isis

Arrestohet barezi islamik Nicola - Isa. Sgarbi: Kjo ndodh kur zëvendëson orekietet me qebapin

Postuar në 08 Korrik, 2020 20:11

Në Itali është arrestuar një 38 vjeçar nën akuzën e propagandimit të ideve radikale të ISIS. Nicola Ferrara me origjinë nga Bari, rezident në Milano, është konvertuar në Islam dhe quhej Isa. Nicola i kthyer në Isa aderonte në drejtimin salafit të Islamit dhe në vitin 2001 kishte qenë pjesë e një misioni paqeruajtës në Shqipëri. Ai propagandonte ndër të tjera se koronavirusi është një krijim i Allahut, një ndëshkim. 

A e dinte Turqia ku fshihej Al Baghdadi?

Postuar në 01 Nëntor, 2019 14:12

 

Ndërsa analistët e inteligjencës amerikane shqytojnë dokumentet elektronike dhe letrat e kapura fundjavën e kaluar në vendin ku strehohej Abu Bakr al-Bagdadi, pyetja më e rëndësishme që ngrihet në mendjet e tyre është: Si ia doli lideri i Shtetit Islamik të gjente strehim në një provincë siriane të siguruar nga ushtria turke dhe forcat e tyre?

Këshilltari për sigurinë i Kryeministrit: Kampi i luftëtarëve të ISIS, lajm i rremë i përhapur nga LSI-ja

Postuar në 15 Qershor, 2018 21:28

Këshilltari për Sigurinë i kryeministrit Edi Rama, ka deklaruar gjatë një interviste për TemaTv se lajmi për krijimin e një kampi për luftëtar të ISIS që janë kthyer nga Siria është i rremë dhe është përhapur nga përfaqësues të Lëvizjes Socialiste për Integrim.

Akuza: Sulmet e tetorit 2015 në Ankara, u kryen nga ISIS me kërkesë të partisë së Erdogan

Postuar në 11 Qershor, 2018 14:12

Një portal lajmesh turk, Ahval, ka lëshuar akuza shumë të rënda ndaj presidentit turk Reçep Tayyip Erdogan dhe partisë së tij, AKP. Në një lajm të publikuar në datën 10 qershor, Ahval, pretendon se disponon një kopje të një raporti shumë sekret të Qendrës së Analizës së Inteligjencës së BE-së, EUINTCEN, sipas të cilit atentatit vetëvrasës i 10 tetorit 20015 në Ankara, u krye nga kamikazë të Shtetit Islamik të udhëzuar dhe kërkuar nga partia e Erdogan.

Ish-Shefi i SHIU-t me shifra personale

Postuar në 09 Qershor, 2018 18:45

Nëse duam të kuptojmë se çfarë individësh drejtojnë institucionet shqiptare, mjafton të dëgjojmë ata që kur janë në detyrë hiqen dhe shiten si të depolitizuar. Kujtojmë këtu përballje tpublike të këshilltarit të Presidentit, Piro Ahmetaj, apo edhe qëndrimet e ish-shefit të Shtabit të Ushtrisë, Xhemal Gjunkshi, aktualisht deputet i Partisë Demokratike. Militantë politikë që dëshirojnë të afirmohen me deviza gjoja ideologjike ndonëse në detyrë janë për të tjera cilësi.

ISIS ka humbur territore, por jo fitimet

Postuar në 27 Janar, 2018 22:27

Teksa Shteti Islamik humbi një nga fshatrat e tij të fundit në Irak, Brett McGurk, i dërguari i posaçëm i SHBA-së në koalicionin që luftoi ISIS shkruajti në në Tëitter se kalifatit "të rremë"po i vjen fundi". Është e vërtetë se Shteti Islamik ka humbur pjesën më të madhe të territorit të të tij i cili në në vitin 2014 përfshinte rreth një të tretën e Irakut dhe gjysmën e Sirisë.

Ushtria e ISIS u mund, por metastazat e frikës ekzistojnë

Postuar në 27 Dhjetor, 2017 20:01

2017 ishte viti i fitores mbi Shtetin Islamik, i cili ka humbur pothuajse të gjithë territoret e "kalifatit" në Siri dhe Irak, megjithatë, ekspertët thonë se organizata mbetet ende një kërcënim. Në orët e para të vitit 2017 një i ri Uzbek, i cili u deklarua si "ushtar i kalifatit", hapi zjarr me një kallashnikov në një klub nate në Stamboll, duke vrarë 39 persona.

Gjendet në tunelet e Mosulit 16-vjeçarja gjermane

Postuar në 19 Korrik, 2017 12:37

Para rreth një viti, një 16 vjeçare nga Gjermania, filloi të flasë në internet me rekrutues të Shtetit Islamik.  Përqafoi Islamin, filloi të mësojë arabishten, u vesh me burkën muslimane dhe mori me vete Kuranin.  Vajza flokëverdhë me sy me ngjyrë, Linda Ventsel nga qyteti i vogël Poulsnitz, u betua për besnikëri ndaj al-Baghdadi dhe u bë një  prej të rejave europiane të rrjeshtuara në radhët e ISIS.

Reuters: Al - Baghdadi, me shumë gjasa është gjallë

Postuar në 17 Korrik, 2017 10:14

Agjencia “Reuters” raporton sot se kreu i Shtetit Islamik, Abu Bakr al - Baghdadi ka shumë gjasa të jetë gjallë. Agjencia citon një zyrtar të lartë kurd të kundërterrorizmit sipas të cilit ka të dhëna se al-Baghdadi është gjallë dhe ai ndodhet në jug të qytetit sirian të Raqqas.

Baghdadi është përfundimisht gjallë. Ai nuk ka vdekur. Kemi informacione se është gjallë. Ne besojmë 99% se ai është gjallë”, citon “Reuters” zyrtarin kurd Lahur Talabany.

ISIS humbet edhe Mosulin (Foto)

Postuar në 09 Korrik, 2017 12:41

Autoritetet irakiane janë duke u përgatitur për të shpallur një tjetër fitore të madhe. Suksesin e operacionit për rimarrjen e Mosulit, qyteti i dytë më i madh të vendit, i cili ka qenë nën kontrollin e xhihadistëve të Shtetit Islamik. Duke folur për AFP, gjenerali amerikan Robert Softz tha nga Bagdadi se: "Njoftimi është i pashmangshëm. Nuk mund të them nëse do të jetë sot ose nesër, por unë mendoj se do të jetë shumë shpejt." Sipas gjeneralit, xhihadistët janë duke luftuar deri në vdekje në një  perimetër të vogël në zemër të qytetit të vjetër, në afërsi të lumit Tigër.

Pages

Subscribe to RSS - isis