fondi

BE krijon fondin 100 miliardë euro për të përballur gjigandët teknologjikë të ShBA dhe Kinës

Postuar në 23 Gusht, 2019 10:22

Bashkimi Europian po mendon të krijojë një fond 100 miliardë euro si mbështetje për “kampionët europianë” që do të përballen me gjigandët amerikanë dhe kinezë të teknologjisë si  Google, Apple dhe Alibaba.
“Politico” raporton për një listë prej 173 faqesh në të cilën shpalosen synimet për një Europë të aftë që të marë masa tregëtare ndaj ShBA dhe Kinës. 

Mbrojta e Teatrit Kombëtar, aktivisti: Do të krijojmë një fond për rikonstruksionin

Postuar në 19 Gusht, 2018 16:31

Krijimi i një fondacioni në ndihmë të teatrit, që do të çojë në rikonstruksion të godinës së tij është ajo çfarë Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka në plan të ndërmarrë së shpejti në mbrojtje të Teatrit Kombëtar. Diçka të tillë pohon pedagogu dhe aktivisti Ervin Goci në një bisedë në “TemA TV”, ku ka folur në lidhje me atë se si do të vijojë mbrojtja e Teatrit Kombëtar dhe hapat që janë menduar të merren në këtë drejtim.

174 milionët e dyshimtë të kioskave të Bashkisë Tiranë

Postuar në 28 Gusht, 2017 00:58

Para disa ditësh ResPublica shkruajti për një tender të njoftuar nga Bashkia e Tiranës për blerjen dhe vënien në funksionim tëdisa kioskave elektronike që do të ofrojnë shërbimet e gjendjes civile si lëshim çertifikatash etj.. 

http://www.respublica.al/2017/08/18/bashkia-e-tiran%C3%ABs-174-milion%C3%AB-lek%C3%AB-p%C3%ABr-kioska-p%C3%ABr-nj%C3%AB-sh%C3%ABrbim-q%C3%AB-merret-edhe-nga-celulari

Leonardo di Caprio i dyshuar në një skandal miliarda dollarë me ndryshimet klimatike ku implikohet edhe Hillary Clinton

Postuar në 18 Tetor, 2016 13:00

Një organizatë zvicerane në mbrojtje të pyjeve tropikale ftoi aktorin Leonardo Di Caprio të japë  shpjegime mbi përfshirjen e dyshuar në skandalin e disa miliardë dollarëve ose të braktisë detyrën e të Dërguarit të Paqes së Kombeve të Bashkuara për ndryshimet klimatike.

"Leonardo DiCaprio refuzon me kryeneçësi të shpjegojë marrëdhëniet e ngushta personale dhe financiare me persona kyç në skandalin malajzian të fondit qeveritar  të investimeve 1MDB» tha Lucas Straouman, drejtor i organizatës për Mbrojtjen e Pyjeve Tropikale, me bazë në Zvicër. "Kjo është e papranueshme", shtoi ai.

Ahmetaj: Afër dakordësisë me FMN për rritjen e pagave dhe pensioneve pa prekur borxhin. Por qeveria nuk thotë ku do t'i gjejë paratë!

Postuar në 09 Tetor, 2016 11:34

Fondi Monetar dhe Banka Botërore raportohet se kanë dhënë miratimin për rritjen e pagave dhe pensioneve dhe financimin e Reformës në Drejtësi me buxhetin e 2017-s. Ministri i Financave, Arben Ahmetaj, i cili ndodhet në SHBA, ku po mbahen takimet vjetore të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore, tha dje për “Top Channel” se se rritja e pagave dhe pensioneve nuk do të sjellë rritje të borxhit. “Për vitin tjetër buxhetor jemi afër dakordësisë për të financuar një sërë reformash, si atë në drejtësi, atë territoriale, atë në administratën publike dhe rritjen e pagave dhe pensioneve.

Komiteti i Rajoneve akordon edhe 12.5 milionë euro Rilindjes Urbane. Një pjesë shkon për Qendrën e Tiranës

Postuar në 26 Shtator, 2016 15:27

Komiteti i Zhvillimit të Rajoneve shpërndan edhe 1.7 miliardë lekë të tjera për rikualifikimin urban të qendrave të qyteteve. Një pjesë e konsiderueshme e këtij financimi, që përbën thirrjen e tretë për projektet e këtij viti shkon për Qendrën e Tiranës, ku tashmë punimet kanë filluar.

Perëndimi i epokës së naftës. Arabia Saudite krijon Fond Publik 2 trilionë dollarë për të nxjerrë vendin nga varësia ekskluzive nga ari i zi

Postuar në 02 Prill, 2016 15:16

Bota po hyn në një epokë të re të shfrytëzimit dhe përdorimit të energjisë. Një botë që sheh rënien e fuqisë së arit të zi, naftës, e cila po alternaohet me buriem të reja. Shenjë e qartë e këtij ndryshimi themelor është edhe vendimi i një prej prodhuesve kryesorë të naftës, Arabisë Saudite, për të vlerësuar dhe shitur përqindje të aseteve të veta, duke synuar edhe ndryshimin strukturor të kompanive.

Fondi për emergjencat për 2016-ën, më i ulëti në tetë vjet

Postuar në 08 Janar, 2016 17:25

Ndonëse Shqipëria po përballet përherë e më shumë me emergjenca civile, si pasojë e dukurive natyrore, në buxhetin e vitit 2016, fodni për emergjencat është ulur. “Të dhënat zyrtare nga Ministria e Financave tregojnë se për vitin 2016, buxheti ka vënë në dispozicion të emergjencave civile vetëm 144.9 milionë lekë nga 779 milionë lekë që ishte një vit më parë. Madje të dhënat tregojnë se financimet për emergjencat civile kanë ardhur në ulje nga viti në vit. Fondi i emergjencave civile është mekanizmi i parë financiar, i cili përdoret për të asistuar familjet e prekura nga katastrofat.

Dixhitalizohet fototeka "Marubi"

Postuar në 16 Tetor, 2015 14:06

Emri i Bernardina Marubit, shfaqet sërish këtë herë jo si vajza që qëndisi flamurin me një shqiponjë dykrenore me dy flatra më 1913-n (flamur që gjendet sot tek arbëreshët e Italisë), por bri fotove bardhezi që për vite me radhë kanë qenë diku në një kënd të fototekës së madhe të Marubëve. Vajza e Kel Marubit, u rrit duke ndjekur lojën e aparatit fotografik të të atit, duke parë sesi në studion e vogël, merrnin jetë negativa filmash.

Dogana, 468 000 lekë për kurs anglishteje për drejtuesit! Merr pjesë edhe Spiropali

Postuar në 17 Gusht, 2015 18:18

“Syri.net” publikon një faksimile prokurimi në dogana për...”kurs anglishteje online”. Dhe në këtë kurs merr pjesë edhe Drejtoresha e Doganave, e dikurshmja, Elisa Spiropali. Dokumenti, që ngjan si i hartuar nga organe auditi, nënvizon se fondi prej 468 000 lekë është i pajustifikuar, përderisa “nuk mund të përdoren fondet buxhetore për përmirësimin e gjuhës së huaj apo për kualifikime për të cilat lidhen drejtpërdrejtë me arsimin profesional”.

Pages

Subscribe to RSS - fondi