lu

Fotolajm/Promovimi i një biznesi pas fasadës së promovimit të qytetit pa makina

Postuar në 31 Gusht, 2018 13:13

Erion Veliaj ka pasuruar vitrinën e tij me rekuizitën e vjetër të tregëtuar në Tiranë. Synimi? 40 lekë/20 minuta= 2 lekë për minutë. Shumëzim me 4000 biçikleta shumëzim për 60 minuta(mesatarja arbitrate e përdoimit ditor për njësi) = 4 800 mijë lekë/ditë. Shëndet e të mira! Lali punon mirë me lapsin. 

PS: Shiko nëntitullin:)

O delet e Shqipërisë dhe ti o Kokosh i Gjatë...(lamtumira e Donald Lusë)

Postuar në 10 Korrik, 2018 22:37

Video humoristike e përgatitur nga Çmendina Dublim:

Mrojtje e hapur për Xhafën nga ambasadori Lu

Postuar në 07 Qershor, 2018 18:30

Opozita do ta interpretonte si takim të ambasadorit amerikan me vëllain e një trafikanti droge, vizitën në zyrë dhe më pas lëvizjen me të njëjtën makinë të Donald Lu-së dhe Fatmir Xhafës. Në gjuhën politike vizita të tilla përkthehen në mesazhe të qarta mbështetje për atë që shfaqet në krah të ambasadorit.

Happy End!

Postuar në 13 Maj, 2018 14:51

Reagimi i ambasadës amerikane për arrestin e Shtëpisë së Saimir Tahirit kaloi pa shumë vëmendje, por në thelb ai parathotë një happy end për ish-ministrin e Brendshëm, i cili pret mesa duket pret vetëm fundin e skenarit të parashikuar për të. Siç thotë ambasada amerikane, gjykimi do të jetë i drejtë për një çështje korrupsioni, siç e cilëson ajo çështjen në ngarkim të ish-ministrit të Beendshëm.

Ambasadori amerikan i liston të gjithë përveç Tom Doshit

Postuar në 04 Maj, 2018 11:10

Sot ambasadori amerikan Donald Lu ka marrë pjesë në një aktivitet të shoqërisë civile ku ka folur  për çështjen “Tahiri”. Ai ka përmendur  sukseset e dekriminalizimit duke renditur emrat e personave që sipas tij tani janë jashtë jetës publike. Por z. Lu ka “harruar” të përmendë Tom Doshin, deputeti të cilit pak ditëm më parë Departamenti Amerikan i Shtetit i ndaloi hyrjen në ShBA. Më poshtë deklarata e Lu: 

Dy ditë para protestës, ambasada amerikane thirrje qytetarëve amerikanë: Bëhuni pjesë e saj

Postuar në 25 Janar, 2018 18:32

Dy ditë përpara zhvillimit të protestës së parlajmëruar nga opozita shqiptare, ambasada amerikane në Tiranë ka shpërndarë një mesazh për shtetasit amerikanë në Shqipëri. Në ndryshim nga praktika e deritanishme, ambasada u sugjeron qytetarëve amerikanë që të jenë pjesë aktive e saj, si vëzhgues apo si pjesëmarrës.

Ambasada siguron se protesta nuk paraqet asnjë rrezik dhe se për këtë ka marrë garanci nga Luli, kryetari i PD-së dhe organizatori i saj.

Donald Lu: Pse po vonohet kapja e kokave të krimit

Postuar në 23 Janar, 2018 20:10

Personazhi që kishte lajmëruar arrestimin e peshqve të mëdhenj në Janar ka dhënë arsye pse po vonohet kapja e tyre. Në një reagim të publikuar nga Zëri i Amerikës, ambasadori amerikan Donald Lu, e lidh këtë handikap me “mosmarrëveshjet lidhur me Prokurorin e Përgjithshëm, për mbështetjen e ligjeve të mira dhe për të ofruar burimet që policia dhe prokuroria të kapë kokat e krimit të organizuar”.

Pikëpyetje edhe mbi shumicën nëse do reformën në drejtësi

Postuar në 18 Janar, 2018 11:02

“Në të vërtetë, ka politikanë në shumicë dhe në opozitë që nuk duan që reforma në drejtësi të ketë sukses”. Ky është konstatimi i ambasadës amerikane në Tiranë, lidhur me atë që po ndodh me reformën në drejtësi. I pyetur nga gazeta “Dita” ambasadori Lu nuk ka treguar qasje as ndaj qeverisë dhe as ndaj opozitës, por ka treguar se sherri dhe konflikti në fakt u shërben të dyja palëve.

Oferta e Lu për Tahirin dhe eksperienca me ekspertë amerikanë

Postuar në 13 Janar, 2018 10:34

Hetimi për Sajmir Tahirin nuk është një proces që po ngjall besim dhe ashtu si shumë çështje të tjera ka marrë vëmendjen e ambasadës amerikane, e cila kërkon të përfshihet direkt në hetime. Interesin amerikan e ka shprehur ambasadori Donald Lu, pas një takimi me ministrin e Brendshëm, Fatmir Xhafaj.

Gënjeshtari dhe teatrali Lulzim Basha!

Postuar në 26 Dhjetor, 2017 23:21

Lulzim Basha, i cili sot është në rolin e kryetarit të partisë më të madhe të opozitës dhe supozohet të kundërshtarit numër një të kryeministrit, vijon të luajë me konseguencë teatrin e tij të gënjeshtrës lidhur me krizën që sipas tij shkaktoi zgjedhja a kryeprokurores së Përgjithshme të Përkohshme. 

I pyetur në emisionin "Top Story" nëse për çështjen e kryprokurores së përkohshme ka patur një investim apo ndërmjetësim nga ambasada amerikane, Lulzim Basha e mohoi një gjë të tillë.

Pages

Subscribe to RSS - lu