ndertimi

Teatri Kombëtar/Pse nuk bëhet publik propozimi i kompanisë "Fusha sh.p.k"?

Postuar në 15 Qershor, 2018 12:55

Juristja Mirela Jorgo, që replikoi me kryetarin e Bashkisë së Tiranës Erjon Veliaj, gjatë takimit të këtij të fundit me artistët, ka publikuar dje një shkrim në www.hashtag.al përm,es të cilit thotë se toka ku sot është Teatri Kombëtar, por edhe sheshi “Skënderbej” kanë qenë pronë e familjes Libohobva.

Rusët e Rosatom do të ndërtojnë impiantin e parë bërthamor në Turqi

Postuar në 03 Prill, 2018 14:25

Turqia ka licencuar ndërtimin e reaktorit të parë bërthamor në Akkuyu dhe për këtë është autorizuar kompania ruse Rosatom.

Licenca është dhënë dy ditë përpara se në Turqi të jetë për vizitë presidenti rus, Vladimir Putin  me të cilin kreu i shtetit turk, Erdogan do të diskutojë për Sirinë.

Projekti nisi të zbatohej tre vjet më parë, por vetëm tani Ankaraja zyrtare ka licencuar ndërtimin e impiantit që e rendit Turqinë në listën e vendeve bërthamore të paktën në sektorin civil.

 

Bumi në ndërtim, Ahmetaj nxjerr "lepurin" e radhës: Janë rritur huatë

Postuar në 02 Mars, 2018 13:06

Ministri i Ekonomisë dhe Financave Ahmetaj e justifikon rritjes së sektorit të ndërtimit me huatë e dhëna për ndërtim, duke hedhur poshtë dyshimet se "lepuri fle" diku tjetër dhe se volumi i lejeve të ndërtimit mund të ketë lidhje me pastrimin e parave nga trafiku i kanabisit në këtë sektor. Në një konferencë me gazetarët ai tha se huaja për pasuritë e paluajtshme është rritur me 6 %.

Zyrtarisht kampion edhe për licensa betoni

Postuar në 28 Shkurt, 2018 17:27

2017-a është mbyllur si një nga periudhat ku ndërtimi ka patur boom-in më të madh të 5 viteve të fundit, pas rënies që pësoi në 2008-ën. Instituti i Statistikave raporton se autoritetet kanë miratuar 819 leje ndërtimi vetëm gjatë vitit që shkoi, një shtim me 88%, ose 384 leje më shumë se në 2016-ën.

Edhe vlera e projekteve të ndërtimit është dyfishuar, duke kapur një shifër prej 500 milion dollarësh.
Numri më i madh i projekteve të reja janë për kryeqytetin, ku sipas INSTAT në total në Tiranë janë miratuar 231 leje, nga 106 në 2016-ën.

Rifillojnë punimet për bar-kafe "Hako" në Parkun e Butrintit

Postuar në 27 Shkurt, 2018 20:09

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro deklaroi në Komisionin e Edukimit se në Parkun e Butrintit kanë rifilluar punimet për ndërtimin e Bar-Kafesë që do të administrohet nga një subjekt privat. 

"Ne e pezulluam për sa kohë të shteroheshin pyetjet dhe proceset në diskutimin publik dhe në marrjen e opinionit të përfundimtar të UNESCO-s. Ka rifilluar punimi dhe shumë shpejt pika e shërbimit bëhet gati për sezonin e ri turistik”-theksoi ministrja. 

Rusia nis ndertimin e nëndetëseve të reja bërthamore

Postuar në 08 Nëntor, 2017 11:15

Rusia ka filluar ndërtimin e nëndetëseve të reja bërthamore Borey-B, njoftoi kreu i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Ruse Valeriy Gerasimov.

Ai tha se lloji i nëndetëseve Borey tashmë i është bashkuar forcave detare strategjike bërthamore të vendit, duke theksuar se përfshirja e tyre është  “mundësoi modernizimin e 82% të flotës së nëndetëseve bërthamore"

Mbi atë që po ndodh në Butrint

Postuar në 24 Tetor, 2017 12:28

Për skandalin e  një ndërtimi privat, banal  brenda zonës arkeologjike te Butrintit specialistet dhe opinioni publik reagoi drejt. Por  për të ardhmen është i dobishëm argumentimi shkencor dhe juridik që Ministria e Kulturës të mos lajthitë përsëri. Në këtë rast nuk kanë rëndësi emrat, por ka rëndësi ana juridike e gjërave, pasi çështja e ndërtimit të një objekti jashtë kritereve në Butrint nuk ishte një nismë shtetërore, por nisma e një privati për të bërë diçka në një territor të mirëfilltë arkeologjik. Butrinti është një qytet i mirëfilltë, tërësisht arkeologjik, që quhet qytet i vdekur

Shqipëri: "Ruani zemrën blu të Europës"

Postuar në 18 Tetor, 2017 08:47

Ka disa vite që qeveria e Tiranës planifikon të ndërtojë 27 hidrocentrale mbi lumin Vjosë dhe degët e tij, nga të cilat dy tanimë kanë filluar. Për ndalimin e projekteve të ndërtimit në këtë zonë madje qeverisë në Tiranë i është bërë thirrje më 2015 përmes një rezolute edhe nga Parlamenti Europian. Ky sinjal erdhi në një kohë kur shoqatat ekologjiste europiane, ato shqiptare e grupe të shoqërisë civile, personalitete të kulturës dhe artit në Shqipëri dhe banorë nga rajonet, ku kalon lumi Vjosa filluan të kërkojnë me këmbëngulje që ai të shpallet Park Kombëtar.

"Turistët nuk vijnë në Butrint për të ngrënë"

Postuar në 17 Tetor, 2017 20:09

Anëtari i Bordit të UNESCOS, Auron Tare, i ftuar në emisionin “45 minuta” të gazetarit Denis Minga ka folur rreth skandalit të ndërtimit në Butrint. 

Në mungesë të këtij plani të menaxhimit që po thoni ju, kjo të lejon të bëhet çdo gjë?

Ka ndodhur se disa pika të rëndësishme janë përpjekur që të kenë dhe ta marrin për vete.Komunitetet përqark qendrës së zonave të mbrojtura duhet të përfitojnë në këtë drejtim. Kjo është një nga pikat që e  ka përparësi në UNESCO. Kur kam ikur unë kanë qenë 33 familje që jetonin me këtë, por aktualisht.

Butrint, dyshime se kompania ka tejkaluar sipërfaqen e ndërtimit me 105 m2

Postuar në 15 Tetor, 2017 09:56

Kompania “Hako” ka shkelur kushtet e kontratës, apo asaj që ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro e quajti kontratë, duke tejkaluar sipërfaqen e lejuar të ndërtimit në Butrint. Akuza ngrihet nga Report Tv, që informon se ka patur një komunikim zyrtar me Ministrinë e Kulturës për këtë qëllim. 

Pages

Subscribe to RSS - ndertimi