ndertimi

Kumbaro: Projekti në Kalanë e Lezhës s’ka shans të realizohet

Postuar në 23 Korrik, 2016 14:33

"Sa për kalanë, ai projekt s’ka asnjë shans të realizohet, jo vetëm se këtë nuk do e lejojmë asnjëherë dhe ky është roli i Këshillit Kombëtar të Restaurimit dhe detyrë e Ministrisë së Kulturës, por edhe sepse udhëzimi i ri ka kërkesa të tilla që e bllokojnë një projekt të atillë”.

Kështu është shprehur dje Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro, në një prononcim për “GSH”, pasi ministria ka humbur gjyqin për Kalanë e Lezhës, çka na kthen në vitin 2013, kur ajo u dha me qira për t’iu nënshtruar një projekti rijetëzues që parashikonte ndërhyrje në kala.

Porti i Karpenit, një zgjidhje strategjike që shmang kostot e Roterdamit?

Postuar në 22 Korrik, 2016 14:57

Dje Parlameti shqiptar miratoi me 84 vota pro, 1 abstenim dhe 55 deputetë pa votuar,  projektligjin për nisjen e negociatave për ndërtimin e portit dhe zonës ekonomike mbështetëse në Karpen të Kavajës. Është bërë e njohur se investimi në total shkon 5 miliardë dollarë dhe e gjithë zona do të kapë 1700 ha.

Durrësi 2, qeveria plan për një superport 5 mld dollarë në Karpen?

Postuar në 15 Korrik, 2016 15:19

Qeveria ka në plan lejimin e ndërtimit të një porti të thellë, një projekti kompleks e gjigant me vlerë 5 miliardë dollarë. Gjithçka zbulohet në projektligjin i cili kërkohet të miratohet nga Kuvendi me procedurë të përshpejtuar për të mundësuar lidhjen e kontratës, me kompaninë ndërkombëtare “Star Bridge Port Developments Limited”.

"Tema Tv"

Shuqizohet urdhri i Veliajt, Gjykata i hap rrugë ndërtimit të 17-katëshit te diga e Liqenit

Postuar në 13 Korrik, 2016 17:43

Kompania e ndërtimit "Gener 2" sh.p.k e cila po ndërton kompleksin e pallateve te diga e liqenit artificial, ka fituar gjyqin në Gjykatën Administrative. Shqiptarja.com raporton se treshja gjykuese e kryesuar nga gjyqtarja Enkelejda Softa, kanë vendosur të lënë në fuqi vendimin e Gjykatës së Shkallës së Parë administrative, që i jep të drejt kompanisë së ndërtimit për të vazhduar punimet.

Aneksi i stadiumit “Qemal Stafa” do të jepet për ndërtime

Postuar në 06 Qershor, 2016 13:09

Një tjetër zonë e Tiranës, aktualisht hapësirë sportive, do të shndërrohet në sipërfaqe ndërtimi. Kështu pretendon Partia Demokratike, e cila përmes këshilltarëve të saj në Bashki, ka paralajmëruar, se kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj, ka ndërmend që të japë leje ndërtimi për pallate në aneksin sportiv të stadiumit “Qemal Stafa”.

Kurdiset dhe paralajmëron vetëgjyqësi me Gj. Administrative për ndërtimet te diga e Liqenit. Shpresë për qetësi dhe dashuri vetëm nga ambasadorët

Postuar në 17 Maj, 2016 21:02

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj, ka zhvilluar sot një seancë dëgjimore, siç e quan ai, me banorë, për projektin e sheshit “Skënderbej”. Duke folur për procesin gjyqësor që po zhvillohet në Gjykatën Administrative për një ndërtim te diga e Liqenit në Tiranë, Veliaj, deklaroi se “nuk do të ketë ndërtime”. “Nuk më interesojnë vendimet e gjykatave. Më intereson populli i Tiranës”, shtoi ai.

Pse nuk duhet të ndërtohet HEC-i në Poçem

Postuar në 15 Maj, 2016 22:56

Shqipëria, një vend ku 70% e territorit është mal, dhe ajo që ngelet është kodra, tokë e rrëshqitur, tokë nën erozion. Ajo që mbetet është tokë urbane. Në total, vendit tonë i  ngelet 10%  tokë buke, gjysma e së cilës po gllabërohet nga biznesomania e HEC-eve. Në këtë vorbull është futur HEC-i i Poçemit, që para se të prodhojë energji, do të nxjerrë nga faqja e dhèut, dhèun historik të trevës Kut, Çorrush, etj.

Po vijnë kullat...

Postuar në 10 Maj, 2016 20:30

Gazeta “Tema” njofton për një vendim të marrë nga Gjykata Administrative që ndikon direkt në procesin gjyqësor për ndërtimin e një kompleksi pranë zonës së Digës së Liqenit në Tiranë. Sipas kësaj gazete, gjithçka lidhet me ndryshimin e trupës gjykuese pak ditë më parë, çka është kërkuar të prapësohet si procedurë nga Bashkia e Tiranës. “Bashkia e Tiranës dhe IKMT i kërkuan gjykatës përjashtimin e gjyqtarëve të rinj nga gjykimi dhe caktimin e një trupe tjetër"-thekson gazeta.

Ky është hoteli i Aristidh Kokëdhimës buzë detit në Qeparo (Video)

Postuar në 10 Maj, 2016 11:38

Inspektorati Kombёtar i Mbrojtjes sё Territorit njoftoi vijimin e aksioneve të saj për prishjen e ndërtimeve pa leje nё Dhёrmi dhe Vuno ne kuadёr tё projektit pёr rehabilitimin e zonave muzeale. Pёr shkak tё terrenit, dy nga objektet e planifikuara janë prishur  me mjete dore. Ndërkaq nga një vëzhgim në terren vazhdon puna për ndërtimin e hotelit buzë detit në Qeparo në pronësi të vëllait të ish-deputetit Koço Kokëdhima. Për këtë ndërtim ka një padi nga PD në Gjykatë si ndërtim i paligjshëm, ndonëse Policia e quan ndërtim të ligjshëm.

Në përballjen për ndërtimin te Parku i Liqenit në Tiranë, përfshihet edhe Presidenti

Postuar në 12 Prill, 2016 16:04

Në përballjen për ndërtimin te Parku i Liqenit në Tiranë, “ka hyrë” në lojë edhe Presidenti i vendit, Bujar Nishani. Zyra për shtyp e Presidencës, njofton se Nishani ka pritur në një takim në zyrën e vet, një përfaqësi të qytetarëve “të angazhuar në mënyrë aktive në denoncimin dhe kundërshtimin e ndërtimit tek parku i Liqenit të Tiranës si dhe të procedurave që po ndiqen në brendësi të hapësirës së gjelbër të këtij parku”.

Pages

Subscribe to RSS - ndertimi