gjoba

Pas gjobës, Jack Ma pasurohet me 2 miliardë dollarë brenda një dite

Postuar në 13 Prill, 2021 14:48

 

Gjoba që shteti kinez i vuri sipërmarrësit Jack Ma është reflektuar në favor të tij në bursë. Aksionet e kompanisë Alibaba në Hong-Kong u rritën menjëherë me 6 %, ndërkohë që në bursën amerikane rritja është 9%, më e madhja në pothuajse katër vjet.

Sipas Indeksit të Miliarderëve nga Bloomberg, vlera neto e Ma u rrit me 2.3 miliardë dollarë për të arritur 52.1 miliardë dollarë. Ai aktualisht është njeriu i 25-të më i pasur në bot, dhe i treti në listën e më të pasurve të Kinës.

Antitrusti në Kinë, gjobë 2.7 mld$ Alibaba-s së Jack Ma

Postuar në 10 Prill, 2021 18:28

Autoritetet kineze ka gjobitur me 2.75 miliardë dollarë për shkelje të ligjeve të konkurencës në treg grupin e mirënjohur Ali Baba Group Holding Ltd. Gjoba përbën 4% të të ardhurave vjetore të brendshme të kompanisë së drejtuar nga Jack Ma. Agjencia “Reuters” ka nënvizuar se gjoba në fjalë njofton një erë të re në sjelljen e Kinës ndaj gjigandëve të teknologjisë pasi vitesh me një qasje liberale.

Çështja "Becchetti": Opozita duhet ta kishte bërë ndërkombëtare

Postuar në 05 Prill, 2021 17:37

Çështja “Beketi”, e cila do t’i kushtojë shqiptarëve 110 milionë euro sipas gazetarit Arian Çani duhej të ishte bërë ndërkombëtare nga opozita që kërkon të vijë në pushtet pas 25 prillit. I ftuar në studion e MCN TV, Çani shtoi se kjo çështje është një turp i madh, ndërkohë që “Rama tani po kalëron i qetë”.

Intervista e plotë e Arian Çanit për MCN TV:

Gjobë rekord në Rusi për ndotje mjedisore. Kompania "Norilsk Nickel" paguan 2 mld $

Postuar në 11 Mars, 2021 02:47

Kompania kryesore në botë e prodhimit të nikelit dhe paladiumit, Norilsk Nickel, ka paguar një gjobë prejj 2 miliardë dollarësh për shkak të ndotjes mjedisore masive në zonën ruse të Arktikut.

KE: Kompanitë e mëdha të zbardhin pagën e femrave dhe meshkujve, ose gjobë

Postuar në 07 Mars, 2021 22:45

Komisioni Europian ka propozuar së fundmi një draft që parashikohet të detyrojë kompanitë e mëdha europiane të ofrojnë të dhëna për mënyrën si paguajnë gratë dhe meshkujt. Drafti sanksionon gjoba nëse këto të dhëna nuk sigurohen dhe nuk zbardhen. Drafti, sipas propozuesve synon të eliminojë diferencat në pagesat mes gjinive të ndryshme, ndonëse në BE ligji rregullon të drejtën për pagesa të njëjta që nga viti 1957. Aktualisht në bllok femrat paguhen 14.1% më pak se meshkujt dhe diferenca në masën e pensionit është 30%.

KAS “sqaron” gjobën ndaj Veliajt

Postuar në 16 Shkurt, 2021 15:58

Vetëm një javë pasi kryebashkiaku i Tiranës u gjobit nga KQZ për shkelje të rregullave në zhvillimin e aktiviteteve elektorale, Komisioni i Ankesave dhe Sanksioneve e ka anuluar këtë vendim.

Kryebashkiaku Veliaj u gjobit nga KQZ për mosdeklarim dhe promovim të aktiviteteve, pas denoncimit për vizitat në shtëpitë e rindërtuara nga tërmeti i 26 nëntorit 2019.

Rusia gjobit Evropën e Lirë me 150 mijë dollarë

Postuar në 12 Shkurt, 2021 15:29

Rusia ka gjobitur radion Evropa e Lirë me 150 mijë dollarë. Transmetuesi shtetëror amerikan RFE/RL u gjobit nga një gjykatë ruse pasi nuk ka deklaruar në rrjetin e saj të faqeve të internetit se janë regjistruar si "agjentë të huaj" - një detyrim ligjor.

Sipas Roskomnadzor, rregullatori i medias ruse, ka pasur 166 raste të mosrespektimit të deklarimit të statusit. Deri më tani, gjykatat kanë shqyrtuar 40 prej tyre dhe kanë vendosur kundër RFE / RL në secilën prej tyre.

Shkeli masat anti-Covid, ministri i Mjedisit gjobitet me 5 milionë lekë

Postuar në 12 Shkurt, 2021 13:27

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi është gjobitur me 5 milionë lekë të reja, për shkeljen e masave anti-Covid.

Shkelja është konstatuar gjatë një takimi në qarkun e Beratit, ku Klosi ka mbledhur një numër të madh njerëzish, në kundërshtim me ligjin.

Rama merr përsipër “sqarimin” e gjobës së KQZ për Veliajn

Postuar në 10 Shkurt, 2021 18:03

Një ditë pasi KQZ gjobiti kryebashkiakun e Tiranës me 825 mijë lekë për shkelje të rregullave në zhvillimin e aktiviteteve elektorale, kryeministri Rama i ka dalë në mbrojtje.  Rama dhe Veliaj ishin bashkë në Zall-Herr, ku një familje ka hyrë sot në shtëpinë e re të rindërtuar pas tërmetit. Kryeministri tha se gjobat e KQZ-së nuk do e ndalojnë punën e qeverisë.

Veliaj thotë se "kauza" e PD-së me inceneratorët është gjoba e papaguar nga kompania

Postuar në 15 Tetor, 2020 21:17

Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj Veliaj është përgjigjur sot ndaj akuzave të Partisë Demokratike për çështjen e inceneratorit. Në fakt z. Veliaj ka zbardhur apo përsëritur atë që thuhet lart e poshtë nëpër Tiranë: kauzat e PD-së janë një mënyrë për të vënë gjobë. Kështu që në vend se të përgjigjet si kryebashkiak, z. Veliaj ka replikuar si subjekt në tentativë i gjobvënies. Përgjigja e tij ndër të tjera:

Pages

Subscribe to RSS - gjoba