lu

Kryeprokurorja ka zyrën, hetimet i drejton tjetërkush... (Video)

Postuar në 21 Dhjetor, 2017 13:37

Pa u mbushur 48 orë nga hyrja e Arta Markut në zyrën e Prokurorit të Përgjithshëm, numrin 1 të organit të akuzës në Shqipëri e ka vizituar, Donald Lu, ambasadori amerikan në Tiranë. Ai është dhe mysafiri i parë i “nuses” së re që u zgjodh nga parlamenti për të çuar përpara hekurave njerëzit e pushtetit. E sugjeruar dhe e mbështetur nga socialistët në pushtet, Arta Marku ka pritur për më shumë se 30 minuta ambasadorin amerikan në vendin tonë, tashmë i njohur për protagonizmin në jetën politike të vendit.

Reagon ambasada e SHBA: Poitikanët shqiptarë po luftojnë njëri-tjetrin

Postuar në 18 Dhjetor, 2017 15:59

Efekte të reformës në drejtësi i quajti Ambasada Amerikane zhvillimet në parlament dhe përplasjet që ndodhën në sallën e parlamentit. Në një deklaratë për mediat, selia diplomatike e SHBA dënoi dhunën dhe akuzoi Adriatik Llallën se ka refuzuar të hetojë politikanë. Këta të fundit sipas saj thjesht po luftojnë njëri-tjetrin.

Deklarata e Plotë

Kush janë ekspertët që na sugjerojnë Lu e Vllahutin?

Postuar në 08 Dhjetor, 2017 11:47

Ndërhyrja e ambasadorëve të SHBA-BE në debatin për Prokurorin e Përgjithshëm rihap sërish diskutimin nëse ekspertiza e sugjeruar prej tyre është peshorja e duhur për të dalë nga situata, por pa shkelur Kushtetutën meqënëse leksioni i parë që vjen nga partnerët është shteti ligjor. 

Ambasadori Lu: Dua peshqit e mëdhenj në tavolinë

Postuar në 07 Nëntor, 2017 10:51

Arrestime në fillim të vitit të ardhshëm paralajmëroi ambasadori amerikan Donald Lu në konferencën për shpalljen e operacionit “Forca e Ligjit”. Teksa njoftoi mbërritjen në Tiranë të agjentëve të FBI-së, Lu foli për një rrugë pa kthim në luftën kundër krimit të organizuar dhe lidhjeve politike.

Të pabesueshëm

Postuar në 28 Tetor, 2017 15:23

Për situatën në Shqipëri ka reaguar sot edhe Doris Pack, politikania që është bërë e njohur në vendin tonë për qëndrimet e saj kritike ndaj të majtës. Kësaj radhe Pack kritikon sjelljen e ambasadores së BE-së në Tiranë, Romana Vlahutin që ka preferuar të heshtë për çështjen “Tahiri”: 

Pse ambasadorja e BE në Shqipëri nuk reagon. Shqipëria është vend kandidat i BE-së. Kredibiliteti i BE kërkon një drejtësi më të mirë nëse gabime të dukshme nuk vihen në dukje”, shkruan Pack në Twitter. 

Faleminderit Don!

Postuar në 26 Tetor, 2017 13:10

Pritej me shumë interes qëndrimi i faktorit amerikan mbi çështjen Tahiri dhe më në fund Shtetet e Bashkuara folën, madje 2 herë brenda 12 orëve.

I pari zëvendës-ndihmës sekretari amerikan i shtetit Hojt Brajan Ji, i cili tha se  SHBA mbështet plotësisht prokurorët dhe gjykatësit, të cilët ndjekin hetimet, dënimet, kudo që ato çojnë, në nivele të larta apo të mëposhtme të administratës.

Por paragrafi që konfondoi nga deklarata e Ji ishte ky:

Ambasada e SHBA: Nuk kemi gjë për të thënë për çështjen Tahiri!

Postuar në 25 Tetor, 2017 14:24

Situata e ndezur politike ku ndodhet vendi erdhi pas “fitilit” që ndezi jo pa të drejtë ambasadori amerikan Donald Lu mbi rendin politiko-kriminal që ka qeverisur dhe vazhdon të qeverisë Shqipërinë.

Ambasadori Lu foli për 20 familje dhe 4 klane kriminale, dhe një polici të paaftë për të arrestuar Kelment Balilin, ish-zyrtar i qeverisë Rama i kërkuar nga Interpoli si kreu i një organizate kriminale të trafikut ndërkombëtar të drogës.

Lu paralajmëron ndryshime të mëdha në Shqipëri

Postuar në 30 Shtator, 2017 12:40

Ambasadori amerikan është shfaqur jo pak optimist me situatën si po shkojnë gjërat në Shqipëri.

Në një takim me të rinjtë në Rrëshen ai foli për ndryshime të mëdha që po vijnë për vendin tonë. Duke bërë për një paralelizëm mes Kalifornisë dhe Rrëshenit, Lu kërkoi nga të rinjtë që të këmbëngulin për liritë personale, ashtu siç ndodh në SHBA.

Mesazhi i SHBA për zgjedhjet!

Postuar në 25 Qershor, 2017 10:32

Ambasada e Shteteve te Bashkuara ne Tirane u ka bërë thirrje 3.4 milionë zgjedhësve shqiptarë të ushtrojnë  të drejtën e votës. Në një mesazh urimi në Facebook, ambasadori amerikan në Tiranë, Donald Lu, njoftoi se 34 ekipe të selisë diplomatike të SHBA-ve do të vezhgojnë votimin dhe numerimin në të gjithë vendin.

Fotolajm/Lu drekon me kreun e PD-së, Basha. Ambasada në mbrojtje të investimit të vet që quhet Reforma në Drejtësi

Postuar në 08 Mars, 2017 13:40

Protesta përfundon me negociatë. Pazari është vettingu i hedhur në erë nga procedurat parlamentare që mbeten pas edhe regjistrave të kooperativave bujqësore. Në çdo rast, duket se diplomacia po vihet në lëvizje, jo për krizën, por për të mbrojtur një reformë që është investim i saj e jo i këtij vendi. Pavarësisht demagogjisë. 

Pages

Subscribe to RSS - lu