deklarata

Putin flet hapur, Turqia në biznes nafte me ISIS

Postuar në 01 Dhjetor, 2015 10:42

Rusia ka hedhur një tjetër hap në luftën diplomatike me Turqinë dhe Bashkimin Evropian paralelisht me operacionet luftarake në zonën ku u rrëzua avioni rus nga ushtria turke.Për Moskën, arsyeja e rrëzimit të avionit ushtarak rus lidhet me tregtinë e naftës që Turqia bën Shtetin Islamik. “Ne kemi të gjithë arsyet për të besuar se vendimi për të goditur avionin ushtarak rus është diktuar nga dëshira për të garantuar sigurinë e rrugëve të furnizimit me naftë në territorin turk”- ka theksuar Putin.

Opozita e Kosovës kërkon bashkimin me Shqipërinë, Albin Kurti në delir nacionalizmi

Postuar në 28 Nëntor, 2015 15:00

Një zhvillim që paralajmëron erëra me sfond nacionalist në ballkan vjen nga Prishtina. Në mitingun-protestë që u mbajt në sheshin Zahir Pajaziti në kryeqendërn e Kosovës, opozita doli hapur me tezën e bashkimit Kombëtar. Ish-kreu i Lëvizjes Vetvendosje, Albin Kurti që mori fjalën pas Fatmir Limajt, Ramush Haradinajt dhe Visar Ymerit tha se bashkimi kombëtar nuk është pengesë për Bashkimin Evropian, që sipas tij është bashkim ndërkombëtar dhe jo mes shqiptarëve.

Apologjia e sinqertë e socialistit Pandeli (Video)

Postuar në 19 Nëntor, 2015 14:07

Në kundërpërgjigje të deklaratave të ish-kryeministrit Berisha për lidhje të ministrave dhe qeverisë me eksponentë të krimit, një tjetër ish-kryeministër socialist si Pandeli Majko ka bërë një lloj apologjie për situatën në sistemin e drejtësisë, duke i faturuar përgjegjësi të gjithë klasës politike, madje duke bërë edhe krahasime me të kaluarën si një tregues se ku e kanë katandisur vendin ai dhe të tjerët që për 25 vjet kanë qeverisur këtë milet.

Komentet e Assad për ngjarjet në Francë: Ajo që ndodhi në Paris po ndodh prej 5 vitesh në Siri

Postuar në 14 Nëntor, 2015 12:03

Një nga komentet që ka tërhequr më shumë vëmendjen për ngjarjet në Francë ishte ai i Presidentit të Sirisë Bashar Ala Assad. Teksa ka shprehur ngushëllimet për familjet e viktimave nga aktet barbare të militantëve islamikë, presidenti i Sirisë ka deklaruar se ajo që ndodhi në Francë mbrëmjen e 13 Nëntorit po ndodh prej 5 vitesh në Siri. Agjencia "Armenpress" raporton se Assad i ka bërë këto deklarata gjatë një takimi me parlamentare francesë ku citohet të ketë thënë."Ajo që po ndodh në Siri për 5 vjet, ndodhi dje në Francë"-deklaroi Assad.

Deklarata e Kishave përfshin notën e Janullatos: Në Shqipëri ka ende diskriminim të të krishterëve

Postuar në 06 Nëntor, 2015 17:28

Klima e tendosur mes Kishës Ortodokse dhe qeverisë shqiptare është pasqyruar edhe në deklaratën finale të Konferencës së Ndërkombëtare të Kishave të Krishtera nga 65 vende të botës " Diskrimnim, Persekutim, Martirizim" që u mbajt në Tiranë nga datat 2-5 Nëntor.

Deklarata e Trump: Pas fitores migrantët sirianë do t’i dërgoj në shtëpi

Postuar në 01 Tetor, 2015 09:24

Donald Trump, kandidati në zgjedhjet paraprake mes republikanëve për presidencën amerikane, deklaroi sot se do të kthejë mijëra refugjatë sirianë drejt vendit të origjinës nëse ai zgjidhej në postin e kreut të shtetit, në muajin nëntor. Këto deklarata të Trumpit u trasmetuan në stacionin televiziv amerikan CNN. Ndërkohë AFP thotës se Rusia ka njoftuar një ditë më parë se aviacioni i saj ka nisur ndërhyrjen ushtarake ajrore në Siri ndaj grupit të Shtetit Islamik. Trump ka vlerësuar se kjo intervistë mund të ishte e vlefshme.

Meta i qëndron sfidës, pranon hetim vetëm nga amerikanët në lidhje me skandalin e CEZ

Postuar në 24 Shtator, 2015 12:12

As Ilir Meta nuk ka besim te drejtësia shqiptare. I përfolur si një nga politikanët kryesorë të akuzuar për afera në lidhje me borxhet e CEZ, kryetari i kuvendit ka deklaruar se pranon hetime vetëm nga prokurorët amerikanë. Një ditë më parë kërkesën për hetim mndërkombëtar e parashtroi ish-kryeministri Berisha në parlament dhe deklaratat e Metës vijnë si kundërpërgjigje e këtij reagimi.
"Dua të mbështes fuqimisht idenë e një hetimi të plotë, të shpejtë dhe të thellë ndërkombëtar për CEZ-in, që nga dita e parë e hyrjes së kësaj kompanie në Shqipëri, deri më sot.

Shënim: Politikani, tifoz i Europës

Postuar në 21 Shtator, 2015 23:10

Me një shprehje të huazuar nga ish-ambasadori i BE-së në Tiranë Etore Sekui, kryeministri Edi Rama  shëtit në Europë për të treguar peshën politike që ai vetë ka si lider, por dhe Shqipëria që drejton. “Shqipëria ka nevojë për Europën, aq sa Europa ka nevojë për Shqipërinë”,- ka theksuar shpesh Rama sa herë ka pasur përpara ndonjë panel me të huaj, ku ka prezantuar arritjet e qeverisë duke guxuar të kritikojë Europën për konservatorizmin që po tregon në çështje të politikës së zgjerimit.

Ministri i Brendshëm del nga heshtja verore

Postuar në 20 Shtator, 2015 14:29

Pasi vetë kryeministri doli në konferencën me policinë dhe vlerësoi maksimalisht punën e saj në luftën kundër trafikut të drogës, ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, po shfaqet më i shpenguar në reagimet e veta. “Duhet te kisha falenderuar PD qe heret ne mengjes, por s’besoj merziten ti falenderoj pak me vonese per sherbimin e vyer qe po kryejn duke i bere jehone te perditshme sukseseve te Policise se Shtetit. Me shume mirenjohje per Shqupistat”, shkruan ai sot në përgjigje të një deklarate të Edi Palokës nga PD.

BE pa rezerva: Korrupsioni, dominues në shumë fusha

Postuar në 18 Shtator, 2015 19:50

Në dy vjet qeveria nuk mundi të zhbëjë korrupsionin galopant që po gërryen sistemin gjyqësor dhe shumë fusha të tjera të jetës publike. Në këto kushte  Bashkimi Europian e sheh të arsyeshme të zhvishet nga gjuha dipolmatike dhe të vërë para përgjegjësisë qeverinë për nivelin e korrupsionit në vend. Deklarata e Brukselit-se vjen pas raportit të shefit të prezencës së OSBE-se ne Tiranë, Florian Raunig në Këshillin e Përhershem të kësaj organizate, në Vjenë. 

Pages

Subscribe to RSS - deklarata