isis

Kërcënimi i ri i ISIS: Do vrasim çdo hebre në botë (Video)

Postuar në 24 Tetor, 2015 08:56

Një video shqetësuese, e postuar nga Shteti Islamik, kërcënon se ata do vrasin çdo hebre, kudo që të jetë në botë. Grupi terrorist e ka postuar videon në YouTube. Një militant me maskë deklaron se “nuk do të lëmë asnjë izraelit jo vetëm në Jerusalem, por në mbarë botën”.“Ne do e zhdukim këtë sëmundje në mbarë botën”, thoë militanti. Ky paralajmërim vjen pas një seri sulmesh në Jerusalem nga palestinezët. “Shumë shpejt nuk do ketë asnjë izraelit në Jerusalem”, paralajmëron ISIS.

Hakeri kosovar, 3 vjet spiunazh kundër amerikanëve

Postuar në 20 Tetor, 2015 09:00

Hakeri kosovar Ardit Ferizi  i arrestuar me 14 tetor ne Malajzi kishte kryer prej tre vjetësh sulme kibernetike kundër institucioneve dhe kompanive në Shtetet e Bashkuara, Izrael, Serbi, Greqi, Ukrainë dhe vende të tjerë dhe ua kishte dorëzuar ato Shtetit Islamik.

Gazeta kosovare “Zëri” kanë publikuar dokumentin e hetuesve të FBI-së prej 22 faqesh, ku paraqitet aktivitetit i Ferizit si lideri i grupit Hakerat e Kosovës.

Ferizi ka mundur të përfitojë edhe para dhe mjete me vlerë nga individë dhe kompani amerikane, të hakeruara prej tij.

A po “lënë leshtë” terroristët në Siri pas mbërritjes së rusëve?

Postuar në 19 Tetor, 2015 23:56

Britanikja Daily Mail ka bërë një raportim, në fakt të “mirëkuptueshëm”, lidhur me terroristët e ISIS-it. Grupe luftëtarësh, thotë Daily Mail, po lënë mjekrat në fushëbeteja si pasojë e frikës nga sulmet ruse kundër tyre në Siri. Për këtë janë publikuar edhe fotografi që besohet të jenë realizuar afër Alepit, ku shihen togje “mjekrash”.

Siri, Rusia nga ajri Irani nga toka

Postuar në 15 Tetor, 2015 03:30

Në Siri duket se po lufton e gjitha bota. Fushata ajrore ruse, pason atë amerikane. Po kështu francezët dhe britanikët kanë deklaruar se do të godasin, teksa Turqia prej disa vitesh është e implikuar direkt në konflikt për shkak të çështjes kurde dhe ambicies së Erdogan për të rrëzuar presidentin sirian Bashar al – Assad.

ISIS deklaron nisjen e luftës së shenjtë ndaj Rusisë

Postuar në 13 Tetor, 2015 21:35

Shteti Islamik ka qenë një nga objektivat kryesore të fushatë ajrore ruse në Siri dhe në Irak. Kjo konfirmohet formalisht edhe sot teksa zëdhënësi i ISIS, Abu Mohammad al-Adnani, i ka bërë thirrje rinisë myslimane në botë që të nisin luftën e shenjtë ndaj Rusisë. Lajmi përcillet fillimisht nga agjencia “Reuters”.

Al-Baghdadi është plagosur gjatë sulmeve ruse

Postuar në 12 Tetor, 2015 14:17

Agjencia shtetërore ruse e lajmeve “Sputnik” shkruan se kalifi që drejtoj Shtetin Islamik, Abu Bakr al-Baghdadi është plagosur gjatë sulmit të fundit ajror. Dy ditë më parë u njoftua se një konvoj i ISIS ku ndodhej edhe ai u godit dhe dyshohej se mes viktimave mund të ishte edhe Al-Baghdadi. Por sot burime në terren flasin se ai është plagosur dhe ndodhet në spital në Al-Qaim, në veriperëndim të Irakut, i cili ruhet nga trupat e ISIS.

Ende jozyrtare: Goditet konvoji ku ndodhej Abu Bakr al Baghdadi

Postuar në 11 Tetor, 2015 14:45

Mediat ndërkombëatre raportojnë se një konvoj mjetesh dhe trupash i Shtetit Islamik është goditur nga forcat irakene në perëndim të Anbarit. Ka disa raportime të pakonfirmuara se konvoj ishte edhe kreu i ISIS-it, Abu Bakr al Baghdadi, për të cilin nuk jepet një version zyrtar nëse është gjallë apo ka vdekur. Sipas përfaqësuesve ushtarakë irakenë, konvoji i Abu Bakr al Baghdadit ishte drejtuar për në Karabla ku do të mbahej një takim i komndantëve të ISIS.

Kërkesë edhe nga Iraku për ndërhyrje ruse kundër ISIS. Propozohet krijimi i një komande ruso-siriano-irano-irakiane

Postuar në 08 Tetor, 2015 01:08

Situata në Lindjen e Mesme shkon edhe më tej drejt ndërlikimit. Pas Sirisë, është Irakua që po mendon të kërkojë zyrtarisht ndihmën e Rusisë për goditjen e militantëve të Shtetit Islamik. Këta të fundit kontrollojnë një pjesë të territorit iraken në veri dhe në perëndim dhe para disa muajsh iu afruan edhe Bagdadit. “Ne mund të detyrohemi të kërkojmë nga Rusia të ndërhyjë nga ajri edhe në Irak.

Vazhdon rrënimi, ISIS prish Harkun e Triumfit në Palmira

Postuar në 05 Tetor, 2015 16:18

Militantët e ISIS kanë shkatërruar edhe Harkun ikonë të Triumfit në Palmira, i fundmi ndër thesaret kulturore botërore që xhihadistët kanë shfarosur në qytetin e famshëm. Raportimi vjen nga autoritete sirianë që I citon Reuters.

Harku monumental 1800 vjeçar u hodh në erë të dielën, kanë pohuar dëshmitarë okularë për drejtorinë sirianë të Antikiteteve dhe Muzeumeve. ISIS ka shtënë në dorë qytetin antik në muajin maj dhe që atëherë kanë shkatërruar shumë objekte muzeale, si dhe kanë ekzekutuar ekspertin e antikitetit që kujdesej për to.

Kadirov deklaron se çeçenët janë të gatshëm të luftojnë kundër ISIS-it

Postuar në 02 Tetor, 2015 13:58

Agjensia italiane e lajmeve ANSA raporton se lideri çeçen, Ramzan Kadirov ka premtuar dërgimin e trupave të vendit të tij në Siri për të luftuar kundër ISIS-it. “Unë kërkoj të na lejojnë të shkojmë për të marrë pjesë në operacionet speciale”, deklaroi Kadirov duke saktësuar se për këtë veprim duhet autorizimi i presidentit Vladimir Putin. “Si mysliman, si çeçen dhe si patriot rus deklaroj se në vitin 1999, kur republika jonë ishte në dorë të këtyre djajve që ekzistojnë edhe sot, ne u betuam mbi Kuran se do të luftonim gjithë jetën tonë kundër tyre, kudo që të gjendeshin”, theksoi Kadirov.

Pages

Subscribe to RSS - isis