deklarata

Profesori bën shërbimin e fundit me një shantazh alla PS

Postuar në 18 Qershor, 2017 13:47

Partia ka nevojë profesori përgjigjet. Servet Pëllumbi, djali i të cilit kandidon me PS-në ka dhënë një dorë në menaxhimin e problemit Ilir Meta. Në një prononcim për gazetën "Panorama", Pëllumbi ka paralajmëruar Metën me publikimin e " fakteve të padëshirueshme" nëse Meta vijon të deklarojë se ai ka qenë në përballje si askush me Berishën. Duket se presidenti i zgjedhur ka prishur ca nerva derisa ka shkundur edhe moralistin e PS-së që po u thotë shqiptarëve se për Metën ka dosje të cilat ai i njeh. Cila është vlera e këtij morali, e këtij racionalizimi sekretesh dhe shantazhi?

Një deklaratë që e bën nënkryetari i parlamentit të Shqipërisë

Postuar në 15 Qershor, 2017 14:05

Është pak t’i quash skandaloze deklaratat e Shpëtim Idrizit se nuk do të pranonte transfuzion gjaku nga një qytetar grek në rast nevojë për jetën. Aq më tepër që ky personazh i gërshetuar në rastin konkret mes politikës dhe estradës përfaqëson Kuvendin e Shqipërisë, është nënkryetar i parlamentit. Edhe nëse nuk do ishte nënkryetar i parlamentit, por vetëm kryetar i një partie politike në çdo rrethanë pohimet e tij janë të papranushme dhe përjashtuese për normat demokratike të bashkëjetesës dhe të drejtave të njeriut.

Timonin në Ballkan e kanë amerikanët, koha për të goditur aktorët e korruptuar

Postuar në 15 Qershor, 2017 11:41

Zgjidhja e asaj që mund të quhet krizë politike në Shqipëri erhdi nga ndërmjetësimi amerikan. Këtë e ka konfirmuar Zëvendës Ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Hoyt Brian Yee, në një seancë për rajonin në Senat, ku rreshtoi një sërë zhvillimesh që u ndikuan nga politika amerikane.

Banka e Shqipërisë jep versionin e saj për rikonstruksionin e ish-hotel "Dajti"

Postuar në 14 Qershor, 2017 08:53

Banka e Shqipërisë ka dalë dje me një deklaratë të posaçme përmes së cilës jep versionin e saj pëër rikonstruksionin e hotel “Dajti”. Rikonstruksion që sipas saj do të kushtojë 16 milionë euro, në sajë të rivlerësimeve që iu bënë shifrës fillestare prej 18 milionë eurosh.

Kina dhe BE në një front për ndryshimet e klimës

Postuar në 03 Qershor, 2017 10:25

Kina dhe Bashkimi Evropian premtojnë unitet në luftën kundër ndryshimeve klimatike, një ditë pasi presidenti Donald Trump njoftoi tërheqjen amerikane nga marrëveshja klimatike Parisit. Kryeministri kinez dhe zyrtarë të lartë evropianë firmosën një deklaratë të përbashkët me mbështetjen e të gjitha shteteve anëtare të BE-së, sipas të cilit BE-ja dhe Kina angazhohen për zbatimin e plotë të Marrëveshjes së Parisit  për Klimën.

Bagëtia “pjell” zoti Imami, gruaja “lind”

Postuar në 30 Maj, 2017 11:01

Kur pashë sot në mëngjes, në shtypin online, deklaratën e Arben Imamit thënë dje në emisionin “Opinion” të Gazetarit Blendi Fevziu, rreth grave që nuk kanë bërë asgjë, por kanë lindur nga dy tre fëmijë dhe janë futur në listat e kandidatëve, menjëherë mendova nënën time që ka lindur katër fëmijë dhe një i pestë që nuk arriti të jetonte më shumë se pak orë. Po e citoj deklaratën të plotë për korrektësi sikurse ishte në video: “Nuk mund të hiqet Jozefina Topalli nga listat. Ai hoqi Topallin nga Listat dhe vuri në listë shtëpiake që s’kanë bërë asnjë punë se kanë pjellë nga 3-4 fëmijë”.

Komunitetet fetare: Stabilitetin duhet ta ruajmë me çdo kusht

Postuar në 12 Maj, 2017 20:04

Një ditë para protestës së Partisë Demokratike dhe partive të tjera opozitare, në skenë kanë dalë me një deklaratë edhe komunitetet fetare në vend. Ajo është shpërndarë për mediat dhe në të vihet theksi te nevoja për dialog.

“Ne Komunitetet Fetare në Shqipëri, Komuniteti Mysliman, Kisha Orthodhokse Autoqefale, Kisha Katolike, Kryegjyshata Botërore e Bektashinjëve dhe Vëllazëria Ungjillore... jemi të shqetësuar për klimën ekrijuar në vend e në mënyrë të veçantë:

Basha injoron Hahn: Në protestë bashkë me fëmijët e mi!

Postuar në 12 Maj, 2017 00:22

Basha duket i vendosur t’i shkojë deri në fund rrugës së protestës dhe moshyrjes në zgjedhje me këtë kryeministër dhe këtë qeveri. Ai ka injoruar edhe qëndrimet e komisionerit të Zgjerimit Johannes Hahn sipas të cilit proceset demokratike nuk do të pengohen edhe në rast të mospjesëmarrjes së opozitës në zgjedhje. Basha e dha përgjigjen nga ccadra duke konfirmuar një hendekun e madh që ka tashmë mes Brukselit dhe Partisë Demokratike.

Peshorja e kongresmenëve amerikanë në mes

Postuar në 11 Maj, 2017 17:35

Ambasada Amerikanë në Tiranë përmes një deklarate të shkurtër ka përcjellë rezymenë e vizitës së 9 kongresmenëve amerikanë në Shqipëri. Ndryshe nga qëndrimet e ambasadorit LU, kongresmenët nxisin dialogun dhe zgjidhjen e mosmarrëveshjeve dhe nënvizojnë rëndësinë që të gjitha partitë të marrin pjesë në procesin demokratik. Një deklaratë që nuk i ngjason asaj të Bashkimit Europian dhe që e mban peshoren në mes sa i takon rolit të qeverisë dhe opozitës në krizën aktuale.

Deklarata e Ambasadës së SHBA:

Komisionit Europian i kërkohet qëndrim për retorikën irredentiste të Ramës e Thaçit

Postuar në 07 Maj, 2017 13:23

Shqetësimin rreth paqëndrueshmërisë së vazhdueshme politike në Maqedoni dhe pasigurisë në rritje në Ballkanin Perëndimor prej retorikës irredentiste të Kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama ka  shprehur nga zv/Presidenti i Parlamentit Evropian dhe kreu i Eurogrupit të Syrizas, Dimitris Papadimoulis, duke i shtruar disa pyetje Komisionit Evropian dhe përfaqësueses së Lartë të BE për Politikën e Jashtme, Federica Mogherini.

Pages

Subscribe to RSS - deklarata