lu

Lu dhe Vlahutin, emisarët e reformës në drejtësi. Kryeministri: Është edhe në interesin e BE-së

Postuar në 10 Maj, 2016 17:21

Dy ambasadorët aktivë në Tiranë, ai i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Lu dhe Romana Vlahutin e Bashkimit Europian, kanë marrë pjesë sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste. “Jemi në një udhëkryq të pazakonshëm”, tha Donald Lu, ndërkohë që Vlahutin, e cilësoi prezencën e tyre në mbledhje si pjesë të dialogut dhe jo shkelje të sovranitetit. Nga ana e vet, kryeministri Edi Rama, ka synuar ta arsyetojë si të dobishëm prezencën e ambasadorëve në mbledhjen e Grupit Parlamentar të PS-së, duke shtuar madje se reforma në drejtësi është interes edhe i BE-së.

Poshtërimi i klasës politike. Reagim vetëm nga një politikane femër

Postuar në 09 Maj, 2016 17:00

Sot mediat raportuan se në mbledhjen e Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike pati debate për shkak të pjesëmarrjes në të ambasadorit amerikan Donald Lu. Qarkulloi një informacion se Jozefina Topalli, ish-kryetare e Kuvendit dhe një politikane që nuk ndan të njëjtin qëndrim me Lulzim Bashën për mënyrën e sjelljes së opozitës, u përball me këtë të fundit.

Cila është axhenda e Bashës?

Postuar në 06 Maj, 2016 10:41

Lulzim Basha tha publikisht në emisionin "Opinion" se ambasadori amerikan është i mirëpritur në mbledhjen e grupit parlamentar të Partisë Demokratike. Kreu i opozitës shfaqet kështu me një predispozitë maksimale për të ndjekur axhendën amerikane sa i takon reformës në drejtësi.

Tani ambasadorët edhe në mbledhjet e partive

Postuar në 05 Maj, 2016 18:36

Marrëdhënia e Shqipërisë dhe shqiptarëve me të huajt e në veçanti me ambasadorët po merr një trajtë denigruese falë mungesës së dinjitetit që po tregon klasa politike në drejtimin e vendit. Ata do të jenë të pranishëm tashmë edhe në mbeledhjet e grupeve parlamentare në një përpjekje për të shtuar presionin e votimit të reformës në drejtësi.

Reforma në drejtësi kalon nga zyra e Berishës

Postuar në 03 Maj, 2016 16:27

Donald Lu është i ndërgjegjshëm për rolin e Sali Berishës dhe ndikimin që ai ka në Partinë Demokratike. Vetëm kështu mund të shpjegohen takimet e tij të shpeshta me ish-kryeministrin. Zyra e ish-kryetarit të Partisë Demokratike përcolli një njoftim lidhur me temën e takimit me ambasadorin amerikan. "Ish kryeministri prof. dr Sali Berisha priti në një takim ambasadorin amerikan zotin Donald Lu, me të cilin diskutoi gjërësisht për problemin e refoprmës në drejtësi, prespektivën e kësaj reforme.

Përshëndetja e LU për arrestimin e Shullazit dhe një porosi

Postuar në 20 Prill, 2016 19:20

Arrestimi dhe mbajtja në burg e Emiljano Shullazit është përshëndetur edhe nga ambasadori Amerikan, Donald, i cili  kërkoi një hetim të pavarur, ndryshe nga sa ka ndodhur në të kaluarën me procedimet penale ndaj 38 vjeçartit. “Vitin e funidt kemi pare arrestimin dhe hetimin e  gjyqtareve, parlamentareve dhe ish ministrave  dhe tani arrestimin e te dyshuarit si bos i krimit, Emiljano Shullazi. Ne i pershendesim keto hapa pozitiëv dhe shpresojme qe keto raste te ecin perpara ne menyre te pavaruar”- deklaroi ambasadori amerikan gjatë një konference të Dhomës Amerikane të Tregëtisë.

Opozita komunikon vetëm me Donald Lu

Postuar në 30 Mars, 2016 10:52

Ai që mund të ulë sërish palët në tryezë për reformën në drejtësi është vetëm abasadori amerikan Donald Lu, i cili për momentin nuk ndodhet në Shqipëri. Me një mision pajtimi ka ardhur në Tiranë edhe Komisioneri i Zgjerimit Johanes Hahn, të cilit i ishte premtuar votimi i reformës në drejtësi para se të mbërrinte në kryeqytetin shqiptar. Por kushtet e opozitës kanë hedhur në erë konsensusin e brishtë dhe pikëpyetjet mbi një afrim të mundshëm janë të shumta. Kjo pasi opozita ka mbyllur çdo kanal komunikimi me palën tjetër dhe për këtë çështje ka konsultim vetëm me partnerët ndërkombëtarë.

Nisin bisedimet e "paqes", tjetër fitore në tavolinë për opozitën

Postuar në 19 Mars, 2016 10:06

Me ndërmjetësimin e ambasadorit amerikan, maxhoranca dhe opozita kanë arritur marrëveshjen për t’u ulur në tryezën e Reformës në Drejtësi dhe për të diskutuar mbi opinionin final të Komisionit të Venecias.
Palët gjetën dakordësinë që të jenë ekspertët e huaj ata që do të sqarojnë paqartësitë për aplikimin e çështjeve teknike të shprehura nga Komisioni i Venecias.
Ndërkohë që për sa u takon çështjeve të mbetura pezull nga “Venecia” edhe pas raportit final të miratuar në 14 mars, palët politike do të ulen në tryezën e reformës për të gjetur konsensus mes tyre.

“Reforma në drejtësi, interes parësor i SHBA-së në Shqipëri. Shpresojmë se do të ketë largime të tjera nga politika”

Postuar në 27 Janar, 2016 18:47

Reforma në drejtësi është interesi parësor i SHBA-së në Shqipëri. Kështu thotë në një intervistë për “Zërin e Amerikës”, ambasadori amerikan Donald Lu, që shton se ka besim se në pranverë parlamenti do ta miratojë atë.

Zëri i Amerikës: Ju jeni angazhuar fuqimisht për të punuar nga afër me politikanët shqiptarë për gjetjen e zgjidhjeve të shumë çështjeve të rëndësishme dhe të komplikuara. Si kanë qenë këto marrëdhënie, të lehta, të vështira, apo frustruese?

A mund ta ndryshojë nenin 177 trysnia e SHBA-së dhe e BE-së?

Postuar në 15 Janar, 2016 01:17

Kushtetuta e Shqipërisë, në bazë të nenit 177 të saj, mund të ndryshohet vetëm në qoftë se të paktën 2/3 e parlamentarëve bien dakord për ndryshimin e saj. Ata, po të duan, ndryshimin mund t’ia paraqesin sovranit popull për miratim në një referendum, ose thjesht e fusin në fuqi menjëherë pas dekretimit nga Presidenti i Republikës.

Pages

Subscribe to RSS - lu