lu

Heshtja e (këtyre) ambasadorëve për protestën është veprim i logjikshëm...

Postuar në 25 Shkurt, 2017 16:18

Pohimi nga kreu i Antimafies italiane për trefishimin e sipërfaqes së kultivimit të drogës ka nxjerrë në pah një problem serioz edhe sa i përket disa ambasadorëve në Tiranë. Duke patur një rol jo të vogël, ambasadorët, sidomos dyshja Lu-Vlahutin, kanë ndikuar jo pak në klimën e proceseve politike.

Berisha thotë se Lusë i është tërhequr vërejtje për çështjen "Bankers": Qëndrime personale

Postuar në 21 Shkurt, 2017 21:57

Ish-kryeministri Sali Berisha ka lëshuar një seri akuzash direkte ndaj ambasadorit amerikan në Tiranë Donald Lu. I ftuar në studion e News24, Berisha ka deklaruar se axhenda e Lu në shumë raste është personale dhe se për këtë arsye i është tërhequr vërejtja në Departamentin e Shtetit.

Ambasada e SHBA ndryshon tonin: Reforma në drejtësi, me mbështetjen e Ilir Metës

Postuar në 14 Shkurt, 2017 15:47

Janë ulur tonet mes kreut të Kuvendit Ilir Meta dhe ambasadës amerikane në Tiranë. Pas një takimi të zhvilluar sot mes Metës dhe ambasadorit amerikan, selia diplomatike në Tiranë ka shpërndarë këtë njoftim:

Rama nxjerr Topin: Lu nuk e ka personale me Llallën

Postuar në 13 Shkurt, 2017 11:52

Një partie "djathtë" e frymezuar nga idetë majtiste të Edi Ramës i shtohet debatit mbi përplasjen e ambasadorit amerikan Donald Lu me Prokurorin e Përgjithshëm, Adriatik Llalla. është Bamir Topi, politikani që nga nënkryetar i PD-së u bë president dhe tani po gjen mea culpa tek Partia Socialiste dhe Edi Rama. Gjithsesi fushat nuk janë të ndara dhe siç thotë Topi llogaritë matematike i dalin mirë po të jetë në koalicion me Partinë Socialiste.

Miqtë e fuqishëm të Edi Ramës - një karrierë që po mbështetet me çdo çmim

Postuar në 13 Shkurt, 2017 09:40

Përplasjet e fundit mes Prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla dhe ambasadorit amerikan Donald Lu, vijojnë të tërheqin vëmendjen mediatike në botë. Pas Ëashington Times që u cilësua si gazetë e dorës së dytë, sot një hapësirë kësaj përballjeje i lë edhe gazeta New Europe, e cila publikohet në Bruksel. Gazeta është e njohur dhe ajo e ka trajtuar situatën në Shqipëri në kontekstin e një korrupsioni që po konvertohet në ndihmë politike për Edi Ramën, kryeministrin e Shqipërisë.

Po sikur Llalla të marrë shtetësi amerikane, cilin nga këta amerikanë do të zgjidhnit?

Postuar në 10 Shkurt, 2017 13:37

Shkrimi i djeshëm në Washington Times, gazeta e dytë në Washington, ka pështjelluar Tiranën zyrtare dhe rojtarët e dritave të qeverisë. Ndonëse është një shkrim nga ata që duket se janë të lobuar për t’u botuar, sërish mendimi se një gazetë amerikane riprodhon të njëjtat akuza që ka sot Ilir Meta dhe Sali Berisha për Donald Lu, ka infektuar fillimisht apologjetët e ambasadorit amerikan. I pari në listë është padyshim Spartak Ngjela, statuset në Facebook të të cilit janë manifestime depresioni dhe deliri të programuara për t’u përcjellë si avokati serioze.

Lobimi/Donald Lu, në faqet e Washington Times me etiketën “sorosian”. Akuzohet se po destabilizon Shqipërinë

Postuar në 09 Shkurt, 2017 23:14

Sjellja e ambasadorit amerikan në Tiranë, Donald Lu, në raport me politikën shqiptare është trajtuar sot në një artikul të gazetës së dytë të Washingtonit, Washington Times. Autori L.Todd është kontributor i rregullt në këtë gazetë dhe ai sugjeron për lexuesin amerikan se Lu me qëndrimet e tij po destabilizon Shqipërinë.

Z.Lu është duke destabilizuar Shqipërinë duke përcaktuar fituesit dhe humbësit

SHBA - Shqipëri, a do të jenë më të njëjtat raporte?

Postuar në 08 Shkurt, 2017 14:10

Cila është marrëdhënia e SHBA-së me Shqipërinë pas fitores së Donald Trump? Kjo nuk është një pyetje që merr për bazë spekullimet keqdashëse, por fakte publike e politike që lidhen së pari me qëndrime të kryeministrit shqiptar, Edi Rama. Tashmë është bërë e njohur se ky i fundit u bë pjesë e fushatës elektorale në SHBA me disa deklarata të personalizuara ndaj Trump, që sot është presidenti i këtij vendi. Pak ditë më parë, kryeminstri deklaroi se ai ka “sulmuar kandidatin por jo presidentin”, me të cilin nuk ka kontakte.

Zbardhet keqkuptimi Meta-Lu, ndryshon pazari PS-LSI

Postuar në 06 Shkurt, 2017 23:59

Nuk ka asnjë përplasje politike mes ambasadorit amerikan, Donald Lu dhe kryetarit të kuvendit Ilir Meta dhe  aq më tepër mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Të paktën këtë version jep Ilir Meta që thotë se qëndrimet e ambasadorit amerikan mund të jenë provokuar nga dezinformimi që i është bërë diplomatit amerikan nga njerëz brenda mazhorancës.

Zëdhënësi në Detyrë i Departamentit të Shtetit: Lu, në Tiranë për politikat dhe synimet e ShBA

Postuar në 04 Shkurt, 2017 00:42

Në të njëjtën ditë që ka folur për ambasadorin amerikan në Maqedoni, zëdhënësi në detyrë i Departamentit amerikan të Shtetit, Mark Toner, ka folur edhe për Donald Lu. Ai është pyetur nga Zëri i Amerikës, një media e cila ende nuk është prekur nga ndryshimet politike që vijnë nga Shtëpia e Bardhë. Pak ditë më parë mediat në SHBA folën për një “inkursion” të stafit të Trupmp në VOA, duke shtuar zërat se do të ketë ndryshime në funksion të politikave të Trum.

Pages

Subscribe to RSS - lu