Basha

Ballë për Ballë

Postuar në 24 Shtator, 2018 16:55

Partia Demokratike prezantoi atë që e quan platforma kundër Korrupsionit dhe Oligarkisë. Në krah të Monika Kryemadhit, Lulzim Basha premtoi se do u kthejë shqiptarëve paratë e përfituara në mënyrë korruptive dhe klienteliste duke përcjellë një mesazh edhe për kundërshtarët që sipas tij e kanë ngjyer gishtin me afera “legale”. Kërcënim, shantazh apo ofertë kjo mbetet për t’u parë nëse do materializohet në të ardhmen.

Njësoj si Edi Rama në opozitë, Basha: Do anullojmë konçesionin e rrugës Durrës-Kukës

Postuar në 18 Shtator, 2018 13:40

Sot kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka deklaruar se do të anullojë konçesionin e rrugës Durrës-Kukës dhe se me ardhjen në pushtet do ta hetojë atë.

Basha u ka bërë thirrje qytetarëve që të ngrihen dhe të protestojnë me të gjitha mënyrat, ndërkohë që brenda PD-së ka spekullime se lidershipi I saj e ka braktisur protestën dhe ka rënë dakord me kompaninë që ka fituar konçesionin që në prill-maj.

Akti i parë i bashkëqeverisjes

Postuar në 06 Shtator, 2018 13:51

Veting në politikë, pas atij në rradhët e gjyqësorit dhe policisë  ka propozuar Lulzim Basha nga Elbasani në mbledhjen e dytë që opozita mbajti në Elbasan, pas asaj në Shkodër.

“Vendimi ynë është ti japim fund një elite politike të lidhur me krimin dhe të çojmë politikanët e lidhur me krimin, në radhë të parë jashtë institucioneve, dhe pastaj para një drejtësie të reformuar dhe jo para një drejtësie të kapur.Dekriminalizimi i plotë përmes vettingut të politikanëve të lidhur me krimin”-ka deklaruar Lulzim Basha

Kush është biznesmeni që është qëlluar me armë për të cilin foli Lulzim Basha?

Postuar në 31 Gusht, 2018 01:26

Dje kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka folur për situatën e rëndë që sipas tij është krijuar nga krimi në vend. Në një deklaratë për shtyp ndër të tjera, Basha tha: 

Thirrje për bashkëqeverisje edhe nga Presidenti?

Postuar në 03 Gusht, 2018 23:01

Gjatë një vizite në Shkodër Presidenti Ilir Meta u prononcua edhe për situatën politike në vend dhe specifikisht për marrëdhëniet mes qeverisë dhe opozitës.

Prononcimi i tij përforcon një axhendë që parashtron si zgjidhje një pakt të ri politik mes dy kampeve politike, në funksion të integrimit Europian të vendit.

Aleancat fluide Basha-Xhafaj-Veliaj vs Rama-Berisha-Meta

Postuar në 01 Gusht, 2018 13:35

Dy lëvizje politike tronditën dje filxhanin e parashikuesve të politikës shqiptare. Së pari ishte deklarata e Besnik Mustafajit – të cilin në fakt nuk e pyet kush, veç po kërkoi të flasë vetë – se Lulzim Basha duhet të japë dorëheqje nëse humbet zgjedhjet lokale të vitit 2019 dhe së dyti, oferta publike e kryeministrit për një bashkëqeverisje me opozitën.

Minat kullave të kompanisë "Fusha"

Postuar në 20 Korrik, 2018 15:26

Në një bashkëbisedim me gazetarët ditën e sotme, kryetari  i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar sërish për ligjin mbi Teatrin Kombëtar.

Kryedemokrati ka hedhur akuza në drejtim të qeverisë duke kërcënuar edhe kompanini që ka fituar tenderin për ndërtimin e teatrin e ri duke thënë se nëse guxoni ti vini minat Teatrit Kombëtar të jeni të sigurtë që minat do jua vëmë dhe kullave tuaja me ligj. 

 "Teatri, regjisori i Portokallisë përfaqëson vetëm veten"

Postuar në 17 Korrik, 2018 13:10

Kryetari i Sindikatës së Artistëve të Skenës, Alert Çeloaliaj ka komentuar pretendimet e regjisorit të “Portokallisë”, Altin Basha sipas të cilit, Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit i kishte tradhëtuar pas kompromisit që Basha, Derhemi dhe Trebicka bënë me Erion Veliajn për punën e Teatrit.

Basha nën presion për të djegur mandatet, dyshime se bën lojën e Ramës

Postuar në 06 Korrik, 2018 11:58

Lulzim Basha ka shansin të korrigjojë atë që nuk bëri në Maj të vitit të kaluar kur i dha dorën kryeministrit për të ashtuquajturën marrëveshje të 18 Majit. 

Akti i djeshëm i mazhorancës për të kaluar me arbitraritin e kartonëve një projektligj që negocion shembjen e Teatrit Kombëtar është një arsye e fortë për të terguar se PD nuk po bën lojë të dyfishtë. Jo sepse mazhoranca nuk e dëgjoi dhe votoi një nismë të saj, kjo është krejt normale, por sepse shumica kaloi një projektligj, i cili nuk mund të ankimohet në Gjykatën Kushtetuese. 

Në luftë me mafiozët apo i mbështetur nga mafia?

Postuar në 04 Korrik, 2018 10:45

Ministri i Brendshëm i Italisë i ka deklaruar luftë mafias, duke thënë se do u sekuestrojë deri brekët. Në një shfaqje atipike për një ministër të Brendshëm, Salvini  u vetëfimua në pishinën e sekuestruar të një bosi të mafias me premtimin se do do godasë mafian dhe organizatat kriminale.
 

Pages

Subscribe to RSS - Basha