ndertimi

Rusia financon projektin e Shën Sofisë në Siri

Postuar në 29 Korrik, 2020 14:37

Rusia do të ndihmojë Sirinë në ndërtimin e një kopjeje të Shën Sofisë, pasi kjo e fundit u shndërrua në xhami nga Turqia e Erdoganit. 

Siria, në ndryshim nga Turqia është një vend që tregon qartësisht mundësinë e një dialogyu ndërfetar paqësor. Presidenti al-Assad nuk do ta bënte kurrë atë që ndodhi me Shën Sofinë në Stamboll. Rusia do të japë fondet për një miniaturë të Shën Sofisë në provincën perëndimorë të Hama-s

Okazioni 2400 euro/m2 dhe një mundësi e re për gazetarinë

Postuar në 11 Korrik, 2020 17:13

Njoftimi i mësipërm që të del sponsored në Facebook na njofton për një okazion blerjeje në Tiranë.

Nëse edhe kësaj radhe nuk bien çmimet e ndërtimit, kjo provon se nuk jemi ekonomi e tregut të Iirë

Postuar në 03 Maj, 2020 17:18

Revista “Monitor” publikon sot një vëzhgim mbi situatën e sektorit të ndërtimit në Shqipëri dhe pasojat e mundshme të pandemisë mbi të. Sipas këtij vëzhgimi goditja është e pashmangshme dhe do të reflektohet në kërkesë, të patën 4-8 muaj pas pandemisë. 

Ndalim qarkullimi për qytetarët, jo për ndërtimin e kullave

Postuar në 18 Mars, 2020 17:01

Shqiptarët ndryshe nga shumë popuj të tjerë që janë prekur nga koronavirusi po e sfidojnë pandeminë, pavarësisht masave kufizuese dhe ndalimit të lëvizjes.

Me urdhër të qeverisë u mbyllën lokalet dhe kafenetë, call-centerat dhe të tjera aktivitete biznesi, që angazhojnë numër të madh punëtorësh. 

Por jo të gjithë e kanë ndalur punën. Farmacitë, furrat e bukës dhe supermarketet vijojnë të jenë në dispozicion të qytetarëve për mallrat dhe produktet që u nevojiten.

Funksionimi i këtyre bizneseve është i detyrueshëm për të mos ndërprerë ciklin e furnizimit me mallra.

Aleksandër Frangaj po ndërton, është Lajm. Edi Rama dhe Veliaj po japin Lejen, nuk është Lajm

Postuar në 18 Shkurt, 2020 11:21

Dita e bukur e donacioneve është prishur sot nga Aleksandër Frangaj. Sipas mediave të ndryshme ky i fundit po lobon që të ndërtojë një kullë te kodrat e Liqenit, në mjediset e Lion Park. 

Aty në fakt ka rreth e qark ndërtime pa fund dhe Frangaj siç e ka zakon po kërkon të fusë hundët edhe te barishtet e freskëta të Tiranës. 

E zëmë se ky është një problem. Po problemi tjetër që ka të bëjë me aspektin gazetaresk, pse nuk raportohet? Ku po lobon Aleksandër Frangaj? Po i lutet yjeve nga taraca e Tv Klanit? 

Polonia njofton nisjen e punës më 2021 për ndërtimin e një centrali bërthamor

Postuar në 05 Shkurt, 2020 15:43

Polonia deklaron se do të ndërtojë së shpejti një central bërthamor për realizimin e të cilit është në bisedime me SHBA, Francën dhe Japoninë. Zëdhënësi i qeverisë Piotr Müller, deklaroi në një intervistë se veprimet për finalizimin e projektit mbyllen vitin që vjen dhe se ndërtimi do të zgjasë dhjetë vjet.

Foto/Mos po teprohet me ndërtimin në Tiranë?

Postuar në 11 Janar, 2020 00:28

Fotoja tregon ndërtimet poshtë digës së Liqenit Artificial në Tiranë. Bashkia dhe qeveria patjetër i kanë parasysh ligjet dhe kanë vizion zhvillimi, por pyetja që kemi është: Mos po teprohet me ndërtimin? Të paktën në disa zona...

Qeveria nuk tërhiqet nga HEC-et në Vjosë

Postuar në 22 Dhjetor, 2019 14:37

Qeveria shqiptare nuk ka ndërmend të tërhiqet nga planet e saj për të lejuar ndërtimin e hidrocentraleve mbi lumin Vjosë, pavarësisht thirrjeve që vijnë nga organiztat mjedisore për ruajtje të ekosistemit. Kreu i Agjencisë së Zonave të Mbrojtura, Zamir Dedej, sjell si shembull Greqinë, nga ku buron lumi Vjosë.

HEC i parë është ndërtuar që në burim. Pra nëse do të shkosh në malet e Pindit, ku buron Vjosa, Greqia ka bërë digën që në burimet e saj. Ka bërë një liqen dhe e shfrytëzon atë për hidrocentral   

Micheli: Në Tiranë mund të ndërtohet vertikalisht që hapësirat t’i dedikohen njerëzve

Postuar në 11 Dhjetor, 2019 20:25

Arkitektura e stilit italian erdhi në Shqipëri përmes një ekspozite që do të qëndrojë e hapur për dhjetë ditë në Muzeun Historik Kombëtar. Përmes punëve të Simone Michelit, një nga emrat më të njohur të arkitekturës italiane, ekspozita synon t’i tregojë publikut shqiptar bukurinë që karakterizon stilin italian. Ekspozita mban titullin “Luksi i stilit italian”, një titull që vetë Micheli thotë se duhet të shkojë te shqiptarët si një mesazh shprese në situatën që ka krijuar tërmeti i disa ditëve më parë.

Turqia nuk mohon ndërtimin e xhamive në zonat e prekura nga tërmeti

Postuar në 06 Dhjetor, 2019 20:43

Ndërtimi i 500 banesave nga Turqia si shprehje e solidaritetit për të prekurit nga tërmeti mund të shoqërohet me ngritjen e një numri xhamish në zonat ku do të rindërtohet. Ambasadori turk në Tiranë, i cili ishte këtë të premte në Ministrinë e Kulturës për të koordinuar punën për përmbushjen e premtimit të Presidentit Erdogan nuk mohoi ngritjen e objekteve të kultit të besimit islam krahas banesave sociale. I pyetur nga “Tema” televizion ai la të kuptohet se projekti është në mirëkuptim me palën shqiptare.

Pages

Subscribe to RSS - ndertimi