Basha

Basha në Londër para protestës së 25 Majit

Postuar në 17 Maj, 2019 15:07

PD nuk duket të jetë e braktisur nga ndërkombëtarët siç thotë qeveria në përpjekjen për t’i imponuar qeverisë një axhendë që do ta çojë vendin në shtyrjen e zgjedhjeve lokale dhe me gjasë në zgjedhje të parakohshme.

Deri më tani një pjesë e mirë e faktorit ndërkombëtar ka qenë e  pozicionuar pro qetësisë së mazhorancës, përveç gjermanëve të CDU-CSU-së që kanë kanë qenë të barazlarguar nga palët madje janë ofruar për të negociuar zgjidhjen e krizës.

Tërheqja është më e lehtë për atë që është në pushtet - letra e Kadaresë dhe apeli i "gazetarëve" sot

Postuar në 12 Maj, 2019 13:50

Në datën 21 maj të vitit 2011, Ismail Kadare i niste një letër Lulzim Bashës, që asokohe ishte në një përballje elektorale të diskutueshme teknikisht me Edi Ramën në Bashkinë e Tiranës. Ishte koha kur kishte nisur rivlerësimi i fletëve të kontestuara që do të rikthenin rezultatin nga 10 vota më shumë për Ramën në fitore për Bashën. Ishte koha gjithashtu kur Shqipëria kishte vetëm 4 muaj nga 21 janari ku mbetën 4 të vrarë.

Në letrën e vet Kadare ndër të tjera thoshte:

Foto/Protesta e Tiranës

Postuar në 11 Maj, 2019 21:05

Këto janë disa foto nga protesta e sotme para Kryeministrisë:

Kujt po i bllokon rrugët PD?

Postuar në 25 Prill, 2019 12:42

Këtë të enjte Partia Demokratike do bllokojë rrugët në shenjë proteste kundër qeverisë që e cilëson ilegjitime. Sipas asaj që kanë zbardhur gazetat, protestën kryesore, opozita pritet ta zhvillojë në në Milot, ku në krye të tubimit do të jenë, Lulzim Basha, Flamur Noka, Lorenc Luka, Bardh Spahia Izmira Ulqinaku, Romeo Gurakuqi, Xhemal Gjunkshi, Lindita Metaliaj dhe Andon Frrokaj.

Gjueti balonash - një kronikë trishtimi parazgjedhor

Postuar në 23 Prill, 2019 00:12

 

Në pikëpamjen e kulturës politike, aktualisht jemi në stadin e evolucionit të një demi të tërbuar, që i vërsulet çdo gjëje që lëviz, dhe që në të njëjtën kohë është e kuqe. Përgjithësisht në këto raste beteja jonë qytetare përfundon në një ritual grotesk të trazimit të ajrit me brirë, sepse me to godasim kudo përveçse aty ku duhet: Të gjitha grykat kundërajrore të opozitarizmit këto ditë janë kthyer kundër partizës së Rudina Hajdarit; gjuajnë me predha artilerie një balonë.

PD drejt bojkotit të zgjedhjeve?

Postuar në 18 Prill, 2019 12:54

A do hyjë Partia Demokratike në zgjedhje? Kësaj pyetje nuk di t’i japë përgjigje as vetë Lulzim Basha.

Në propozimet që i ka bërë kryesisë së PD, kreu i demokratëve lë të hapur mundësinë për të negociuar futjen në zgjedhje, nisur nga optimizmi i sondazheve.

Burime thanë për Respublica thanë se seksionet e PD janë porositur të përgatiten për t'u futur ne zgjedhje.

Në propozime Basha flet për krijimin e kushteve për zgjedhje të lira, pa specifikuar se cilat janë këto kushte.

Deputeti Murrizi: SHISH nuk ka të dhëna për financime të huaja ndaj partive shqiptare

Postuar në 26 Mars, 2019 22:21

Deputeti Myslim Murrizi, deri pak javë më parë përfaqësues  Partisë Demokratike, ka sqaruar sot në mbrëmje në emisionin “Aktualitet” në “Channel One” se Shërbimi Informativ i Shtetit nuk ka asnjë të dhënë për financime të huaja ndaj ndonjë partie politike shqiptare.

Unë e kam pyetur vetë kryetarin e SHISH. Ka qenë mbledhja e parë e Komisionit të Sigurisë që kam shkuar. Dhe ai më tha: nuk kemi të dhëna – ai flet në emër të institucionit – për financime të huaja ndaj partive shqiptare

Ekskluzive/Qeveria shqiptare angazhon Robert Mueller për hetimin e lidhjeve ruse të Lulëzim Bashës

Postuar në 24 Mars, 2019 23:57

Pas përfundimit të hetimit për Donald Trump, prokurori i Posaçëm, Robert Mueller do të hetojë edhe lidhjet e mundshme ruse të Lulëzim Bashës. Kërkesa i është bërë zoti Muller përmes Departamentit Amerikan të Drejtësisë nga qeveria shqiptare dhe ajo ka referuar për këtë letërporosinë që ka ardhur nga SHBA. Po kështu sipas burimeve nga qeveria shqiptare në dritë kanë dalë të dhëna të reja që meritojnë një hetim të pavarur.

A mund të bindë Basha ndërkombëtarët?

Postuar në 16 Mars, 2019 18:05

Opozita mbylli një tjetër protestë në vazhdën e përpjekjeve për të detyruar zotin Rama të pranojë zgjedhjet e parakohshme me një qeveri teknike. Pjesëmarrja tregoi se PD, LSI e parti të tjera të vogla mund të mobilizojnë numra përtej mbështetësve tradicionalë edhe pse janë jashtë parlamentit. Sa i takon mesazheve të zotit Basha, ato ishin për ndërkombëtarët, në veccanti ambasadave të SHBA e BE që kanë mbajtur dukshëm krahun e qeverisë.

E zhbënë edhe parlamentin...

Postuar në 11 Mars, 2019 17:34

Shqipëria aktualisht nuk është demokraci parlamentare. Ka një sallë ku mblidhen të ashtuquajturit deputetë të një shumice të vetësugjestionuar me idenë se janë aty për të bërë shtet, me barrën e rëndë për të përfaqësuar edhe qeverinë, edhe opozitën.

Bilanci është i thjeshtë, në fund të muajit llogarisin rrogat, dietat dhe padiskutim titullin honorifik që i shoqëron edhe kur janë vetëm ata dhe gurgullima e ujit në tualitetin e kuvendit.

Pages

Subscribe to RSS - Basha