covid-19

Studimi: Covid-19 vret qelizat e muskujve të zemrës

Postuar në 03 Mars, 2021 12:01

Problemet e zemrës janë dyshuar si një ndër pasojat e Covid-19 që në fillim të pandemisë. Reduktimi i aftësisë për të pompuar gjak dhe aritmia janë vënë re në shumë pacientë që e kanë kaluar infeksionin.

Por pyetja që kanë ngritur studiuesit është nëse këto probleme janë shkaktuar nga virusi që infekton zemrën apo janë një përgjigje inflamatore ndaj infeksionit viral diku tjetër në trup.

Ata që e kanë kaluar Covid-19 janë dhjetëfish më të mbrojtur

Postuar në 26 Shkurt, 2021 16:00

Ata që e kanë kaluar Covid-19 janë dhjetë herë më të mbrojtur se ata që nuk janë infektuar asnjëherë. Ky është përfundimi i një studimi të publikuar në “Jama Internal Medicine”.

Konkluzioni ka dalë pas analizës së testeve të antitrupave për 3.2 milionë pacientë amerikanë, nga 1 janari deri më 23 gusht të vitit të kaluar.

Pasojat e Covid-19/ Dëmtime në zemër në gjysmën e rasteve të rënda  

Postuar në 18 Shkurt, 2021 13:03

Covid-19 lë pasoja në disa organe, mes të cilave edhe organi kryesor. Rreth 50% e pacientëve të hospitalizuar me forma të rënda të Covid-19 kanë rezultuar me pasoja në zemër. Kjo është zbuluar nga skanimi përmes rezonancës magnetike (MRI) të paktën një muaj pas largimit nga spitali. Këto janë gjetjet e një studimi të ri, i botuar në “European Heart Journal”.

SARS-CoV-2, në Athinë përllogaritet numri i të infektuarve përmes ujërave të zeza

Postuar në 11 Shkurt, 2021 15:03

Në Greqi, studiuesit kanë bërë një përllogaritje të përafërt të bartësve të virusit SARS-CoV-2 përmes ujërave të zeza. Studimi është bërë vetëm për Athinën dhe, referuar shifrave, jep një panoramë shqetësuese të situatës së të infektuarve.  

Ngarkesa virale e gjetur në ujërat e zeza të Athinës tregon se mund të ketë 80 000 deri 90 000 bartës simptomatikë ose asimptomatikë të Covid-19 në zonë, tha Nikos Thomaidis, profesor i kimisë analitike në Universitetin e Athinës.

OBSh rrëzon mundësinë e daljes së Sars-CoV-2 nga laboratori

Postuar në 09 Shkurt, 2021 14:37

Koronavirusi mund të mos e ketë origjinën në Wuhan. Shkencëtarët e OBSH-së po mbajnë sot një konferencë për të hulumtimet mbi origjinën e SARS-CoV-2 në Kinë, gjatë së cilës deklaruan se është “jashtëzakonisht e pamundur” që virusi të ketë dalë nga një laborator dhe kanë kërkuar që të mos studiohet më tej në teori. Në vend të kësaj, Peter Embarek, udhëheqësi i ekipit të OBSH-së, tha që studime të mëtejshme duhet të kryhen nëse virusi është importuar në vend - ndoshta përmes mishit të ngrirë të shitur në tregun në Wuhan, nga ku u zbuluan rastet e para të të infektuarve.

Vaj kanabisi edhe për Covid-19

Postuar në 07 Shkurt, 2021 20:07

Në Austri, trajtimi i pacientëve Covid-19 me vaj kanabisi po jep rezultate premtuese.

Një tjetër efekt afatgjatë i Covid-19: redukton fertilitetin te meshkujt

Postuar në 04 Shkurt, 2021 15:22

Numri i madh i vdekjeve mund të mos jetë i vetmi efekt i Covid-19 në terma të reduktimit të popullatave. Shkencëtarët po ngrenë alarmin në lidhje mundësinë e dëmtimit të fertilitetit mashkullor nga koronavirusi.

Virusi gjunjëzoi turizmin, dëmi sa 11-fishi i krizës së recesionit

Postuar në 28 Janar, 2021 16:24

Sektori që pandemia ka dëmtuar më shumë është turizmi. Në rang global, dëmet arrijnë një shifër rekord. Sipas një raporti të Organizatës Botërore të Tregtisë, gjatë vitit 2020, sektori i turizmit në nivel botëror humbi plot 1.3 trilion dollarë, për shkak të kufizimeve të udhëtimit që imponoi Covid-19.

OBSH lëshon udhëzime të reja për trajtimin e pacientëve me Covid-19

Postuar në 26 Janar, 2021 15:16

Beteja me virusin SARS-Cov-2 është një përvojë e re edhe për komunitetin shkencor. Më shumë se një vit pas rastit të parë në Kinë, virusi ruan ende të panjohura. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) lëshoi ​sot ​këshilla të reja klinike për trajtimin e pacientëve me COVID-19, përfshirë ata që shfaqin simptoma të vazhdueshme pas shërimit. OBSH këshilloi përdorimin e dozave të ulëta antikoaguluesish për të parandaluar mpiksjen e gjakut.

Pasojat e Covid-it/ Nga humbja e kujtesës dhe iktuset, te krizat epileptike

Postuar në 22 Janar, 2021 11:13

Truri mund të jetë shënjestra Covid-19. Një përfundim i tillë ka dalë nga rreth 300 studime shkencore që raportojnë simptoma neurologjike të lidhura me infeksionin Sars Cov-2, duke filluar nga dhimbja e kokës dhe mungesa e nuhatjes deri në humbjen e kujtesës, mikro ishemi dhe në raste të rralla kriza epileptike.

Pages

Subscribe to RSS - covid-19