Basha

Oferta e opozitës

Postuar në 26 Tetor, 2019 14:51

Ka një lloj përpjekjeje komike të disa mediave apo gazetarëve pranë opozitës për të krijuar profile të opozitarit të duhur për opinionin. Njëherë është Ilir Meta që përpiqet përditë të tejkalojë veten, duke mos fshehur ambicien e vet për të qenë edhe tip i modës.

Pas derës së Ramës

Postuar në 24 Tetor, 2019 18:36

Politika i është futur punës me kokë për të bërë detyrat e shtëpisë që ka u ka lënë në tavolinë “zyshë” Merkeli me shpresën e një pikëtakimi që mban në lojë të dyja palët, të diskretituara sipas mënyrës së tyre.

Opozitë manekine

Postuar në 21 Tetor, 2019 22:48

Opozita e Lulzim Bashës mund të hyjë në analet e shkencave politike si modeli më i padobishëm i ereksionit demokratik që shfaq një shoqëri në periudha të tranzicionit ose dekadencës, pa lënë mënjanë edhe sterilitetin e farës që mbolli në drejtimin e partisë babai politik i PD-së, Sali Berisha.

Në sirtar letra e Bashës për PPP-të

Postuar në 02 Tetor, 2019 17:33

Posta që u ka mbërritur bankave të nivelit të dytë me dërgues Lulzim Bashën nuk duket të ketë stepur institucionet financiare dhe aq më tepër Bankën Qëndrore.

Guvernatori, Gent Sejko i pyeur edhe lidhur me paralajmërimin e Bashës për të mos financuar, projekte të partneritet publik privat tha se rregulloret e hartuara nga Banka e Shqipërisë por dhe nga vetë bankat e nivelit të dytë për miratimin e kredisë janë të qarta.

Marifetet e vjetra me ndërkombëtarë

Postuar në 25 Shtator, 2019 15:41

Deri më dje opozita e drejtuar nga Lulzim Basha akuzonte ndërkombëtarët si pjesë të problemit në Shqipëri. Në kohën e protestave të veta kryetari i PD-së humbi mbështetjen e atyre që i quajnë partner për të investuar te shpresa e revolucionit. Korit kundër ndërkombëtarëve iu bashkua edhe partia e presidentit Ilir Meta duke cilësuar në këtë përballje disa ambasadorë që dolën hapur në mbështetje të qeverisë. 

Çfarë loje po luan?

Postuar në 12 Shtator, 2019 22:16

Partia Demokratike po përqendron shumë energji në denoncimin e koncesionit të rrugës Milot - Balldren. Dhe parimisht me të drejtë. Jo vetëm për kostot e çmendura që nuk justifikohen, por edhe sepse kompanitë të cilat sot kanë në dorë një kontratë të miratuar me një ligj në parlament nuk kanë kapitale të deklaruara për të përmbyllur projektin. 

Mirëpo në një dalje të sotme për mediat, kryetari i PD-së, Lulzim Basha ndër të tjera tha: 

Nuk ka garë. Edi Rama konfirmon se projekti është ai i Bjarke Ingels

Postuar në 03 Gusht, 2019 23:02

Ligji për ndërtimin e një teatri të ri në vend të Teatrit aktual Kombëtar, parashikon një garë dhe një komision që vlerëson ofertat. Edhe ky aspekt u fut aty pas një proteste të gjatë. Mesa duket fare formalisht. Kryeministri Edi Rama ka bërë të qartë sot se Teatri i ri do të jetë projekti i Bjarke Ingels nga studio BIG.

S’paska qenë Edi Rama problemi!

Postuar në 02 Gusht, 2019 14:22

Lulzim Basha do mbahet mend si politikani që ajo që ka ditur të bëjë më mirë është të gënjejë. Hoqi dorë nga mandatet, filloi sulmet me molotov, nuk u fut në zgjedhje dhe deklaroi fundin e Edi Ramës, por në fakt asnjë përmbysje nuk ndodhi.

Zyrat e kryebashkiakëve po lirohen pa zhurmë, ndërsa qershia mbi tortë është kërkesa e sotme e partive të opozitës për t’u regjistruar në zgjedhjet e 13 tetorit, ndonëse Basha kishte vënë si kusht panegociueshëm largimin e Edi Ramës dhe vënien para drejtësisë së kriminelëve të zgjedhjeve.

Opozitë pa NIPT

Postuar në 22 Korrik, 2019 23:31

 

Mënyra sesi Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka ndryshuar sjelljen dhe tonin e vet publik në raport me qeverinë Rama është dëshmi e fakti se kriza që ka prekur të paktën stabilitetin psikologjik të politikës, ka çuar në korruptimin e institucioneve kushtetuese në vend. 

Akuzë e re, Basha: Edi Rama ka kapur edhe sektorin bankar

Postuar në 19 Korrik, 2019 16:14

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka akuzuar sot qeverinë shqiptare për dy koncesionet e fundit në infrastrukturë, duke e zgjaruar gamën e akuzave në thuajse të gjithë sferën e aktiviteteve të saj. Edi Rama është hajduti më i madh, tha ndër të tjera z. Basha, duke cilësuar se për të, çdo veprim i qeverisë shqiptare është aktivitet kriminal.

Pages

Subscribe to RSS - Basha