isis

Media, rol strategjik në përballjet e sotme Perëndim-Lindje*

Postuar në 27 Dhjetor, 2016 16:49

Zyra Federale për Migracionin dhe Refugjatët në Gjermani e përkufizon kështu migracionin:

Migracioni ndodh kur një person ndryshon vendndodhjen e rezidencës së zakonshme. Migracioni ndërkombëtar ndodh kur kjo lëvizje zhvillohet përmes kufijve kombëtarë”.

Lufta Hibride është përkufizuar nga Parlamenti Europian si më poshtë:

Luftë Hibride është situata në të cilën një vend përdor në mënyrë të qartë forcat e armatosura kundër një vendi tjetër apo një aktori joshtetëror, si masë shtesë e mënyravë te tjera(ekonomike, politike dhe diplomatike)”.

Akuzat për lidhje me ISIS – False. CIA i kërkon falje Ankarasë zyrtare

Postuar në 19 Dhjetor, 2016 12:09

Shërbimi sekret amerikan – CIA – ka kërkuar falje me shkrim ndaj Turqisë për “deklarimet false” sipas të cilave Ankaraja zyrtare ishte e implikuar në kontrabandën e naftës me ISIS. Lajmi publikohet nga “Daily Sabah” e cila referon burime diplomatike turke. Sipas gazetës CIA dhe sekretari i Departamentit të Shtetit, John Kerry, i kanë kërkuar falje Turqisë, pas një raporti që kjo e fundit ka prezantuar përmes të cilit provonte se akuzat për përfshirje në lidhje kontrabande me ISIS, ishin të pabaza.

Raporti i BE: Rreth 1 700 luftëtarë të ISIS ndodhen në Europë

Postuar në 08 Dhjetor, 2016 10:21

Shumë pikëpyetje ngre raporti i publikuar nga Bashkimi Europian se rreth 1700 luftëtarë të Shtetit Islamik janë kthyer në Europë. Në të njëjtën raport theksohet mundësia që ata të marrin urdhëresa për kryerjen e akteve terroriste në vendet ku strehohen.
Raporti bën fjalë për një numër prej 5 mijë europianësh që iu bashkuan Shtetit Islamik gjatë konfliktit në Siri dhe Irak, por ajo që mbetet e paqartë është nëse këta persona janë nën vëzhgim nga autoritetet e sigurisë në Europë.

Valë e re terrorizmi pritet të godasë Europën

Postuar në 03 Dhjetor, 2016 09:55

Vendet europiane mund të përballen me sulme terroriste të militantëve të Shtetit Islamik. Alarmi vjen nga Europol.Përmes një raporti të bërë publik të premten, Europol paralajmëron  se gjithnjë e më shumë luftetarë të huaj po tentojnë të vijnë në Europë dhe disa dhjetëra sulme mund të jenë gati. Taktikat e reja te shtetit islamik, mund të jenë që nga makinat bombë deri tek rrëmbimet e njerëzve.

Shënohet sulmi i parë xhihadist kundër Izraelit

Postuar në 28 Nëntor, 2016 09:41

Xihadistët e ISIS kanë ndërmarrë sulmin e parë kundër Izraelit. Katër militantë të shtetit islamik në tentativë për të kaluar kufirin nga Siria, kanë hapur zjarr mbi ushtarët izraelitë.

Assad: I gatshëm të bashkëpunoj me Trump kundër terrorizmit, jemi partnerë natyralë

Postuar në 16 Nëntor, 2016 12:14

Presidenti Sirian, Bashar Al Assad, ka folur për herë të parë pas zgjedhjes se Donald Trump, në krye të Shtëpisë së Bardhë. Ai tha se  do të presë nëse presidenti i ri amerikan do t’i ndryshojë politikat amerikane për Sirinë, tha Assad në një intervistë për një televizion portugez.  “Jam i gatshëm të bashkëpunoj me të në zhdukjen e terrorizmit në Siri”, deklaroi presidenti sirian.

Megjithë deklaratat premtuese të Donald Trump gjatë fushatës se do të luftoje ekstremistët islamikë ne Siri, Assad është treguar skeptik për mbajtjen e premtimit nga ana e Trump.

Antiterrori i Shkodrës ndalon 4 bashkëpunëtorë të ISIS

Postuar në 05 Nëntor, 2016 17:24

Katër persona të dyshuar si rekrutues të Shtetit Islamik u ndaluan në Shkodër. Ndalimi i tyre u bë pasi këta shtetas dyshohen se në bashkëpunim me njëri-tjetrin dhe shtetas të tjerë jashtë vendit, propagandonin nxitjen e urrejtjes, rekrutimin e personave për të shkuar në Siri përkrah organizatës terroriste ISIS, mbështesnin me logjistikë e financime këtë organizatë terroriste, si dhe mund të udhëtonin në zonat e konfliktit në vendet e Lindjes së Mesme.  

Intervista e Assange: Hillary Clinton dhe ISIS financohen nga të njëjtat para, Trump nuk ka me vete elitat (video)

Postuar në 04 Nëntor, 2016 14:21

Julian Assange ka dhënë një intervistë për gazetarin australian John Pilger, si pjesë e një dokumentari, që pritet të publikohet së shpejti. Ndërkohë, në një pjesë të shkëputur nga kjo intervistë, Assange deklaron se Hillary Clinton është financuar nga të njëjtat para, që financojnë edhe grupin terrorist të ISIS.

SHBA dhe Iraku nisin ofensivën për marrjen e Mosulit nga ISIS, xhihadistëve u lihet shteg për të kaluar në Siri (Video)

Postuar në 17 Tetor, 2016 09:31

Operacionin e vështirë për marrjen e Mosulit ka shpallur kryeministri i Irakut  Haider al-Abadan, duke synuar likujdimin e ISIS me ndihmën edhe të forcave amerikane. Pentagoni e ka përshëndetur këtë vendim duke deklaruar se Shtetet e Bashkuara janë krenare që janë përkrah aleatëve të tyre irakienë. Në operacion do të marrin pjesë edhe militantë kurdë dhe milicia shiite.

SHBA ndërpret bisedimet me Rusinë për luftën në Siri. Lajme edhe për helmimin e Abu Bakr al-Baghdadi

Postuar në 03 Tetor, 2016 23:53

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë njoftuar sot ndërprerjen e bisedimeve dypalëshe me Rusinë të nisura për t’i dhënë një zgjiedhje konfliktit në Siri. Vendimi është bërë i njohur nga zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, John Kirby sipas të cilit “ky nuk ishte një vendim i lehtë për t’u marrë”.

Pages

Subscribe to RSS - isis