Basha

Palmer paralajmëron Bashën e Kryemadhin

Postuar në 08 Qershor, 2019 13:55

Ndaj qeverisë së Edi Ramës duhet të protestohet paqësisht. Ky ka qenë mesazhi që ka ardhur nga SHBA pak orë para protestës së paralajmëruar të opozitës këtë të shtunë. Zëvendës Ndihmës-Sekretar i Shtetit në SHBA Mattheë Palmer ka qenë  i drejtëpërdrejtë në mesazhin ndaj kryetarëve të PD e LSI në një intervistë dhene për Top Channel.

Sovrani nuk ka çfarë të thotë

Postuar në 07 Qershor, 2019 23:15

Kryeministri Rama ka nisur fushatën elektorale. Të paktën kështu njoftohet zyrtarisht. Njëherë në Lezhë, pastaj në Kurbin, një ditë tjetër në Cërrik, z. Rama shfaqet i rrethuar nga njerëz që mbajnë në duar flamuj të cilëve u shpjegon situatën dhe u premton ndryshimin. 

Është një teatër absurd ku luajnë dy palë të ngujuara në botët e tyre. Z. Rama ngjan si dikush që ka bindur veten se është në të drejtën e Zotit dhe njerëzisë që të vazhdojë detyrën dhe se nuk ka asgjë që e kërcënon mandatin e tij. Legjitimitetin e tij. 

Protestë e përmbajtur, provë force për opozitën

Postuar në 02 Qershor, 2019 23:24

Protesta e 7 kombëtare e opozitës ishte një demostrim force, si nga pjesëmarrja por edhe nga gatishmëria e mbështetësve të PD-së për t’u përplasur me pushtetin. Ndryshe nga tubimi i 25 Majit ku u evitua hedhja e lëndëve piroteknike, sheshi përpara parlamentit u kthye këtë të shtunë në fushëbetejë, ku duhet thënë se edhe policia u tregua e përmbajtur.

Në fjalimin që mbajti në bulevardin Dëshmorët e Kombit, reu i Partisë Demokratike, Basha la të kuptohet se fundi i kryeministrit është i shpejtë dhe se është i vendosur të çojë deri në fund betejën për largimin e Edi Ramës.

Protestë masive paqësore e opozitës, a ndërhynë gjermanët në axhendë?

Postuar në 25 Maj, 2019 21:33

Kundrejt frikës dhe alarmit për dhunë që shprehu kryesisht OSBE-ja dhe selitë diplomatike të SHBA-ve dhe BE-së, protesta e opozitës rezultoi paqësore.  Pjesëmarrja edhe këtë radhë ishte masive, ndërsa  nuk u shënuan incidente.

Basha foli në një podium ku jo rastësisht ishte shpalosur flamuri gjerman, çka lë të kuptohet se tërheqja drejt një tubimi paqësor mund të jetë imponuar nga Berlini, që është edhe mbështetësi kryesor i opozitës në lëvizjen kundër Ramës.

Basha del me paketë propozimesh për krizën

Postuar në 22 Maj, 2019 20:55

Pa kaluar 2 orë nga letra e hapur publike që kryeministri i Shqipërisë Edi Rama i drejtoi kreut të PD-së për t’u ulur në një dialog pa kushte, ku madje linte të hapur diskutimin nga ana e Bashës për datën e zgjedhjeve, ky i fundit duket i palëkundur për të mos hyrë ne negociata me kreun e qeverisë.

Basha foli nga Durrësi për një paketë propozimesh që shmang çdo Pazar me zotin Rama për zgjidhjen e krizës.

Nis avazin e letrave dhe propozon diskutimin e datës së zgjedhjeve

Postuar në 22 Maj, 2019 18:56

Edi Rama i ka konsumuar të gjitha suprizat që lidhen me aftësitë e tij politike për të qenë në modë.

Si personi që ka përgjegjësinë kryesore për të ofruar zgjidhje për krizën politike që po kalon vendi, ai po ecën në një trajektore të njohur, atë të letrave të hapura për kundërshtarët politikë.

I vënë në pozitë nga presioni ndërkombëtar se pikësëpari i takon qeverisë të afrohet me opozitën, zoti Rama e ka bërë ofertën e tij me një postim në fb të cilën e quan letër të hapur për Lulzim Bashën.

Basha në Londër para protestës së 25 Majit

Postuar në 17 Maj, 2019 15:07

PD nuk duket të jetë e braktisur nga ndërkombëtarët siç thotë qeveria në përpjekjen për t’i imponuar qeverisë një axhendë që do ta çojë vendin në shtyrjen e zgjedhjeve lokale dhe me gjasë në zgjedhje të parakohshme.

Deri më tani një pjesë e mirë e faktorit ndërkombëtar ka qenë e  pozicionuar pro qetësisë së mazhorancës, përveç gjermanëve të CDU-CSU-së që kanë kanë qenë të barazlarguar nga palët madje janë ofruar për të negociuar zgjidhjen e krizës.

Tërheqja është më e lehtë për atë që është në pushtet - letra e Kadaresë dhe apeli i "gazetarëve" sot

Postuar në 12 Maj, 2019 13:50

Në datën 21 maj të vitit 2011, Ismail Kadare i niste një letër Lulzim Bashës, që asokohe ishte në një përballje elektorale të diskutueshme teknikisht me Edi Ramën në Bashkinë e Tiranës. Ishte koha kur kishte nisur rivlerësimi i fletëve të kontestuara që do të rikthenin rezultatin nga 10 vota më shumë për Ramën në fitore për Bashën. Ishte koha gjithashtu kur Shqipëria kishte vetëm 4 muaj nga 21 janari ku mbetën 4 të vrarë.

Në letrën e vet Kadare ndër të tjera thoshte:

Foto/Protesta e Tiranës

Postuar në 11 Maj, 2019 21:05

Këto janë disa foto nga protesta e sotme para Kryeministrisë:

Kujt po i bllokon rrugët PD?

Postuar në 25 Prill, 2019 12:42

Këtë të enjte Partia Demokratike do bllokojë rrugët në shenjë proteste kundër qeverisë që e cilëson ilegjitime. Sipas asaj që kanë zbardhur gazetat, protestën kryesore, opozita pritet ta zhvillojë në në Milot, ku në krye të tubimit do të jenë, Lulzim Basha, Flamur Noka, Lorenc Luka, Bardh Spahia Izmira Ulqinaku, Romeo Gurakuqi, Xhemal Gjunkshi, Lindita Metaliaj dhe Andon Frrokaj.

Pages

Subscribe to RSS - Basha