deklarata

Ku bashkohen Sali Berisha, Ilir Meta dhe Lulzim Basha?

Postuar në 29 Mars, 2017 20:32

Konfuzioni i krijuar me deklaratat kritike të ministrave të LSI-së ndaj qeverisë, sado konstruktive të duken nga përkthimi shqip në shqip i Ilir Metës nuk e fshehin dot animin e LSI-së nga çadra e vendosur poshtë zyrës së Edi Ramës. Ky i fundit po ndjek linjën radikale nëse mund të quhet të hyrjes në zgjedhje edhe pa opozitën, por në këtë rrugë nuk ka mbështetjen pa kushte të partnerit të tij në qeveri, Ilir Meta, i cili shfaqet i shqetësuar për standardin e zgjedhjeve dhe demokracisë në vend.

Kryeministri i Maqedonisë, Dimitriev: Edi Rama po ndez zjarrin e nacionalizmit

Postuar në 02 Mars, 2017 15:08

Një pjesë e politikës dhe opinionit maqedonas po konsolidojnë mendimin se kriza e tanishme është provokuar nga ndërhyrja me sens nacionalist e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama. NDonëse sot ka shkruar diçka në Facebook edhe presidenti I Kosovës, Hashim Thaçi, kryeministri në detyrë i Maqedonisë, Emil Dimitriev, ka preferuar ta kërkojë problemin e krijuar nga një platform maksimaliste tek Edi Rama.

Zëdhënësi në Detyrë i Departamentit të Shtetit: Lu, në Tiranë për politikat dhe synimet e ShBA

Postuar në 04 Shkurt, 2017 00:42

Në të njëjtën ditë që ka folur për ambasadorin amerikan në Maqedoni, zëdhënësi në detyrë i Departamentit amerikan të Shtetit, Mark Toner, ka folur edhe për Donald Lu. Ai është pyetur nga Zëri i Amerikës, një media e cila ende nuk është prekur nga ndryshimet politike që vijnë nga Shtëpia e Bardhë. Pak ditë më parë mediat në SHBA folën për një “inkursion” të stafit të Trupmp në VOA, duke shtuar zërat se do të ketë ndryshime në funksion të politikave të Trum.

Rusia: Po manipulohet vota fituese për dyshen Gruevski – Ahmeti. Ballkani rrezikon të destabilizohet

Postuar në 03 Shkurt, 2017 11:04

Ministria e Jashtme e Federatës Ruse ka dalë dje me një deklaratë të posaçme mbi zhvillimet në Maqedoni. Sipas kësaj ministrie konstatohet një përkeqësim i situatës në Maqedoni ndërkohë që duket se zgjedhjet e parakohshme të dhjetorit, të imponuara nga “bombat e Zaevit” nuk kanë dhënë zgjidhjen e premtur. Në këtë kuadër Kremlini paralajmëron se ndërhyrja e huaj mund të çojë në shpërthimin e situatës në Maqedoni, por edhe në Ballkan.

“Marrëdhëniet me Serbinë në pikën Zero”?

Postuar në 05 Janar, 2017 16:34

Arrestimi i Ramush Haradinajt ka kapërcyer kufijtë e një akti formal që vihet në lëvizje nga urdhër arresti. Bota politike shqiptare në përgjithësi po e lexon atë si një zhvillim politik i cili ka një prapavijë. Fakti që arresti ka ndodhur në Francë tingëllon edhe më shumë për nga konteksti historik, ndërkohë që në Kosovë kanë reaguar të gjitha autoritetet. “Koha Ditore” shkruan se lajmi i raportuar nga agjencia shtetërore serbe e lajmeve “Tanjug” se presidentit serb, Tomislav Nikoliç, i është dhënë leja për të vizituar Kosovën, nuk është i vërtetë.

Erdogan: Kemi dëshmi dhe foto se SHBA mbështet ISIS

Postuar në 27 Dhjetor, 2016 19:34

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha të martën se ai ka prova se forcat e koalicionit ndërkombëtar nën drejtimin e SHBA kanë mbështetur organizatat terroriste, duke përfshirë ISIS dhe organizatat kurde YPG dhe PYD kurde.

"Na akuzuan se mbështesim Daesh (ISIS)", tha ai në një konferencë për shtyp në Ankara. "Tani u sigurojnë mbështetje organizatave terroriste, duke përfshirë Daesh, YPG dhe PYD. Në mënyrë të qartë. Ne kemi dëshmi në imazhe, foto dhe video", -deklaroi Erdogan.

"Do jem kryeministri juaj edhe për 4 vjet. Nuk ka dyshim për këtë"

Postuar në 13 Dhjetor, 2016 14:13

Kryeministri ështëi sigurtë në fitoren e një mandate të dytë qeverisës. Gjatë firmosjes së një marrëveshjeje me Bankën Botërore, Edi Rama ka shprehur siguri, jo vetëm për fitoren e zgjedhjeve parlamentare, por edhe se ai do të jetë kryeministri i vendit sërish.

Zv. Presidenti amerikan Biden në garë për president në 2020?

Postuar në 06 Dhjetor, 2016 15:14

Joe Biden iu përgjigj një pyetjeje për karrierën e tij pasi doli nga një seancë në Senat. Biden nuk përjashtoi asnjë mundësi, ndonëse dialogu ka qenë spontan dhe me humor.

"Fletërrufetë" pa emër të z. Lu

Postuar në 05 Dhjetor, 2016 14:12

Sot u rishfaq me tone të forta ambasadori I SHBA-së në Tiranë, Donald Lu. Çështja e ligjit të Vettingut, përkthimit problematik të tij, duket se ka nervozuar selitë diplomatike kryesore, që gjenden nën akuzën se janë të njëanshme. Por më shumë sesa ky moment, Lu është dëshmuar I nervozuar nga ndjekja e rrugës proceduriale kushtetuese nga PD-ja dhe grupet e interesit, që po ankimojnë në Gjykatën Kushtetuese një seri ligjesh. Në një optikë politike kjo do të thotë fitim I kohës dhe bllokim I zbatimit të ndryshimeve të reja përpara zgjedhjeve.

Kotzias e Steinmeier diskutojnë për Shqipërinë. Ministri i Jashtëm grek: Duhet tejkaluar logjika hoxhiste për minoritetet

Postuar në 05 Dhjetor, 2016 11:31

Ministri i jashtëm grek, Nikos Kotzias, ka folur edhe një herë për marrëdhëniet me Shqipërinë. Gjatë një takimi me homologun gjerman, Frank ëalter Steinmeier në Athinë, Kotzias iu është referuar përpjekjeve për zgjidhjen e problemeve të mbartura nga e kaluara me fqinjët, “sa më mirë dhe në mënyrë sa më produktive”, siç tha. Duke folur për marrëdhëniet me Shqipërinë, Kotzias tha se kohët e fundit po bëhet një punë sistematike në drejtim të zgjidhjes së problemeve. Në këtë kuadër, shefi i diplomacisë greke vërejti se ka patur “trajtime të papërshtatshme edhe nga ana e Komisionit Europian”.

Pages

Subscribe to RSS - deklarata