deklarata

Përgjimet, deklarata qesharake të Prokurorisë

Postuar në 05 Qershor, 2019 17:27

Prokuroria, e cila ka mbajtur pengur zbardhjen e dosjeve 339 dhe 184 u detyrua të reagojë pas publikimeve nga BILD të përgjimeve që në fakt kanë kohë që flenë në zyrat e organit të akuzës.

Presidenti lokalizon krizën te një individ

Postuar në 17 Maj, 2019 12:08

Situata që po kalon vendi ka vendosur palët në një fushë veprimi, ku  cdo lëvizje është e kushtëzuar nga kokëfortësia e kryeministrit për të mos pranuar problemet me qeverisjen e tij dhe sidomos me njerëzit që janë nën hetim për ndërhyrje në zgjedhjet e 2017. Presidenti Meta, të cilin partitë e vogla të opozitës e ftuan të thërrasë një tryezë politike, mesa duket nuk ka ndërmend të bëhet protagonist, duke e shfaqur hapur se ky qëndrim i shërben lokalizimit të problemit që ai lë të kuptohet se është Edi Rama.

Presion BE-së nga Tirana për anëtarësim të shpejtë

Postuar në 09 Maj, 2019 18:26

Thirrje Bashkimit Europian ta konsiderojë anëtarësimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor një proces me rëndësi gjeopolitike bënë sot nga Tirana 8 presidentitët e vendeve të rajonit. Në deklaratën e përbashkët në përfundim të samitit të Brdo-Brijunit theksohet se ky hap lidhet jo vetëm me sigurinë e rajonit, por edhe të Europës.

Kritika të forta për Korporatën e Investimeve dhe borxhet e rrugëve

Postuar në 06 Maj, 2019 20:54

Shqipëria është një nga tre vendet me borxhin më të lartë publik në vendet e Evropës Qendrore, Lindore dhe Jugore. Të paktën këto janë shifrat që raportohen nga FMN në deklaratën përmbyllëse të misionit vizitoi Tiranën gjatë periudhës 25 prill-6 maj 2019, nën drejtimin e zotit Jan Kees Martijn.

Qeverisë i kërkohet veprim i menjëhershëm për të kufizuar detyrimet e prapambetura të sektorit publik. Sipas FMN,  këto detyrime të prapambetura e cenojnë klimën e biznesit dhebesimin në qeveri.

PD-ja lan duart me një deklaratë për Tufën

Postuar në 30 Prill, 2019 12:22

Nëse do të kuptosh seriozitetin e një partie në një vend si Shqipëria, i ndarë në çdo gjë, shiko sjelljen e saj me historinë. Së fundmi në media është improvizuar një debat për sjelljen e drejtuesit të një institute kërkimor që paguhet me parët e buxhetit të shtetit: Agron Tufës i cili ka publikuar një listë me përfaqësues të Partisë Komuniste, apo pjesëtarë të forcave partizane që i etiketon si kriminelë. Zakoni i vjetër i Partisë Demokratike rikonfirmohet në këtë rast sërish, kur teksa ngre zërin dhe bërtet sa mundet se do bëjë dekomunistizimin, vazhdon e merret me goditjen e Luftës Nacio

Negociimi i një marrëveshjeje të dytë

Postuar në 13 Prill, 2019 16:53

Dje në mediat serbe doli lajmi se ministri i Mbrojtjes Aleksandër Vulin do të futet në grevë urie sepse sipas tij opozita po krijon probleme me sjelljen e vet. Sot mediat serbe shtojnë se Vulin dhe këshilltarët  bashkiakë të Beogradit kanë vendosur të shtyjnë grevën. Një lajm i tillë paralajmëron një taktikë të re të pushtetit në vende si këto të rajonit tonë, ku kredenciali i qetësisë dhe stabilitetit është hipotekë mbi hipotekat. Qoftë edhe duke kompromentuar parimet e të ashtuquajturit sistem demokratik.

Presidenti kërkon hetimin e policisë për ndërhyrjen me gaz lotsjellës te Bregu i Lumit

Postuar në 09 Prill, 2019 16:35

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka reaguar sot përmes zëdhënësit të vet rreth situatës së krijuar në zonën e Bregut të Lumit në Tiranë, ku është ndërhyrë për të larguar banorët që kanë ndërtuar dhe të cilëve u prishet shtëpia. Përmes një deklarate, kreu i shtetit e cilëson të papranueshme përdorimin e gazit lotsjellës nga policia, për të cilën ka kërkuar hetim.

Më poshtë deklarata e Presidentit:

Deklaratë e Këshillave Studentorë, paralajmerohen protesta

Postuar në 28 Mars, 2019 19:08

Këshillat Studentorë të disa Universiteteve kanë dalë me një deklaratë ku shprehin zhgënjimin e tyre për mospërmbushjen e thuajse 90% e kërkesave të tyre. Studentët kanë renditur me pika të gjitha shqetësimet lidhur me paktin për Universitetin, i cili supozohej t’i jepte zgjidhje kërkesave të tyre.

Ata kanë paralajmëruar rinisjen e protestave për ta çuar deri në fund kauzën e nisur me protestat e dhjetorit. Madje situata në Universitete do të diskutohet shumë shpejt në një takim mbarëkombëtar që do të thirret për këtë situatë.

Presidenti: Kriza ka shkaqe kushtetuese dhe përfaqësimi. Rreziku rus nuk është problem për Shqipërinë

Postuar në 18 Mars, 2019 14:02

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka komentuar sot zhvillimet politike në vend duke dhënë ndoshta prononcimin e vet më të zgjeruar në këtë kuadër. Meta ka folur edhe për ndikimin e Rusisë në krizën aktuale politike në vend, një tezë që është aktualizuar në mënyrë artificiale nga kryeministri Edi Rama:

Konsideratat pozitive të Tajanit për Duçen ngjallin reagime

Postuar në 14 Mars, 2019 19:29

Reagime të shumta ka provokuar një intervistë e kreut të Parlamentit Europian, Antonio Tajani në të cilën thotë se Benito Musolini "ka bërë disa gjëra pozitive" në kohën e regjimit fashist.

"Para se t’i deklaronte luftë gjithë botës, duke imituar Hitlerin, përpara se të miratonte ligjet raciste, para rastit tragjik Mateoti (deputetit socialist që u vra nga fashistët), ai bëri disa gjëra pozitive, për infrastrukturën e vendin tonë"-dekalroi Tajani në intervistën e tij me Radio24.

Pages

Subscribe to RSS - deklarata