deklarata

"Foli derës të dëgjojë dritarja". Ilir Meta kërkon mirëkuptim për deklaratat e kryeministrit

Postuar në 11 Nëntor, 2016 13:40

"Foli derës që të dëgjojë dritarja". Deri në këtë pikë ka degraduar situata me kryeministrin e Shqipërisë, të cilin mesa duket duhet ta mirëkuptojmë për broçkullat që lëshon jo pa qëllim. Këtë ka dashur të thotë sot aleati me të cilin Edi Rama po qeveris këtu e 3 vjet, por me pikëpyetje të shumta për vazhdimësinë e koalicionit më të ardhmen.

Pak a shumë si Kryeministri shqiptar/“Amerikanët do zgjedhin presidentin tonë të radhës. Dua të them të tyrin”

Postuar në 01 Nëntor, 2016 12:21

Fërkimet serbo – kroate reflektohen edhe në mediat respektive, ku rast pas rasti nuk mungojnë ironizimet dhe ekspozimet stigmatizuese. Kësaj radhe është presidentja kroate, Kolinda Grabar-Kitarovic e cila gjatë një interviste me gazetën “Danas” ka bërë një lapsus, nga ata për të cilët thuhet se “vete gjuha ku dhemb dhëmbi”.

Irinej: Kosova, padrejtësi e madhe e të fuqishmëve ndaj një pakice të vogël

Postuar në 12 Tetor, 2016 10:23

Patriarku serb, Irinej nuk i kursen deklaratat e tij pro serbe, ndërsa i ka mëshuar sërish idesë se Kosova është pjesë e pandashme e Serbisë.
Ai pohoi se ajo çfarë po ndodh në Kosovë dhe “metohi” është një padrejtësi e madhe e të fuqishmëve ndaj një pakice të vogël siç janë serbët. Patriarku serb thekson më tej se Serbia nuk do të lejojë kurrë që Kosova të shkëputet. “Kosova asnjëherë nuk do të ndahet nga ne”, ka thënë për ‘Tanjug’, Irinej.

Reagim i ashpër i Ministrisë së Jashtme greke ndaj deklaratës së komisionerit Hahn për çështjen çame

Postuar në 29 Shtator, 2016 12:34

Athina zyrtare ka reaguar ashpër ndaj deklaratës së komisionerit të Zgjerimit Johannes Hahn se Shqipëria dhe Greqia duhet të zgjidhin me dialog çështjet e mbetura pezull, përfshi edhe çështjen çame. Tirana e cilësoi këtë deklaratë si njohje de facto të çështjes çame nga Bashkimi Europian.
Në një reagim në faqen zyrtare të Ministrisë greke të Jashtme, thuhet se eshte kerkaur nga Athina zyrtare te kete nje shpjegim per deklaraten e Hahn.
“Siç dihet, çështja çame nuk ekziston dhe për këtë arsye nuk është pranuar kurrë apo negociuar mes qeverisë shqiptare dhe asaj greke.

Nuk ka situatë për qeveri teknike, PD u frymëzua nga loja e LSI-së

Postuar në 05 Gusht, 2016 11:39

LSI bëri lojën e vet politike, duke shantazhuar Edi Ramën me qeveri teknike dhe më pas u tërhoq për të  relaksuar veten dhe kryetarin nga trysnia politike e reformës. Megjithatë Basha u përpoq të mbajë në këmbë kauzën e qeverisë teknike, por këmbët e urës të këtij aksioni duket se nuk kanë themele as vetë në PD. Genc Ruli, ish-ministër dhe deputet nuk sheh arsye që vendi të shkojë në qeveri teknike, duke lënë të kuptohet se kauza e PD-së është një lëvizje që kërkon të funksionalizohet në një kontekst të caktuar politik, i varur edhe nga marrëdhënia mes Ramës e Metës.

"Partneriteti ynë tani është më i fortë"

Postuar në 22 Korrik, 2016 04:01

Pas miratimit në Kuvendin e Shqipërisë, ambasadori amerikan ka dalë me këtë deklaratë: "Miratimi i reformës në drejtësi, mbi të gjitha, është një fitore për popullin shqiptar. Përkushtimi juaj e ka bërë Shqipërinë një vend më të drejtë dhe më demokratik. Përgëzoj parlamentin për gjetjen e konsensusit nën trysni jashtëzakonisht të madhe.

Reagon kryetari i KMSH-së, Skënder Bruçaj: U bëftë ajo që është me e hajrit për popullin turk

Postuar në 16 Korrik, 2016 17:27

Reagimeve për ngjarjet në Turqi u është shtuar edhe ai i kryetarit të Komunitetit Mysliman Shqiptar, Skënder Bruçaj.  Indodhur në SHBA me ftesë të Departamentit të Shtetit Amerikan në Washington D.C. me rastin e festës së Fitër Bajramit, Bruçaj ka reaguar me një postim në facebook, duke mos u pozicionuar politikisht, por duke uruar për normalizimin sa më shpejt të situatës.

Kukan – Fleckenstein: Ka mundësi për miratimin e reformës në drejtësi. OMN, rol mbikëqyrës

Postuar në 16 Korrik, 2016 13:00

Faktorit ndërkombëtar për miratimin e reformës në drejtësi i janë bashkuar sot edhe eurodeputetët Eduard Kukan dhe Knut Fleckenstein, përmes një deklarate postiar në profilin tuiter të Kukan. “Na vjen keq që propozim- kompromisi i fundit i bashkësisë ndërkombëtare nuk është pranuar. Megjithatë, ne jemi të bindur ende se zgjidhja është brenda mundësive.

"Reforma në drejtësi do të miratohet"

Postuar në 15 Korrik, 2016 17:56

Ambasadori amerikan në Tiranë ka bërë sot një deklaratë për shtyp lidhur me ecurinë e reformës në drejtësi. Lu iu është drejtuar shqiptarëve. Më poshtë deklarata e plotë: 

"Të dashur miq shqiptarë,

Zyrtarizohet ftesa e kryeministrit: Bëni draftin, mjafton të ketë firmën e BE-së dhe SHBA-së

Postuar në 15 Korrik, 2016 14:23

Vështirë se ka ende ndonjë mundësi për negociatë reale për reformën në drejtësi. Kryeministri Edi Rama ka deklaruar sot se ajo çfarë mbetet është një propozim i Lulëzim Bashës deri në datën 21 korrik.

Pages

Subscribe to RSS - deklarata