall ndërtimi. Sipas gazetës “Koha Ditore” bëhet fjalë për 500 ha çdo vit të cilat I humbasin fondit bujqësor dhe kryesisht në komunat e Ferizajt, Fushë Kosovës, Pejës, Prizrenit, Gjilanit dhe ajo e Lipjanit. Ndërtimet përfshijnë zona ekonomike, hapësira biznesi, banesa etj., një proces shqetësues nga një pikëpamje, por tregues zhvillimi nga një perspektivë tjetër.

Kullat në Tiranë – miratohen 2 të reja. Ndërtim/zhvillimi duket se ka fituar debatin e madh për kryeqytetin

Postuar në 24 Prill, 2017 15:16

Televizioni Publik Shqiptar ka shtruar sot për diskutim një temë që mbetet e nxehtë në Shqipëri: ndërtimi i kullave në Tiranë. Me ardhjen në krye të Bashkisë të Erjon Veliajt, u sanksionua parimi se kullat racionalizojnë më mirë territorin duke kërkuar shtrirje në hapësirë. TVSh-ja sjell në vëmendje një deklaratë të tetorit 201 të kreut të Bashkisë Erjon Veliaj, që cilëson të drejtën kushtetuese për zhvillimin e pronës, ndërkohë që nga kjo e thënë në praktikë është ecur shpejt.

Muze nënujor për veprat e realizmit socialist! Bollino do ta fitojë sërish projektin?

Postuar në 11 Prill, 2017 11:58

Kryeministri Edi Rama ka zbuluar sot një tjetër ide që mund të bëjë zhurmë dhe ngjallë kuriozitet.

Duam të bëjmë një muze nënujor me veprat e realizmit socialist, mund të jetë një gjë spektakolare. Po ta bëjmë do të jetë një element shumë i veçantë. Duke zbritur në zhytje i shkon, kush zbret më shumë, shikon më shumë, do të jetë spektakolare. Tani me ju mund të diskutojmë vendin për të qenë i aksesueshëm më lehtë, idenë fillestare e kemi pasur për në Ksmail për të bërë lidhjen me Butrintin” deklaroi Rama gjatë takimit me sipërmarrës në fushën e turizmit.

Tragjedi dhe komedi arkeologjike në Velierën e Durrësit

Postuar në 10 Prill, 2017 20:39

Sakrifikimi i lëndës arkeologjike për hir të ansamblit të Hyrjes së lashtë  Dyrrahut antik dhe Durrësit mesjetar pranë Portit, për t’i lënë vend ndërtimit të skulpturës arkitektonike “Vela/Veliera” hyri tashmë në histori – si kryevepër dhunimi që mund t’i jetë shkaktuar ndonjëherë pasurisë arkeologjike të këtij qyteti të famshëm mesdhetar në jetën e tij mijëravjeçare.

Prepotencë shtetërore dhe servilizëm institucionesh kundër arkeologjisë

Postuar në 17 Shkurt, 2017 08:42

E mora përsëri lapsin për ndodhitë arkeologjike në hapësirën “Vela/Veliera” të Durrësit, megjithëse e çmova të mjaftueshëm sqarimin që bëra në intervistën televizive në rubrikën e lajmeve të orës 19,30 të  Report Tv më 09.02.2017, si dhe intervistën më shkrim të botuar në gazetën Shqiptarja.com ( Kush do të fitojë, Vela prej Betoni e kryetarit apo Hyrja e Lashtë e Dyrrahut?, 10.02.1017).

Qeverisje “Made in PS”: Parku Sportiv i Durrësit transformohet në shesh ndërtimi

Postuar në 27 Nëntor, 2016 13:44

Gazeta “Shekulli” shkruan sot për një vendim të Bashkisë së Durrësit e cila ka dhënë leje ndërtimi në një terren sportiv të qytetit.

Pages

Subscribe to RSS - ndertimi