deklarata

Zv. Presidenti amerikan Biden në garë për president në 2020?

Postuar në 06 Dhjetor, 2016 15:14

Joe Biden iu përgjigj një pyetjeje për karrierën e tij pasi doli nga një seancë në Senat. Biden nuk përjashtoi asnjë mundësi, ndonëse dialogu ka qenë spontan dhe me humor.

"Fletërrufetë" pa emër të z. Lu

Postuar në 05 Dhjetor, 2016 14:12

Sot u rishfaq me tone të forta ambasadori I SHBA-së në Tiranë, Donald Lu. Çështja e ligjit të Vettingut, përkthimit problematik të tij, duket se ka nervozuar selitë diplomatike kryesore, që gjenden nën akuzën se janë të njëanshme. Por më shumë sesa ky moment, Lu është dëshmuar I nervozuar nga ndjekja e rrugës proceduriale kushtetuese nga PD-ja dhe grupet e interesit, që po ankimojnë në Gjykatën Kushtetuese një seri ligjesh. Në një optikë politike kjo do të thotë fitim I kohës dhe bllokim I zbatimit të ndryshimeve të reja përpara zgjedhjeve.

Kotzias e Steinmeier diskutojnë për Shqipërinë. Ministri i Jashtëm grek: Duhet tejkaluar logjika hoxhiste për minoritetet

Postuar në 05 Dhjetor, 2016 11:31

Ministri i jashtëm grek, Nikos Kotzias, ka folur edhe një herë për marrëdhëniet me Shqipërinë. Gjatë një takimi me homologun gjerman, Frank ëalter Steinmeier në Athinë, Kotzias iu është referuar përpjekjeve për zgjidhjen e problemeve të mbartura nga e kaluara me fqinjët, “sa më mirë dhe në mënyrë sa më produktive”, siç tha. Duke folur për marrëdhëniet me Shqipërinë, Kotzias tha se kohët e fundit po bëhet një punë sistematike në drejtim të zgjidhjes së problemeve. Në këtë kuadër, shefi i diplomacisë greke vërejti se ka patur “trajtime të papërshtatshme edhe nga ana e Komisionit Europian”.

Erdogan: Qëllimi i ndërhyrjes sonë në Siri, vetëm rrëzimi i tiranit Bashar al Assad

Postuar në 29 Nëntor, 2016 23:58

Ndërhyrja në Siri u bë me qëllim rrëzimin e Bashar al Assad. Kjo është deklarata që presidenti turk, Reccep Tayyip Erdogan, ka bërë sot gjatë një fjale në Simpoziumin për Platformën Ndërparlamentare të Jeruzalemit, zhvilluar në Stamboll.

A kërcënohen raportet me SHBA? Kryeministri Edi Rama thotë që PO(video)

Postuar në 17 Nëntor, 2016 10:19

Në një intervistë për TVSh-në dje, ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, deklaroi se:

"...do të duhet të presim administratën e re me qetësi dhe ajo çka unë do të dëshiroja të siguroja opinionin publik shqiptar është që për Shqipërinë SHBA mbetet një partner i pazëvendësueshëm, jo vetëm thjesht në planin bilateral, por edhe në këtë kënd të Europës Adriatike dhe për ne është mjaft e rëndësishme që SHBA të vijojnë të luajnë atë rol stabilizues dhe të jenë sponsorit kryesorë të stabilizimit e integrimit euroatlantik të rajonit tonë".

"Foli derës të dëgjojë dritarja". Ilir Meta kërkon mirëkuptim për deklaratat e kryeministrit

Postuar në 11 Nëntor, 2016 13:40

"Foli derës që të dëgjojë dritarja". Deri në këtë pikë ka degraduar situata me kryeministrin e Shqipërisë, të cilin mesa duket duhet ta mirëkuptojmë për broçkullat që lëshon jo pa qëllim. Këtë ka dashur të thotë sot aleati me të cilin Edi Rama po qeveris këtu e 3 vjet, por me pikëpyetje të shumta për vazhdimësinë e koalicionit më të ardhmen.

Pak a shumë si Kryeministri shqiptar/“Amerikanët do zgjedhin presidentin tonë të radhës. Dua të them të tyrin”

Postuar në 01 Nëntor, 2016 12:21

Fërkimet serbo – kroate reflektohen edhe në mediat respektive, ku rast pas rasti nuk mungojnë ironizimet dhe ekspozimet stigmatizuese. Kësaj radhe është presidentja kroate, Kolinda Grabar-Kitarovic e cila gjatë një interviste me gazetën “Danas” ka bërë një lapsus, nga ata për të cilët thuhet se “vete gjuha ku dhemb dhëmbi”.

Irinej: Kosova, padrejtësi e madhe e të fuqishmëve ndaj një pakice të vogël

Postuar në 12 Tetor, 2016 10:23

Patriarku serb, Irinej nuk i kursen deklaratat e tij pro serbe, ndërsa i ka mëshuar sërish idesë se Kosova është pjesë e pandashme e Serbisë.
Ai pohoi se ajo çfarë po ndodh në Kosovë dhe “metohi” është një padrejtësi e madhe e të fuqishmëve ndaj një pakice të vogël siç janë serbët. Patriarku serb thekson më tej se Serbia nuk do të lejojë kurrë që Kosova të shkëputet. “Kosova asnjëherë nuk do të ndahet nga ne”, ka thënë për ‘Tanjug’, Irinej.

Reagim i ashpër i Ministrisë së Jashtme greke ndaj deklaratës së komisionerit Hahn për çështjen çame

Postuar në 29 Shtator, 2016 12:34

Athina zyrtare ka reaguar ashpër ndaj deklaratës së komisionerit të Zgjerimit Johannes Hahn se Shqipëria dhe Greqia duhet të zgjidhin me dialog çështjet e mbetura pezull, përfshi edhe çështjen çame. Tirana e cilësoi këtë deklaratë si njohje de facto të çështjes çame nga Bashkimi Europian.
Në një reagim në faqen zyrtare të Ministrisë greke të Jashtme, thuhet se eshte kerkaur nga Athina zyrtare te kete nje shpjegim per deklaraten e Hahn.
“Siç dihet, çështja çame nuk ekziston dhe për këtë arsye nuk është pranuar kurrë apo negociuar mes qeverisë shqiptare dhe asaj greke.

Nuk ka situatë për qeveri teknike, PD u frymëzua nga loja e LSI-së

Postuar në 05 Gusht, 2016 11:39

LSI bëri lojën e vet politike, duke shantazhuar Edi Ramën me qeveri teknike dhe më pas u tërhoq për të  relaksuar veten dhe kryetarin nga trysnia politike e reformës. Megjithatë Basha u përpoq të mbajë në këmbë kauzën e qeverisë teknike, por këmbët e urës të këtij aksioni duket se nuk kanë themele as vetë në PD. Genc Ruli, ish-ministër dhe deputet nuk sheh arsye që vendi të shkojë në qeveri teknike, duke lënë të kuptohet se kauza e PD-së është një lëvizje që kërkon të funksionalizohet në një kontekst të caktuar politik, i varur edhe nga marrëdhënia mes Ramës e Metës.

Pages

Subscribe to RSS - deklarata