covid-19

Si e sulmon trurin Covid-19

Postuar në 13 Shtator, 2020 15:02

Koronavirusi prek më së shumti mushkëritë, por edhe veshkat, mëlçinë dhe enët e gjakut. Megjithatë, rreth gjysma e pacientëve raportojnë simptoma neurologjike, që përfshijnë dhimbje koke, konfuzion dhe delir, çka sugjeron se virusi mund të sulmojë edhe trurin.

Një studim i ri ofron provat e para të qarta se, në disa njerëz, koronavirusi pushton qelizat e trurit, duke i “marrë peng” për të bërë kopje të vetvetes. Virusi gjithashtu duket se thith të gjithë oksigjenin përreth, duke ngordhur nga uria qelizat fqinje.

Ndërron jetë nga Covid-19 historiani Llambro Filo

Postuar në 13 Shtator, 2020 14:55

Historiani Llambro Filo ka ndërruar jetë në moshën 78-vjeçare për shkak të koronavirusit. 

Ai ishte shtruar prej ditësh në Spitalin Infektiv.

Filo ishte pedagog në Universitetin e Tiranës.

Vala e dytë në Itali, Covid-19 rikthehet në të gjitha rajonet  

Postuar në 12 Shtator, 2020 09:53

Italia po përjeton valën e dytë të koronavirusit. Numri i rasteve të reja vijon të shënojë rritje. Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë, në 24 orët e fundit, janë regjistruar 1 616 raste të reja, ndërsa një ditë më parë ishin 1 597.

Vala e dytë e Covid-19/ Izraeli bëhet vendi i parë që rikthen karantinën

Postuar në 11 Shtator, 2020 13:49

Izraeli bëhet vendi i parë në botë që i kthehet karantinës për së dyti. Numri rekord i rasteve të reja e detyroi qeverinë ta marrë këtë vendim të enjten.

Izolimi për frenimin e përhapjes së virusit do të zhvillohet në tre faza.

Datat specifike për secilën fazë nuk janë njoftuar dhe zbatimi i raundit të dytë dhe të tretë të kufizimeve do të varet nga rezultati i fazës së parë.

Ishte gjithçka, por sidomos një kaos ku gabuan të gjithë*

Postuar në 21 Korrik, 2020 04:20

 

Kjo nuk është një akuzë, por një vlerësim i pamëshirshëm i situatës së tanishme. Ndoshta duhet të qëlloj veten me pëllëmbë për shkak se e kam parë për shumë kohë me panik CoVid-19. Jam po ashtu disi i mëriztur me shumë imunologë që deri më tani ia kanë lënë diskutimin mbi koronavirusin voirologëve dhe epidemiologëve. Ndjej se është koha të kritikohen disa nga deklarimet publike kryesore, tërësisht të gabuara për këtë virus.

Së pari, ishte gabim të deklarohej se ky ishte një virus i ri.

Kërkuesit izraelitë: Fenofibrate, barna kundër kolesterolit, neutralizon për pesë ditë CoVid-19

Postuar në 15 Korrik, 2020 15:48

Një tjetër medikament ekzistues raportohet se jep efekte shumë pozitive në luftën ndaj CoVid-19. Kërkues të universitetit hebraik në Jeruzalem dhe Qendrës Mjekësore Mali i Sinait në Izrael deklarojnë se një barnë që përdoret kundër niveleve të lartra të kolesterolit, quajtur – Fenofibrate(Tricor) – mund ta neutralizojë virusin në mushkëri. Sipas kërkuesve hebrenj koronavirusi ka nevojë për një akumulim yndyrnash në mushkëri në mënyrë që të riprodhohet, ndaj edhe medikamenti në fjalë e eliminon shkakun e shumimit të tij dhe për pasojë komplikimeve që jep.

CoVid-19 depërton edhe tek AMA

Postuar në 14 Korrik, 2020 15:28

Koronavirusi duket se ka depërtuar edhe në një institucion tjetër shtetëror. Sot në Autoritetin e Mediave Audiovizive ka rezultuar një punonjës pozitive me CoVid-19 ndërkohë që është kryer edhe dezinfektimi i mjediseve.

Dy ditë më parë doli lajmi se ishte prekur edhe Gjykata e Apelit, ndërkohë që Tatimet janë prej kohësh një institucion i infektuar.

Mushkëritë i ka të pastra

Postuar në 07 Korrik, 2020 13:16

Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro hyn ndër ata njerëz që pasi u tallën me pandeminë e CoVid-19, e gjejnë veten në mes të furtunës së tij. Përveç faktit se vendi i tij është goditur rëndë dhe pasojat njerëzore dhe ekonomike janë të qarta, vetë Bolsonaro i është nënshtruar testeve pas shfaqjes së simptomave të ngjashme me koronavirusin.

Bëra skanerin e mushkërive, janë të pastra -, tha ai para gazetarëve.

Virusi më i ngjashëm me CoVid-19 u zbulua që më 2013-ën dhe u dërgua në Vuhan

Postuar në 06 Korrik, 2020 14:49

Gazeta britanike “Sunday Times” shkruan se mostra të ngjashme me koronavirusin aktual që ka provokuar pandeminë globale janë dërguar në laboratorin e virologjisë në Vuhan të Kinës që në vitin 2013. Mostrat sipas këtij raportimi ishin marrë nga shkencëtarët në një ish-minierë bakri në Kinën jugperëndimore, e prekur nga virusi i ardhur nga lakuriqët. Gjashtë njerëz që po kryenin pastrimin në minierë nga feçet e lakuriqëve u prekën nga një pneumoni e rëndë dhe tre prej tyre vdiqën.

Shpresë dhe dyshime për vlerën profilaktike të hidroksilklorokinës ndaj CoVid-19

Postuar në 07 Maj, 2020 13:13

Në pritje të vaksinës do të duhet një kurë që të paktën ul simptomat dhe frenon goditjen frontale që jep koronavirusi mbi njerëzit e prekur. Aktualisht shpresat më të mëdha janë të remdesivir, një medikament kundër Ebolas, ndërkohë që përvoja klinike kineze dhe ajo italiane dhe më vonë ede ato franceze, britanike dhe amerikane do të pasurojnë opsionet e trajtimit. Në Itali po qarkullon një tezë e propozuar nga studiuesja e farmakologjisë, Annalisa Chiusolo, sipas të cilës hidroksilklorokina mund të përdoret edhe si profilaktik ndaj CoVid-19.

Pages

Subscribe to RSS - covid-19