Basha

Talenti për të dështuar

Postuar në 25 Nëntor, 2018 11:44

Zgjedhjet lokale të vitit 2019 po afrohen shpejt dhe mesa duket opozita kryesore në vend është kapur e papërgatitur. Paaftësia e z. Lulzim Basha është tanimë stampa zyrtare e opozitarizmit në Shqipëri që e kompromenton të ardhmen e vet jo vetëm me këtë, por edhe me pasigurinë që jep një karakter si ai. 

Në proces legalizimi për dekada. Sot pranojnë në protestë njërin prej përgjegjësve

Postuar në 09 Nëntor, 2018 13:34

Në zonën e Astirit në Tiranë po protestohet prej disa ditësh kundër prishjes së afërt të banesave apo objekteve të tjera që preken nga ndërtimi i Unazës së Madhe. Banorët thonë se do mbrojnë  shtëpitë e tyre, disa prej të cilave janë të palegalizuara.

Zona në fjalë është ndër ato që u urabanizuan më shpejt dhe pa rregull. Në këtë protest po bëhet pjesë edhe Partia Demokratike. Sot p.sh kreu i saj, Lulzim Bash aka shkuar për një takim me banorët. Të cilët ose janë militantë të PD-së, ose duan të përdoren.

Si ta kuptojmë këtë përgjigje të Bashës për Lojrat e Fatit? (Video)

Postuar në 25 Tetor, 2018 17:31

Parlamenti miratoi pa rrjedhje ndryshimet në Ligjin për Lojrat e Fatit, duke i hapur rrugë nismës së qeverisë për mbylljen e basteve sportive dhe lojrave elektronike në distancë që nga 1 Janari.

Opozita nuk ishte e pranishme në sallë, por Lulzim Basha i pyetur gjatë konferencës për shtyp të kësaj të enjte la sërish hapësirë për interpretime.

Pse nuk flet Lulzim Basha për Ligjin e Lojrave të Fatit?

Postuar në 23 Tetor, 2018 18:23

Para pak javësh Lulzim Basha lëshoi akuza të ashpra për lidhje klienteliste dhe kriminale të qeverisë me lojrat e fatit, madje paralajmëroi fakte tronditëse që do zbulonin implikimin e Olsi Ramës dhe Agron Xhafës në biznesin e kumarit.  

Kryetari i PD  i shoqëruar nga Monika Kryemadhi organizuan një takim të opozitës në Durrës ku folën për flukse parash me burime të dyshimta të kanalizuara te kjo industri, duke e përdorur si argument për daljen e opozitës nga parlamenti.

Thirrje për revolucuon me ide për qeveri teknike

Postuar në 19 Tetor, 2018 11:16

“Nuk i kundërvihem idesë së një qeverie teknike, por për momentin më duket një lloj utopie”. Kjo ka qenë një nga frazat e intervistës së gjatë dhënë nga Sali Berisha për Tv Klan. Këtij qëndrimi i ka paraprirë deklarata se me Edi Ramën nuk mund të ketë zgjedhje, çka përputh një axhendë kompromisi me mazhorancën për zgjedhjet.

Kreu i PD-së flet për rikthimin e dënimit me vdekje

Postuar në 13 Tetor, 2018 15:14

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha deklarohet pro dënimit me vdekje, duke shtuar madje se në momentin kur ai të vijë në pushtet, do të organizojë referendum.

Unë personalisht jam i gatshëm që këtë pyetje t’ia shtroj popullit shqiptar qoftë edhe si referendum në momentin që PD do të marrë përgjegjësinë për të qeverisur vendin

citon “Vizion Plus” Bashën pas vizitës që ai kreu në Mat ku së fundmi një person vrau tre të tjerë.

Basha i kundërvihet Veliajt me Tabakun

Postuar në 05 Tetor, 2018 17:17

Partia Demokratike shpërndau një metarial për një takim të deputetes Jorida Tabaku me banorë të gjashtë fshatrave në rrethinat e Tiranës.

Pa mohuar problematikat që ka periferia e kryeqytetit, për të cilat kryebashkiaku aktual nuk flet fare, njoftimi që iu është shpërndarë mediave për vizitën e zonjës Tabaku i ngjan  një material propagandistik.

Më shumë se hallet e fshatarëve të Qinamit, Kasallës, Çekrezit, Kallmetit, Orit dhe Rradheshit PD duket se ka lanncuar për testim modelin që i kundërvihet kryetarit aktual të Bashkisë.

Për cilën gjobë e ka fjalën z. Taulant Balla?

Postuar në 28 Shtator, 2018 01:28

Besojmë se shumëkush e ka ndjekur episodin e radhës të estradës politike ku si aktor kryesor është Taulant Balla. Fabula është e zakonshme: një skandal ku gjendet në mes një deputet që vrapon ta mohojë. Në lojë janë të gjitha: e vërteta, e pavërteta, interesat politikë, intrigat e PS-së kundër Ballës, këtij kandidati imagjinar për ministër të Brendshëm etj.. 

Në gjullurdinë e krijuar tërheq vëmendjen një pasazh nga postimi Iideputetit socialist, njëkohësisht kryetar i Grupit Parlamentar në PS, kundrejt kreut të PD-së, Lulzim Balla, ndaj të cilit ai ka bërë kallëzim: 

Z. Basha mos harro mediat!

Postuar në 25 Shtator, 2018 23:59

Lulzim Basha ka propozuar një platformë kundër kontratave koncesionare korruptive; ai ka publikuar madje një listë me emra konkretë për këtë pretendim dhe premtim të tij.

Ndaj nismës së z. Basha mund të ketë shumë kritika, por ajo në të vërtetë ajo nuk vuan prej tyre. Ajo vuan nga defekti kryesor që është serioziteti i propozuesit. I shohim sesi mediat janë hedhur egërsisht në veprim për të gjetur kunatin e Bashës si pajtimtar i biznesve të akuzuara, si njeri i njëmijë e një fijeve dhe si pjesëtar pra I të zezës së biznesit.

"Çuditërisht" jashtë listës

Postuar në 24 Shtator, 2018 19:25

Sot Lulzim Basha prezantoi episodin e tij origjinal të fabulës së vjetër, të vitit 2004, të z. Sali Berisha, titulluar: Me Duar të Pastra.

Pages

Subscribe to RSS - Basha