Basha

Një shembull nga Italia për të ilustruar puthjen e majit Rama-Basha

Postuar në 11 Maj, 2018 14:53

Ky grafit i përdorur në rrugët e Italisë pëcjelle klimën politike në Italinë fqinje. Bloomberg shkruan se me marrëveshjen mes lëvizjes Pesë Yje dhe Legës së Matteo Salvinit, vendi ra në duart e populizmit. 
Sipas medias në fjalë, pas Brexit dhe Trump, ky është rasti i tretë në Perëndim që populizmi dhe forcat antiestablishment marrin kontrollin. 

Grafiti në fjalë është një ide shumë interesante për të përcjellë edhe në Shqipëri puthjen Rama – Basha në maj të vitit të kaluar. Ndoshta i vetmi ndryshim është se këta të dy nuk i bashkon populizmi.  

Topalli: Basha financohet(Kunati) nga Samir Mane dhe Shefqet Kastrati

Postuar në 26 Prill, 2018 23:17

Ish-nënkryetarja e Partisë Deëmokratike Jozefina Topalli ka akuzuar sërish kreun aktual Lulzim Basha për lidhje të ngushta biznesi  që prevalojnë mbi çdo forum politik në parti.

Basha frenon optimizmin e qeverisë

Postuar në 17 Prill, 2018 21:44

Lulzim Basha i ndodhur në Gjermani për disa takime me grupin parlamentar të CDU-CSU të kancelares Merkel reagoi për vendimin e Komisionit Europian për t’i dhënë Shqipërisë rekomandimin për hapjen e negociatave. Basha thotë në deklaratën e tij se vendimi i Komisionit është  është shprehje e vullnetit politik të BE-së për të mbështetur aspiratën europiane të Shqipërisë dhe se ka vende si Gjermania që janë skeptike për të dhënë në takimin e Këshillit Europian në 28-29 qershor votën pro hapjes së negociatave.

PD popozon TVSH 15%

Postuar në 09 Prill, 2018 12:41

Teksa qeveria e majtë ka hedhur poshtë çdo mundësi për reduktimin e normës së TVSH-së, nga opozita vjen një propozim për uljen në 15% të kësaj tarife. Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha tha në një takim me shoqata të biznesit se ulja e normës së TVSH-së është pjesë e planit të kësaj force politike për ekonominë.Kujtojmë që norma e TVSH-së nuk është 20% dhe nuk është ulur asnjëherë, si nga qeveritë e majta ashtu dhe ato të djathta, ndonëse vite më parë u përfol një ulje me 1 pikë përqindje.

Bashën e dëgjuam, Fleckenstein çfarë ka thënë?!

Postuar në 04 Prill, 2018 21:16

Situata e krijuar pas arrestimit dhe më pas lirimit të disa prej protestuesve për tarifën e Rrugës së Kombit sipas Lulzim Bashës përforcoi bindjen e opozitës se Edi Rama po instalon një regjim autokrat në Shqipëri.

Të paktën kjo është ajo që lihet të kuptohet në deklaratën e zyrës për shtyp të Partisë Demokratike pas takimit që Lulzim Basha pati më raportuesin për Shqipërinë, Knut Fleckenstein. Ndaj dhe sipas tij refuzimi për hapjen e negociatave nuk është ajo që Partia Demokratike dëshiron pasi qëndrimi jashtë Europës favorizon sistemin kleptokratik të kryeministrit.

PD-në e dëmton vetëm mosveprimi

Postuar në 21 Mars, 2018 22:25

Ka dy taktika opozitarizmi brenda Partisë Demokratike dhe në media kundër Lulzim Bashës. Të dyja i mëshojnë më shumë fjalës dhe kultivimit të perceptimit sesa ndonjë aksioni politik të mirëfilltë. Ideja e parë është ajo se Lulzim Basha është një ushtar i Sali Berishës, një kukull e tij. Por me marrëveshjen e majit dhe me zhvillimet e mëvonëshme politike, kjo tezë po humbet terren në lëmin e arsyetimit objektiv. Ndaj është kaluar me vrull tek ideja e dytë që ka një përhapje të natyrshme: Lulzim Basha nuk ja thotë për atë punë. Është I dështuar, nuk di, e ca më keq, ai nuk ngjit.

Ana e panjohur e financimeve ruse për PD-në. Zbulohet roli i Bashës në zgjedhjet ruse

Postuar në 19 Mars, 2018 01:05

Shkrimi i medias amerikane “Mother Jones” për financimet ruse për Partinë Demokratike nuk jep të gjithë panoramën e çështjes në fjalë. Ai nuk ka arritur të penetrojë në një të vërtetë tjetër, ndoshta edhe më të rëndësishme që duket se merr fund me zgjedhjet e tanishme në Rusi.

Siç u bë e ditur, opozitari i vërtetë në Rusi, Aleksei Navalny nuk mori pjesë në zgjedhjet e 18 marsit. Mediat e ndryshme shkruajnë se atij ju ndalua pjesëmarrja, por kjo nuk është e vërtetë.

Basha e Lu diskutuan për të ardhmen e PD-së

Postuar në 13 Mars, 2018 20:31

Ai që mund të quhet zhvillim politik i ditës ishte vizita e ambasadorit amerikan, Donald Lu në selinë e Partisë Demokratike. Zyrtari i lartë amerikan pati një takim kokë më kokë me kryetarin, Lulzim Basha në një moment kur ku i fundit akuzohet nga kundërshtarët politikë por edhe nga elementë brenda partisë për lidhje me kompani ruse në çështjen e kontratave të lobimit.

Intervista/Basha: “Lidhja ime rusët, alibi për votën pro Turqisë për Jeruzalemin”

Postuar në 11 Mars, 2018 17:40

Kemi arritur t’i shkëpusim një intervistë të shkurtër, z. Lulzim Basha, që ndodhet në Belsh. I akuzuar së fundmi për lidhje me rusët, z. Basha paraqet interes të veçantë për opinionin. Më poshtë pyetjet tona dhe përgjigjet e z. Basha:

Z. Basha keni ardhur në Belsh për t’u lidhur me rusët?

Jeni në vete? Ça përrallash janë këto? Ça lidhje ka Belshi këtu? Unë po pushoj.

Po ngaqë në Belsh janë antenat e RTSH-së dhe ka zëra se lehtëson komunikimin me padronët tuaj?

Rehabilitimi mediatik i Damir Fazlliç e bën Bashën më të besueshëm se rivalët e tij

Postuar në 11 Mars, 2018 16:33

Kush është Lulzim Basha? D.m.th çfarë njeriu është, sa kapacitet ka, në çfarë beson, çfarë idesh përbëjnë formimin e tij? 
Ja disa pyetje që normalisht bëhen për një politikan që mëton të marrë pushtetin. Fjala publike nuk mjafton, pasi politikanët gënjejnë, ata ndjekin rrymën. Një shembull: ata që besuan se Edi Rama është i majtë, tashmë ndoshta janë bindur për të kundërtën. 

Pages

Subscribe to RSS - Basha